• Futbal

Príbeh Benficy zakončený titulom? Rozhodne sa dnes!

SL Benfica Lisabon je na dohmat majstrovského titulu. K definitíve jej stačí vyhrať dnes na Estádio da Luz v poslednom ligovom kole nad už vypadávajúcou Santou Clara. Je to jedinečná možnosť pre „Orlov“ zakončiť vydarenú sezónu niečím fantastickým. Skutočnosti nasvedčujú, že sa jej to aj podarí, aj keď zverenci Rogera Schmidta cítia istú nervozitu, no tá ich drží v správnom napätí. Je však jednoznačnou povinnosťou Benficy dnes zvíťaziť. Hovorí pre ňu domáce prostredie, fanúšikovská podpora a jednoznačne kvalita kádra. Nezlomnosť a charakter. Ukázala ju aj minulý týždeň v lisabonskom derby, keď sa na ihrisku Sportingu dokázala vrátiť do zápasu, síce prehrávala 0:2. Aj preto má dnes všetko vo svojich rukách. Ako sa to napokon vyvinie si pozrite o 19:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás bude sprevádzať Ivan Bacho.

Zmŕtvychvstanie v derby

Benfica Lisabon je totálnym favoritom dnešného zápasu. Pritom rozhodnuté mohlo byť už v minulom kole, v ktorom sa hralo lisabonské derby. Na Estádio José Alvalade sa hral vynikajúci futbal, lež v prvom polčase ťahali za kratší koniec „Orli“. Pretože to bol domáci Sporting, ktorý ovládol prvý polčas – výsledkovo aj herne. Od úvodných minút si vynútil prevahu, bol ofenzívne nebezpečný a držal hráčov hostí daleko od svojej bránky. Benfica smerom do ofenzívy nevyprodukovala takmer nič. Nedovolil jej to výborne hrajúci súper, síce Sporting dlho nedokázal nájsť tie správne kľúče k odomknutiu bránky Odisseasa Vlachodimosa.

Góly začali padať až na konci prvého polčasu. V 39. min spravil nábeh Francesco Trincao, ktorému sa podarilo zakončiť, no len do Vlachodimosa. Domáci krídelník stále patriaci FC Barcelona však loptu dosledoval, posunul si ju do ideálnej pozície a do prázdnej bránky skóroval – 1:0. Benfica sa zo šoku ešte ani nestihla spamätať, keď inkasovala druhýkrát – v 44. min sa do lopty hlavičkou položil defenzívny záložník Ousmane Diomande a Sporting jednoznačne kráčal za víťazstvom v derby – 2:0.

Druhý polčas už ale napísal na trávniku iný príbeh. Dianie strhla na svoju stranu Benfica. Nemala už veľmi čo stratiť, no taktiež si bola vedomá, že ak otočí skóre a vyhrá za tri body, titul je jej. Preto ofenzívne pridala, spresnila hru a bola nebezpečnejšia pred brankárom F. Israelom. Dlho sa jej však nedarilo dostať sa do poriadnej koncovky. Domáce šíky nepovoľovali. Až prišla 71. min a hlavičková koncovka Fredrika Aursnesa, ktorá navodila správnu drámu výbornému derby – 2:1. Zverenci Rúbena Amorima akoby od toho momentu strácali a stratili pôdu pod nohami, momentum, ocitli sa pod veľkým tlakom, ktorý napokon nedokázali odraziť. V 94.  min vznikol závar pred ich bránkou, lopta sa dva- trikrát poodrážala, až ju do siete nekompromisne uložil Joao Neves – 2:2. Fantázia v priamom prenose! Zápas gradoval, no výsledkovo nevyústil do víťazstva hostí. Na majstrovské oslavy si tak museli a musia ešte počkať. Spravili však výrazný krok, nakoľko zachránili lisabonské derby. Bola to otázka prestíže, ale taktiež tabuľkového postavenia.

Roger Schmidt: Celú sezónu sme ukázali dobrého ducha

Benfica dnes „musí“, Santa Clara, ktorej ligový osud je spečatený už nehrá v podstate o nič. Akurát o prestíž. V domácom tábore si si však nepripúšťajú, že by im mohla zahatať cestu za vysnívaným titulom. „Santa Clara nemá čo stratiť. Keď sa pozrieme a rozoberieme ich posledné zápasy, tak nehrajú ako tím, ktorý zostúpi do 2. ligy. Hrajú dobrý futbal, s intenzitou, majú rýchlosť vpredu a očakávam súpera, ktorý bude hrať bez tlaku pred plným štadiónom. Od Santa Clary očakávam dobrú hru. Poznám aj našu situáciu. Bola to dlhá cesta v tejto sezóne a v sobotu je posledný zápas. Vieme, že ak odohráme dobrý zápas doma a vyhráme, budeme majstrami portugalskej ligy. Celú sezónu sme ukázali dobrého ducha a dobrý prístup, hráči sa niečím zaviazali a som si istý, že sa plne sústredia na hru. Rozhodnutie sa prijíma na ihrisku medzi prvým a posledným hvizdom rozhodcu, Sme na to pripravení. Chceme hrať intenzívny zápas, strieľať góly a vyhrávať. Je to naša pozornosť, na ničom inom v tomto bode nezáleží. Na sobotu sme pripravení,“ hovoril tréner Roger Schmidt, nemecký odborník, na včerajšej predzápasovej tlačovej konferencii.

Priznal, že jeho hráči cítia nervozitu aj patričný tlak. „Vo futbale je vždy tlak a byť pred týmto zápasom nervózny je dobré. To znamená, že existuje napätie. Už sme v tejto sezóne ukázali, že nezáleží na tom, kde hráme. V medzinárodnom meradle, keď sme na začiatku sezóny hrali Ligu majstrov, bol na hráčov, na tím a klub veľký tlak a ukázali sme, že mu vieme čeliť a že sa môžeme plne sústrediť na to, čo robíme na ihrisku. Hráči ukázali veľa kvality, sú voči tomuto tlaku odolní. V ťažkých chvíľach sme často hrali náš najlepší futbal a to je to, čo chceme aj dnes proti Santa Clare urobiť,“ pokračoval v rozvážnej tónine.

V novinárskom pléne padla otázka, či sa do základnej zostavy vráti pravý obranca Alexander Bah. Tento bývalý hráč Slavie Praha naskočil proti Sportingu do hry na druhý polčas a hral veľmi dobre. Vymenil Fredrika Aursnesa, ktorý sa skraja presunul na pozíciu defenzívneho záložníka. „Stále čakáte, kedy zo mňa dostanete základnú zostavu na tlačovej konferencii… Alex Bah mal dobrý vplyv na zápas minulú nedeľu, keď nastúpil. Sme radi, že je po zranení späť. Fredrik Aursnes je pre nás veľmi dôležitý hráč, ukázal to počas celej sezóny. Je to veľmi flexibilný hráč, môžem ho použiť na viacerých postoch a na všetkých odvádza svoju kvalitu. Má fantastickú osobnosť a vždy zo seba vydá maximum, bez ohľadu na to, na akej pozícii hrá. Máme rôzne možnosti. Minulú nedeľu mal fantastický zápas v druhom polčase v úlohe defenzívneho stredopoliara. Ukázal svoju kvalitu nielen pre strelený gól. Som šťastný, pretože sú k dispozícii takmer všetci hráči. Goncalo Guedes sa nanešťastie zranil. Je to škoda, pretože utrpel zranenie a bol operovaný. Mal veľký vplyv na našu hru, aj minulú nedeľu, keď prišiel na ihrisko… Sme veľmi smutní z jeho zranenia, ale je to pre nás ďalší dôvod, aby sme odohrali dobrý zápas a stali sa šampiónmi!“

Roger Schmidt sa taktiež obhliadol na lisabonské derby. „Podľa môjho názoru sme proti Sportingu odohrali fantastický zápas. V prvom polčase bol súper lepším mužstvom, dal dva góly, no zareagovali sme v druhom polčase. Kontrolovali sme hru a dominovali sme, ukázali sme veľkú istotu, útočný futbal, dokázali sme tlačiť a držať loptu v strede poľa. Nakoniec si myslím, že remíza bola viac ako zaslúžená. To nebola lekcia, to bol futbal. V každom zápase musíme byť pripravení, rešpektovať históriu a kvalitu súpera. Nie preto, že sme Benfica, vyhrávame každý zápas sami. Musíme tvrdo pracovať na každom získanom bode. Mali sme v istej fáze sezóny náskok 10  bodov na čele tabuľky, ale aj preto, že sme vyhrali takmer každý zápas. Sezóna bola dlhými pretekmi, získali sme veľa bodov a teraz je situácia jasná: musíme vyhrať posledný zápas. U hráčov vidím fantastickú mentalitu,“zakončil nemecký tréner Benficy.

Budeme dnes svedkami majstrovských osláv „Orlov“? Skutočne všetko nasvedčuje tomu, že tak bude. Zápas Benfica Lisabon – Santa Clara odvysielame v sobotu 27. mája 2023 na o 19:00 h na stanici Arena Sport 1 a zápasom vás prevedie náš komentátor Ivan Bacho.