• Hokej

Kredit pre Košice za sériu so Slovanom. Šimun: Ak chceme do finále, musíme poraziť každého

Na snímke vpravo brankár Košíc Dominik Riečický po vížazstve Košíc v prvom zápase štvrťfinále play-off hokejovej Tipos extraligy medzi HC Košice – HC Slovan Bratislava 18. marca 2024. Zdroj: TASR/František Iván

 

Úradujúci majster hokejovej Tipos extraligy HC Košice prešiel vo štvrťfinále play-off pomerne jednoznačne hladko cez Slovan Bratislava. Postup po víťazstve 4:0 na zápasy jasne svedčí. Zverenci kanadského trénera Dana Cemana tak dali jasnú správu o tom, že aj v aktuálnej sezóne majú tie najvyššie ambície. Ale pozor – v semifinále sa im do cesty postavia kvalitní a nevyspytateľní hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Séria, ktorá sa začne v piatok 5. 4. 2024, sľubuje veľkú hokejovú drámu. Aj Spišiaci prešli štvrťfinále hladko 4:0 na zápasy, keď zdolali Banskú Bystricu. Košičania majú pred nimi rešpekt, no veria, že sa im v konečnom účtovaní podarí obhájiť majstrovský titul.

Sú presvedčiví. Vo veľkom slovenskom derby Slovanu Bratislava jednoznačne nedali šancu. Vylepšili si úspešnosť na domácom ľade, kde dvoma víťazstvami v Steel Aréne položili základ neskoršieho postupu. V Bratislave potom umným, taktickým a vyspelým hokejom otupili zbrane Belasých.

Veľmi cenný a prínosný na tejto ceste bol aj 29-ročný útočník Košíc Eduard Šimun, ktorý pre webovú stránku klubu vravel.

„Všetci plnili na 100 percent pokyny trénerov. Nehralo sa ekvilibristicky, ale jednoducho. Čipovali sme puky do útočného pásma súpera, napádali sme, dohrávali sme súboje a boli sme stále aktívni. Toto mužstvo vie prepnúť z ofenzívy do defenzívy a celkovo sme to zvládli veľmi dobre,“ potvrdil taktickú vyspelosť Košíc.

Oceliari, ako sme spomínali, položili základ postupu na domácom ľade, kde vyhrali 6:2 a 5:4. Využívali hlavne labilnejšiu defenzívu súpera.

„Do každého zápasu sme išli s cieľom vyhrať a za stavu 2:0 v sérii sme si vraveli, že ten 3. duel bude najťažší. A veru aj bol… Slovan Bratislava hral celú sériu dobre a ak by sme prehrali pár zápasov, tak by sa nikto nemohol čudovať. Práve preto ma teší, že sme to zvládli takto a máme dostatok času na regeneráciu a prípravu na semifinále Tipos extraligy,“ pokračoval dobre stavaný hokejista.

Košičania si skorým postupom vyslúžili od trénera Dana Cemana nejaké to voľno. No od nového týždňa sa už naplno musia sústrediť na Spišiakov. Tí ukazujú, že sú vzdorovité, veľmi kvalitné mužstvo, ktoré má zaujímavé individuality a takmer nikdy sa nevzdávajú. Séria medzi týmito dvoma mužstvami sľubuje zaujímavú a dramatickú zápletku s otvoreným postupovým koncom.

„Trochu sme si oddýchli a momentálne už absolvujeme kondično – zábavný blok na ľade a vhupli sme do naberania kondície v posilňovni i na ľade. Mali sme taktiež viacerých maródov a tí sa môžu doliečiť. Ostatní dotrénujeme kondíciu a zregenerujeme. Je to teda skôr výhoda, ako nevýhoda,“ hovoril o dlhšej pauze košický center 3. či 4. útoku.

Eduard Šimun si je dobre vedomý, že proti Spišskej Novej Vsi nečaká Oceliarov nič ľahké. Miernou výhodou by pre nich mohol byť fakt, že sériu začínajú na Spiši, na ľade súpera, kde sa Košičanom náramne darí. Aj podľa nás sú miernymi favoritmi série, a to aj preto, že sú obhajcovia trofeje, majú kvalitný káder a prepracovaný play-off systém.

„Niekedy to nie je o nejakej únave. My sme po sérii so Slovanom oddýchnutí dosť. Nitra mala v nohách ťažké predkolo s Trenčínom a aj napriek tomu dokázala vyradiť suveréna základnej časti, oddýchnutý Poprad. V play-off už je to hlavne o motivácii a tie sily sa vždy nájdu.“

Súpera si Košičania nevyberali.

„Áno, my sme si nevyberali toho, proti komu hráme a aj mne osobne to bolo v podstate jedno. Môžem povedať, že v šatni téma výberu súpera vôbec nepadla. Všetci si uvedomujeme, že ak chceme byť v prípadnom finále Tipos extraligy, musíme vyradiť toho, kto sa nám postaví do cesty,“ zakončil rozprávanie útočník HC Košice Eduard Šimun.