• Futbal

Na Estádio Municipal de Portimão privítajú favorizované FC Porto

 

Otváracím stretnutím 25. kola Ligy Portugal bude zápas na Estádio Municipal de Portimão, na ktorom domáce Portimonense privíta favorizované FC Porto. Domáci hráči sa budú chcieť rehabilitovať za posledné výsledkovo nevydarené zápasy a potrápiť „Drakov“. Pričom by sa im do bodovej zbierky hodil akýkoľvek bod, nakoľko ich aktuálne postavenie (14. miesto) je nanajvýš nelichotivé. Naopak, zverenci trénera Sérgia Conceicaa budú hrať na víťazstvo, ktoré by im zabezpečilo akú – takú nádej čo sa týka zisku titulu. V minulom kole, v Ó Classico zdolali hosťujúcu Benficu Lisabon šokojúco vysoko 5:0, na čo by pred budúcotýždňovou odvetou Ligy majstrov na trávniku Arsenalu Londýn chceli akiste nadviazať. Sú vysokými favoritmi tohto merania síl a sme taktiež v očakávaní vyššieho počtu gólov. Zápas odvysielame dnes, v piatok 8. 3. 2024 o 19:45 h na stanici Arena Sport 2. Prevedie vás ním náš komentátor Jakub Fuglík.

 

Skomplikovať život favoritovi

 

Futbalisti Portimomense S.C. majú za sebou nelichotivú šnúru výsledkov. Veď naposledy v Lige Portugal trojbodovo zabrali 12. 1. 2024, keď na vlastnom trávniku zdolali Farense 1:0. Odvtedy sa trápia. V posledných 3 zápasoch ale aspoň vybojovali 2 body – najprv remizovali s Vitóriou Guimaraes 1:1, následne schytali debakel na Benfice 0:4 (kde sa však do 55. min excelentne držali) nuž a naposledy remizovali s Vizelou 0:0. V zápase, v ktorom mali viacero gólových šancí, pričom v 69. min bol vylúčený p. Henrique.

 

Víťazstvo sa bude dnes rodiť akiste ťažko. Uvedomuje si to aj tréner S.C. Paulo Sérgio. „Odkedy som trénerom Portimonense, niekoľkokrát sme FC Porto veľmi sťažili situáciu, ale tiež vieme, že sú to už veľmi dlhé roky, čo náš klub FC Porto neporazil. Tentoraz to bude súbojová hra a čím budeme suverénnejší a budeme svedomití vo zverených úlohách, tým bližšie budeme k tomu, aby sme boli schopní konkurovať tímu, ktorý má oveľa viac kvality a väčší hráčsky potenciál. Myslím si, že základom bude tímovosť a práve veľkým kolektívnym poňatím môžeme život favorita v dnešnom zápase skomplikovať,“ ponúkol recept na úspech už skúsený tréner.

 

Pokračoval. „Počas niekoľkých zápasov bez víťazstva môžete stratiť vieru v seba. To je pravda. No každý zápas má svoj vlastný príbeh a históriu. Vieme však, že liga je v spodných poschodiach tabuľky veľmi zradná, niekoľko tímov delí od seba len niekoľko bodov a musíme sa s tým čo najskôr vysporiadať bez toho, aby sme sa dostali do negatívnej nálady a zbytočnej nervozity,“ hovoril o 14. mieste svojho tímu – s bilanciou 6 víťazstiev, 5 remíz a 13 prehier so skóre 24:49 a 23 bodmi. Na 16. Estrelu Amadora má len 1- bodový náskok…

 

Tréner domáceho tímu neprezradil, kto nahradí suspendovaného stredného obrancu Pedrãa. Dbá však na to, aby jeho hráči boli pozitívne a spravne nastavení. V silách Portimonense je dnes potrápiť FC Porto. Nie tak dávno sa toto mužstvo aj v priamom prenose Areny Sport fantaticky odprezentovalo na Estádio da Luz, kde do spomínanej 55. min držalo stav 0:0. Lenže potom prišla domáca gólová smršť v krátkom slede a bolo po dobrom výsledku. Ako bude dnes?

 

V tábore Porta pozitívny stav

 

Fanúšikovia „Drakov“  boli minulý týždeň na vrchole blaha. Ich miláčikovia totižto doslova rozdrvili na domácom trávniku Benficu Lisabon vysoko 5:0. Bola to radosť pozerať sa na domáci heroický výkon. Samozrejme, dopomohla tomu aj červená karta pre hosťujúceho stopéra Otamendiho v 61. min, ale to už na svetelnej tabuli svietil stav 3:0. Za Porto sa presadil 2- krát Galeno, po jdnom presnom zásahu pridali Wendell, Pepé a Loader.

 

Napriek tomu tabuľková situácia Porťanov nie je lichotivá. Áno, sú na 3. mieste s bilanciou 16 víťazstiev, 4 remízy a 4 prehry so skóre 43:17 a 52 bodmi. Ich strata na 2. Benficu však stále činí 6 bodov, na Sporting je to 7 bodov, a ten má ešte zápas k dobru. Porto toľko stráca aj preto, že nedokáže zvládať zápasy ako napríklad 25. 2. na trávniku Gil Vicente, kde len remizovalo 1:1. A to 4 dni predtým na vlastnom trávniku v rámci osemfinále Ligy majstrov zdolalo Arsenal Londýn 1:0. Odveta s Kanoniermi bude budúci utorok, aj preto sa zápas s Portimomense hrá už dnes. Ako sa pred ňou zverenci trénera Sérgia Conceicaa naladia?

 

Tréner hostí varuje: „Očakávam tažký ligový zápas proti tímu, ktorý na svojom štadióne dokáže určitým spôsobom sťažiť život súperom. Pamätám si niekoľko veľmi ťažkých zápasov, ktoré sme odohrali v Portimau. Čaká nás komplikovaná úloha, ktorá je súčasťou takýchto bitiek. Veľa to bude závisieť od toho, čo budeme na ihrisku robiť a ako budeme v hre. Musíme predvídať a byť pohotoví. Bude to ťažký zápas, nakoľko Paulo Sérgio sa vyžíva v zmenách taktiky. Musíme na to účinne reagovať,“ nechal sa počuť úspešný muž na portskej lavičke.

 

Uvedomuje si, že domáci môžu Portu narobiť veľa problémov. „Portimonense delí od 8. miesta 4 body. Nemôžem si myslieť, nikdy som to neurobil a nikdy nikdy to ani neurobím, že budem prílišne rotovať zostavou a obetujem jeden zápas na úkor druhého. Vieme, že nás čaká budúcotýždňová odveta s Arsenalom. Ak budeme uvažovať nad zápasom s ním, určite budeme mať v Portimau neúspech, a to nechceme. Po dobrom zápase, ktorý sme odohrali proti Benfice, kde sme získali 3 body, by to bolo pre tím veľmi zlé a stratili by sme niečo z toho pozitívneho stavu, v ktorom momentálne sme,“  zakončil Sérgio Conceicao. Jeho mužstvu by pozitívny výsledok z ihriska akiste výrazne posilnil morálku, bude to však náročná úloha jeho zverencov ukoristiť dnes 3 body.

 

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Portimonense S.C. a FC Porto:

 

8. 10. 2023 Porto – Portimonense 1:0

19. 7. 2023 Portimonense – Porto 0:2 (prípravný zápas)

2. 4. 2023 Porto – Portimonense 1:0

8. 10. 2022 Portimonense – Porto 0:2

14. 7. 2022 Portimonense – Porto 0:2 (prípravný zápas).

 

FC Porto je vysokým, lež presvedčivým favoritom dnešného merania síl. Za opaskom má nedávne skalpy Arsenalu Londýn a naposledy Benficy Lisabon. A aj z bilancie posledných zápasov s Portimonense S.C. je zrejmé, kto je kráľom týchto zápasov. Zverenci Sérgia Conceicaa sa však dnes na prípadný trojbodový zboj narobia a sme skutočne v očakávaní viacgólového zápasu. Bude tak? To sa dozvieme dnes, v piatok 8. 3. 2024 o 19:45 h na stanici Arena Sport 2 v zápase 25. kola Ligy Portugal medzi Portimonense S.C. a FC Porto, ktorý bude pre vás komentovať Jakub Fuglík.