• Futbal

Kvalitu Slovákov preveria Nóri na čele s hviezdnym Haalandom. Calzona: Z mužstva dostávam pozitívne signály

Na snímke vpravo tím Slovenska a vľavo tím Rakúska počas hymny pred začiatkom prípravného futbalového zápasu Slovensko – Rakúsko 23. marca 2024 v Bratislave. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

Slovenská futbalová reprezentácia odohrá druhý prípravný zápas v marcovom asociačnom termíne. Po sobotňajšej prehre s Rakúskom na Tehelnom poli 0:2 si tentoraz zverenci talianskeho trénera Francesa Calzonu zmerajú sily s kvalitným Nórskom. Zápas sa uskutoční v utorok 26. 3. 2024 o 19:00 h v Osle. Podľa viacerých indícií čaká naše národné mužstvo ťažký, veľmi náročný test.

Ako je všeobecne známe, naši reprezentanti nepodali v sobotu 23. marca proti Rakúsku najpresvedčivejší herný výkon. Inkasovali už v siedmej sekunde od Baumgartnera, čo bol najrýchlejší gól, aký kedy naša reprezentácia inkasovala v histórii. Neskôr sme sa ako-tak oklepali, ale len veľmi ťažko sme riešili prechodovú fázu a takmer vôbec sme sa nedostávali do gólových šancí. Skutočnosti nasvedčovali tomu, že súper nás dobre prečítal, ušil na nás účinnú taktiku a my sme si jednoducho nevedeli poradiť.

Čiernou škvrnou zápasu boli taktiež zranenia Pekaríka so Suslovom. Pred dnešným zápasom dostal voľno brankár Dúbravka, a tak bude chytať Rodák z Fulhamu. Pripomíname, že ešte pred zrazom utrpeli zranenia Schranz, Polievka, Šatka a Vavro.

„Aj na základe zranení musíme pristúpiť k zmenám v porovnaní so zápasom s Rakúskom. Ale nechceme úplne prekopať mužstvo. Nastúpia asi 3-4 noví hráči od začiatku. Máme k dispozícii 6 striedaní, takže vieme vstúpiť do stretnutia aj v jeho priebehu,“ vravel na pondelkovej tlačovej konferencii Francesco Calzona.

Vyzdvihol hru Nórov, ktoré v piatok podľahlo Česku 1:2. V jeho kádri sú hviezdne mená – hrotový útočník Haaland z Manchestru City a tvorca hry Odegaard z Arsenalu Londýn.

„Nóri majú výborných hráčov a dobrú organizáciu hry. Naposledy síce doma prehrali, ale podľa mňa to bol z ich strany solídny zápas. Teraz nastúpia znova doma a som presvedčený o tom, že nás nepodcenia, lebo nebudú chcieť zopakovať negatívny výsledok na svojom ihrisku. Určite nás čaká ťažký protivník, ale my sme chceli hrať v príprave s takýmito ťažkými súpermi, lebo na Eure 2024 v Nemecku nastúpime proti tímom podobnej kvality a možno aj lepším. Pre mňa je dôležité, že z nášho mužstva dostávam pozitívne signály a ako od začiatku hovorím, v príprave ma viac ako výsledky zaujíma hra tímu,“ pokračoval rodák z Vibo Valentia.

Tréner, ktorý na klubovej úrovni trénuje aj taliansky SSC Neapol a je de facto na dvoch stoličkách prizvukuje, že chce vidieť na hre mužstva zlepšenie v útočnej fáze prevedenia.

„Budem sa opakovať, ale aj po vzhliadnutí videa som veľmi spokojný s výkonom nášho mužstva proti Rakúsku. Pozrel som si ten zápas v pokoji niekoľkokrát a napriek prehre som presvedčený, že sme odohrali výborný zápas proti silnému súperovi. Samozrejme, úvodný gól s nami trochu zatriasol. Musíme ale ukázať väčší hlad v šestnástke súpera, respektíve pred jeho bránkou. Darí sa nám dostať do nebezpečných priestorov, vytvárať si šance, ale nevieme to dotiahnuť do želanej gólovej koncovky,“ uzavrel Francesco Calzona.

Do bránky by sa mal postaviť vzhľadom na neúčasť Dúbravku Rodák z anglického Fulhamu. Na klubovej úrovni síce pravidelne nechytá, ide však o spoľahlivého brankára za každých okolností. Pekaríkovo miesto by mal podobne ako v sobotu zaujať Tomič zo Slavie Praha. Očakávame taktiež, že namiesto menej výrazného Dudu dostane príležitosť Bénes z nemeckého Hamburgu – v sezóne za tento klub skóroval 11-krát!. Zranený je aj Suslov, jeho pozíciu by mohli zaujať viacerí – Mak, Ďuriš, Tupta, či L. Sauer z Feyenoordu Rotterdam. Tento 18-ročný mladík by dnes mohol a mal debutovať v národnom drese.

 

Predpokladaná zostava Slovenska v Oslo: Rodák – Tomič, Gyombér, Obert, Hancko – Kucka, Lobotka, Bénes – D. Ďuriš, Boženík, Haraslín

Medzištátny prípravný zápas Nórsko – Slovensko sa odohrá v utorok 26. 3. 2024 o 19:00 h v Oslo. Povedie ho hlavný rozhodca Kruašvili z Gruzínska.