• Nascar

Legendárna trať ďalšou výzvou pre jazdcov Xfinity Series

Do konca základnej časti NASCAR Xfinity Series zostávajú posledné štyri podujatia a napätie začína stúpať. V hre je ešte niekoľko miesteniek do play-off a tentokrát nás čaká ďalšia „divoká karta“ v podobe klasického okruhu. Presúvame sa na Watkins Glen International, kde sa bude štartovať v sobotu po 21:30 aj v priamom prenose na Arenasport 2.

Watkins Glen International, prezývaný „The Glen“, je okruh nachádzajúci sa v meste Dix juhozápadne od dediny Watkins Glen v štáte New York, na južnom cípe jazera Seneca. Trať dlho bola známa po celom svete ako domov Veľkej ceny Spojených štátov amerických Formuly 1, ktorú hostila dvadsať rokov po sebe (1960-1981). Otvorená bola v roku 1956, aby hostila automobilové preteky, ktoré sa predtým konali na verejných komunikáciách v obci a jej okolí. Okruh je Mekkou severoamerických cestných pretekov a je obľúbeným miestom medzi fanúšikmi a jazdcami. Okruh Watkins Glen International prešiel v priebehu rokov niekoľkými zmenami, pričom v jeho histórii bolo všeobecne uznávaných päť všeobecných usporiadaní. V súčasnosti sa používajú dve odlišné rozloženia „Boot“ (dlhý kurz) a rozloženie „NASCAR“ (krátky kurz). Jazdcov NASCAR čaká 2.454 míle (3.949 km) dlhý okruh so siedmymi zákrutami, ktorý absolvujú 82-krát.

Xfinity Series sa tu jazdí od roku 1991, prvým víťazom je Terry Labonte na Oldsmobile. Od premiéry sa tu vynechali len štyri roky, nejazdilo sa tu medzi 2002-2004 a počas COVID pandémie v roku 2020, kedy sa kvôli karanténnym požiadavkám v New Yorku presunuli na okruhovú verziu na Daytona International Speedway. Posledným víťazom a obhajcom je „buschwhacker“ z najvyššej série Kyle Larson. Tohtoročné preteky budú dôležité aj z pohľadu boja o miestenky v play-off. Do konca základnej časti zostávajú len štyri podujatia a o postup chce zabojovať viacero jazdcov.

Vlani preteky ponúkli strhujúce súboje. O všetkom sa rozhodlo v poslednom reštarte päť kôl pred koncom, keď v Inner Loope došlo ku kontaktu medzi vedúcou dvojicou a pre výhru si prišiel „buschwhacker“ Kyle Larson. Larson pre problémy s motorom štartoval po nepovolených úpravách až zo zadných pozícii, vpredu to boli v úvode súboje Byrona s Gibbsom. Rovnako zo zadných miesta sa predieral aj Justin Allgaier, ktorý však v 5. kole búral v „esíčkach“ a skončil pomerne skoro. Záverečnú časť ovplyvnila predovšetkým dlhá žltá fáza, keď najskôr tvrdo búral Daniel Hemric. Jeho Chevrolet sa tvrdo zapichol do bariéry z pneumatík, úradujúci šampión XS našťastie vyviazol z nehody v poriadku. Keď už sme sa blížili ku zeleným vlajkám, z auta Myatta Snidera začal vytekať olej a caution sa natiahla na takmer 30 minút. Záver mal byť najmä súbojom Gibbsa s Byronom, ktorí zvádzali skvelé a tesné súboje. O všetkom sa rozhodlo päť kôl pred koncom, pri poslednom reštarte. Súboje v čele pokračovali, no v „bus-stope“ prišlo ku kontaktu medzi lídrami, ktorí sa roztočili a do vedenia sa dostal Kyle Larson. Ten v závere odrazil útoky Allmendingera a v najtesnejšom finiši histórie na Watkins Glen si prišiel pre výhru.

Posledný víkend patril rovnako „klasickému“ okruhu, v úvodzovkách klasickému, keďže išlo o okruhovú verziu na legendárnom ovále Indianapolis Motor Speedway. S jazdcami a činovníkmi NASCAR sa (tento rok už tradične) pohralo počasie. V siedmom kole sa okolo oválu prehnal menší búrkový mrak a kvôli bleskom bola vyvesená červená fáza. Počas čakania sa nakoniec dážď dostal aj na okruh a bola kratšia, no výdatná prehánka. Týmom potom bolo prikázané prezuť vozidlá na pneumatiky do mokra počas červenej fázy. Avšak prerušenie malo trvať o niečo dlhšie, pretože v oblasti udrel ďalší blesk. Vedenie NASCAR ale tlačil čas kvôli neskorému štartu a tak sa jazdci do pomalého tempa vrátili ešte pred vypršaním spomínaných „bleskových hodín“.  Čelo pretekov si s prehľadom strážili jazdci z Cup Series AJ Allmendinger a Ty Gibbs. Oba segmenty síce vyhral prvý menovaný, potom ale opraty prevzal Ty Gibbs a dokonca pretekov si vydobyl náskok viac ako sedem sekúnd. V záverečných fázach zviedol súboj o druhé miesto s Allmendingerom ešte Sam Mayer a jazdec JR Motorsport nakoniec strieborný post dokázal vybojovať. V TOP5 preteky dokončil Austin Hill, ktorý sa hneď po štarte dostal do menšej strkanice a ľahko „pokrčil“ predný blatník svojho vozidla. Kvinteto jazdcov v najlepšej päťke doplnil ešte Justin Allgaier.

Preteky Shriners Children’s 200 na Watkins Glen International odštartujú v sobotu krátko po 21:30 aj v priamom prenose Arenasport 2. Od mikrofónu sa vám tradične prihovorí komentátor Vladimír Kováč a tentokrát spolu s ním aj redaktor webu nascar-live.eu Tomáš Cvejn.