• Futbal

Liga Portugal: Boženíkova Boavista Porto v ťažkom strete so Sportingom Lisabon

Program 9. kola Ligy Portugal Betclic uzatvorí zápas, ktorý musíte bezpodmienečne vidieť. V pondelok večer sa v ťažkom strete futbalových váh predvedú Boavista Porto so Sportingom Lisabon. Domáci mali fantastický štart do ligovej sezóny, na čom mal nemalý podiel náš Róbert Boženík, ktorý mužstvo z Porta potiahol na vrchné priečky tabuľky 5 – gólmi. Netreba zabúdať, že v úvodnom kole ročníka dvomi gólmi zostrelil majstrovskú Benficu Lisabon. Dnes na Estádio do Bessa zavíta ďalší lisabonský súper, ktorý sa ale nemieni vzdať nádeje na akýkoľvek bodový výsledok, ktorý by ho priebežne vyšvihol na čelo tabuľky. Zverenci trénera Rubena Amorima majú plán, ako to docieliť. Nenechajte si ujsť tento zápas, ktorý odvysielame v pondelok 30. 10. 2023 o 21:15 h na stanici Arena Sport s komentátorským vkladom nášho Vladimíra Kováča.

Súperovi sa priamo pozrieť do očí

Boavista Porto ukazovala progres už na konci minulého ligového ročníka. Klub, ktorý sa podľa mnohých indícií nachádza v nie úplne ideálnej finančnej kondícii hral „príjemne“, pohľadne a skončil v bezpečnom strede tabuľky. Slovenských fanúšikov to tešilo o to viac, že v posledných kolách dostával príležitosť v základnej zostave aj útočník Róbert Boženík, ktorý sa herne a strelecky chytil a dostal sa do formy.

Tú si preniesol aj do tejto ligovej sezóny Ligy Portugal Betclic, pričom Boavista, aj keď má hlbšie do vrecka, dokázala za neho vyplatiť Feyenoordu Rotterdam 2 a pol milióna eur a tak sa stále talentovaný Slovák stal jej kmeňovým hráčom. A Robo sa okamžite za dôveru odvďačil – hneď v 1. kole súťaže pricestovala na Estádio do Bessa Benfica Lisabon, ktorú Boavista zdolala 3:2 po dvoch Boženíkových presných zásahoch. Nebol to však ojedinelý výstrel do tmy! Mužstvo trénera Petita vo výborných výkonoch pokračovalo, pričom vyhralo 18. 9. 2023 doma nad Chavesom 4:1 a priebežne išlo do čela tabuľky. Boženík dal ďalšie 2 góly… Potom síce prišli zaváhania – prehra v Brage 1:4, remíza s Famalicaom 2:2, remíza v Moreirense 1:1.

Naposledy minulú nedeľu odohrala Boavista zápas 3. kola Portugalského pohára, keď vycestovala na trávnik UD Oliveirense. Podľa všeobecných predpokladov potvrdila rolu favorita, keď vyhrala 3:1 po góloch Boženíka, S. Peréza a M. Reisinha. Róbert Boženík tak dosiahol už 6. súťažný gól v prebiehajúcej sezóne.

Dnes to ale budú iné zápasové noty. Uvedomuje si to aj tréner mužstva Petit, ktorý očakáva Sporting v tej najväčšej sile. „Vzhľadom na rešpekt, ktorý k nám akiste Sporting prechováva verím, že k nám Sporting príde v najlepšom možnom zložení. Očakávame iba jednu zmenu v základnej jedenástke, keď Nuno Santos nahradí Matheusa Reisa. Súpera sme si dobre naštudovali a budeme pripravení odohrať dobrý zápas a bojovať o tri body z ihriska. Máme možnosť dostať sa na 5. miesto, pretože vieme, že na iné pozície zrejme nemáme. Dopyt po titule bude túto sezónu obrovský. Našou ambíciou a súčasťou kultúry tohto klubu je vždy sa súperovi pozrieť priamo do očí. Tento cieľ v sebe uchovávame. Nič dnes nie je nemožné,“  kvetnato hovoril domáci tréner.

Ďalšími slovami potvrdil, že je takticky na výške a na svojho súpera bude chcieť niečo vymyslieť. „Hrajú v rovnakej štruktúre, ale trochu obmieňajú svojich dvoch záložníkov. Je to tím s množstvom kvalitných, dobre definovaných procesov, ktorý vytvára veľa situácií, strieľa veľa gólov a 22 zápasov je neporazený v ligovej súťaži. Očakávame silný Sporting, ale na druhej strane – aj my máme dobrú sezónu. V minulej sezóne, keď sme Sporting porazili sme použili líniu troch stredných obrancov, pričom krídelníci sa zatiahli, aby sme vytvorili schému 5- 4 – 1. Videli sme však, že keď tímy zmenili svoj systém proti Sportingu, žiadny z nich nemal pozitívne výsledky,“ hovoril tréner Petit. Jeho mužstvo je v tabuľke ligy na 6. mieste s bilanciou 4 víťazstvá, 3 remízy a 1 prehra so skóre 18:13 a 15 bodmi.

Cieľom Sportingu vedúca priečka

CP Sporting Lisabon zažíva úspešnú ligovú sezónu. Po tom, čo sa v tej minulej ocitol na 4. mieste a nedostal sa do milionárskej Ligy majstrov má v tejto aktuálnej akiste smelšie ambície. Darí sa mu ich aj napĺňať, keď je zatiaľ v súťaži neporazený a ak dnes zaboduje v Porte s Boavistou, dostane sa do čela tabuľky. V nej má bilanciu 7 víťazstiev a 1 remíza so skóre 17:7 a 22 bodmi. Podobne 22 bodov má aj Benfica, ktorá v sobotu „len“ remizovala na Estádio da Luz s Casa Piou 1:1 a taktiež FC Porto, ktoré v nedeľu zvíťazilo vo Vizele.

Zatiaľ jedinú stratu bodov utrpel Sporting 3. 9. 2023 na trávniku Sportingu Braga 1:1. Okrem toho je stopercentný. Naposledy v Lige Portugal zdolal Aroucu (2:1), vyhral v 3. kole Portugalského pohára na ihrisku Olivaisu e Moscavide (3:1) a v minulom týždni sa vytrápil v 3. zápase D- skupiny Európskej ligy, keď remizoval v Poľsku s Rakówom Čenstochová 1:1. Bol to zvláštny zápas, nakoľko už v 8. min inkasoval červenú kartu V. Gyokeres a Sporting išiel do vedenia po góle Coatesa zo 14. minúty. Za domácich vyrovnával v 79. F. Piasecki. V tabuľke je mužstvo na 2. mieste so 4 bodmi. V skupine má ešte Sturm Graz a Atalantu Bergamo.

Tréner Ruben Amorim, jeden z najtalentovanejších v Európe je pred dnešným meraním síl opatrný. „Boavista je tím, ktorý prechádza finančnými ťažkosťami, ale ukazuje veľký charakter. Budeme čeliť tímu s vlastnou identitou, veľmi dobre vypracovanému. S veľmi dobrou dynamikou, ktorý má skvelé ligové výsledky a necíti žiadny tlak. Je to veľmi silný tím, ale my sme pripravení na túto výzvu.“

Prípadné tri body z Estádio do Bessa zabezpečia Sportingu CP náskok v Lige Portugal Betclic. „Musíme byť viac než dobre pripravení. Zápas s Rakówom nás stal veľa síl, nakoľko sme ho takmer celý odohrali o hráča menej, na veľmi ťažkom, podmočenom ihrisku. Toto bude tiež veľmi ťažký zápas na náročnom ihrisku s náročnými podmienkami. Ale sme pripravení, hráči sa už zotavili, oddýchli si… Priznávam, áno, chceme získať náskok víťazstvom proti veľmi ťažkému tímu. Prvýkrát ale nepoviem, kto bude hrať. Nespomeniem ani jedného hráča! Manažment okolo mužstva, ktorý robíme, je normálny manažment. Kto nastúpi v bránke? Uvidíte dnes,“ zakončil tréner Rúben Amorim.

Podarí sa dnes Róbertovi Boženíkovi skórovať a sťaží ťaženie CP Sporting, ktorý túži po vedúcej priečke v portugalskej najvyššej súťaži? Favoritom sú síce hostia, ale bude to akiste náročný zápas pre oba celky s otvoreným výsledkovým koncom… Preto si nenechajte ujsť zápas 9. kola Ligy Portugal Betclic medzi Boavistou Porto a Sportingom Lisabon, ktorý odvysielame dnes, v pondelok 30. 10. 2023 o 21:15 h  na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.