• Futbal

Na Ibrox Stadium Rangers proti Newcastle United na počesť brankára Allana McGregora

Futbalové leto na Arene Sport je v plnom prúde. Dnes si na našej stanici môžete vychutnať vskutku chuťovku  – a to prípravné meranie síl medzi škótskym Glasgowom Rangers a anglickým Newcastle United v zápase, ktorý má širší, hlbší rozmer. Bude totižto na počesť dlhoročného brankára „Light Blues“ Allana McGregora, pričom časť výťažku zo vstupného pôjde na charitatívne účely.

 

Tradícia a pokora

 

Glasgow Rangers je tradičný klub, ktorý sa v posledných sezónach škótskej Premiership naťahuje o majstrovský titul s mestským konkurentom Celticom. V poslednej sezóne mu to nevyšlo, keď s 92 bodmi obsadil „len“ druhé miesto, čo sa v klube vždy hodnotí ako neúspech. A to malo mužstvo bilanciu 29 víťazstiev, 5 remíz a iba 4 prehry. Ani to však nestačilo na celkové prvenstvo, čo sa vždy vníma veľmi citlivo.

 

Momentálne sú zverenci trénera Michaela Bealeho v plnej príprave na novú sezónu, v ktorej budú mať akiste tie najvyššie ambície. Aj preto im príde vhod kvalitné meranie síl a možností proti „Strakám“, ktoré patrili k tomu najpríjemnejšiemu v minulej sezóne Premier League.

 

V kádri Rangers sa toho počas letného prestupového okna stalo mnoho. Novými hráčmi sú Kieran Dowell, Dujon Sterling, Sam Lammers, Abdullah Sima a Cyriel Dessers. Pri dvoch mená sa špeciálne pristavíme – prvým je brankár Jack Butland, ktorý by mal byť novou jednotkou medzi tromi žrďami a druhým je navrátilec Leon Balogun, ku ktorému sa vyjadril tréner Baele. „Je to hráč, ktorého všetci poznáme. Je to fantastický muž a fantastický futbalista. Bol tu v naozaj úspešnom období v tíme a máme v neho veľkú dôveru ako v človeka, tak aj vo futbalistu.“

 

„Je začiatok leta, takže budú prichádzať a odchádzať ďalší podpísaní hráči. Máme ale naozaj pevnú predstavu o niektorých transferoch, ktoré robíme. Leon Balogun je niekto, s kým som hovoril v posledných pár týždňoch, hráč pracoval na svojej kondícii a je na dobrom mieste, takže sme radi, že sa vrátil a pridal sa k nám. V posledných dňoch sme pracovali naozaj tvrdo, teplo bolo náročné na tréning, ale teraz sme uprostred týždňa, hráči sú vo výbornej forme a vo vzduchu je cítiť veľa optimizmu,“ vyjadril sa tréner Michael Baele. Rangers dnes chcú poňať zápas v duchu tradície a pokory. Je pekným gestom, že sa chcú odvďačiť brankárovi McGregorovi, ktorý toho pred klub veľa urobil. Viac ako 500 odchytaných zápasov v drese Rangers jasne svedčí.

 

Bohatí, no progresívni

 

Newcastle United, to je klub trochu z iného súdka, ako Glasgow Rangers. V prvom rade je hodno spomenúť, že klub vlastní Verejný investičný fond Saudskej Arábie, ktorému predsedá saudský korunný princ Mohammed bin Salman. Rozmenené na drobné, Newcastle má najbohatších majiteľov v celom futbalovom svete. Niet bohatšieho/ bohatších. Napriek tomu sa klub správa navzdory všetkým neobmedzeným zdrojom rozumne, rozvážne, lež veľmi progresívne. Manažment United klub postupne buduje, do mužstva prichádzajú hráči, ktorí dávajú celému projektu zmysel.

 

Ukážkou správnosti cesty nastolenej vedením je umiestnenie Newcastlu v minulej sezóne Premier League, v ktorej obsadilo konečnú 4. priečku a zabezpečilo si účasť v milionárskej Lige majstrov. Zverenci trénera Eddieho Howea, ktorý sa skutočne ukazuje byť mužom na tom správnom mieste, od prvých kôl ukazovali kvalitu, potenciál a hlavne vynikajúco zvládnutú defenzívnu zložku mužstva. United v bránke, ktorú strážil anglický reprezentačný brankár Nick Pope (aj na úkor nášho Martina Dúbravku na jar) boli dominantní v defenzíve, a čo prešlo cez Botmana, Trippiera či ďalších, to zlikvidoval Pope, veľká opora mužstva.

 

Ako sme spomenuli, v mužstve Newcastlu ešte stále pôsobí slovenský brankár Martin Dúbravka. Ten bol dlhoročnou oporou „Strák“ v Premier League, bol to v predminulej sezóne Heco, kto v druhej polovici ročníka, po svojom zranení, spoluzachránil mužstvo v najvyššej anglickej súťaži. Áno, Newcastle sa zachraňovalo…  Martin však svoju pozíciu brankára číslo 1 stratil, a tak na konci minulého leta podpísal prestupové lístky do Manchestru United, kde hosťoval. Do klubu sa však v zime vrátil a v Premier League odchytal dva zápasy – proti Liverpoolu (0:2), keď sa do bránky dostal v 30. min po vylúčení Popea. Odchytal aj posledné ligové kolo na Stamford Bridge proti Chelsea (1:1).

 

Napriek tomu, čo sme vyzdvihli, že Newcastle je síce bohatý klub, no správa sa rozumne, predsa nakupuje. A v horúcom lete pritiahlo k sebe naozaj fantastického hráča – je ním taliansky špílmacher Sandro Tonali, ktorý prišiel z AC Miláno za sumu presahujúcu s bonusmi 70 miliónov eur. V kuloároch sa spomínajú ďalšíe mená, ktoré by mohli posilniť klub – ide o krajného obrancu Federica Dimarca z Interu Miláno, stopéra AS Monaco Axela Disasiho, či, ako sa najvnovšie spomína – Newcastle dalo ponuku SSC Neapol na gruzínskeho krídelníka Kviču Kvarascheliu. Či tento zámer „Strakám“ prejde, nevedno. Ukazujú však naozaj rozumné transferové riešenia, čo potvrdili, keď do mužstva priniesli hráčov ako Aleksander Isak alebo Sven Botman. Nehovoriac o brankárovi Nickovi Popeovi.

 

Dnešný zápas má okrem prípravného charakteru aj charitatívny rozmer, je taktiež ocenením práce jedného skvelého brankára. Ak máme odporučiť ale sledovanie jedného hráča, tak je to určite ľavý krídelník Newcastle United Allan Saint – Maximin. Fantastický futbalista. Zápas Glasgow Rangers- Newcastle United má začiatok o 20:45 h a prevedie vás ním náš komentáror Vladimír Kováč.