• Hokej

Mladí Slováci nadelili Nórsku 8 kúskov a vyhrali 3. zápas, úradoval aj hviezdny Dvorský

Na snímke vľavo útočník Alex Čiernik počas mediálneho tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov pred prípravou na juniorský svetový šampionát vo Švédsku, v ICE Aréne vo Zvolene 14. decembra 2023. FOTO TASR – Ján Krošlák

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov sa na MS vo Švédsku dočkali 3. víťazstva v B skupine. Húževnaté Nórsko zdolali 8:4, keď skóre museli otáčať. Hlavne v 2. tretine však predviedli doslova gólový uragán. 2 gólmi sa odprezentoval Servác Petrovský a čo je potešiteľné, strelecky účet si otvorila aj naša najväčšia hviezda Dalibor Dvorský, ktorý odohral skvelý zápas. Po 3 odohratých zápasoch tak máme na konte plný počet 9 bodov, skupinu zakončíme zápasom s USA.

Je to pre nás veľký úspech. Mať plný počet bodov po troch zápasoch, to si dlho nepamätáme. To, čo do zápasu vložíte, sa vám vždy vráti. Dokázali sme, že máme kvalitu a boli sme odmenení. Tímy majú svoju kvalitu, Nóri mali dobrý vstup do zápasu. My sme sa postupne vrátili, robili dobré rozhodnutia a v druhej tretine sme dominovali,“ uviedol tréner slovenskej reprezentácie Ivan Feneš.

Úvodné dejstvo prinieslo na ľade veľký boj. Hral sa svižný, aktívny hokej. Nóri po 2 prehrách zapli naplno. Do bránky nášho výberu sa postavil Gajan, ktorého už v 4. min. prekonala najväčšia hviezda súpera. Brandsegg – Nygard si prevzal puk vo vlastnom pásme, prekorčuľoval s ním až do nášho obranného pásma a tiahlou strelou k vzdialenejšej žŕdke otvoril skóre – 0:1. Následne nás v rozlete pribrdzili vylúčenia. Nehrali sme príliš dobre, ani našu prvú presilovku pri vylúčení Lokkeberga sme nezahrali presvedčivo.

„Začiatok duelu nebol podľa našich predstáv, inkasovali sme rýchly gól a nehrali sme dobre. Nezlomilo nás to a hrali sme ako tím. Pri góle na 5:1 som nepochyboval o tom, že to bude víťazný presný zásah. Snažím sa nevnímať štatistiky, ale pozerať sa na tímový úspech,“ podotkol útočník Servác Petrovský.

Predsa sme však našli cestu ku gólom – v 14. min. pri vylúčení Olssena sme rozkrútili povestný presilovkový kolotoč. Na jeho konci Petrovský nezištne, lež absolútne geniálne našiel hokejku Honzeka, ktorý prekonal Aarsunda. O pár sekúnd sme už viedli. Výborne sme zapracovali v útočnom pásme, puku sa zmocnil Dvorský, krížne nabil na strelu Pekarčíkovi, ktorý puk netrafil ideálne, ale ten prešiel pomedzi betóny brankára – 2:1. V závere tretiny bol ešte v prečíslení 2-1 náš 3. útok, no zakončenie Honzeka tentoraz nenašlo sieť. Účel v úvodnej tretine posvätil prostriedky.

V prostrednom dejstve sme boli neskutočne efektívni. Hrali sme mimoriadne účelne a dosiahli sme 5 strelených gólov. Ako prvý bol v šanci aktívny Honzek, svoj nájazd od polovice klziska ale úspešne nezakončil. Získal však presilovku a tú v 24. min. zakončil Dvorský, po krátkej beckhandovej kľučke na Aarsunda. V gólostroji sme pokračovali. V 27. min. sme predviedli učebnicovú akciu po osi Mešár- Štrbák – Petrovský – 4:1. O minútu si strelecky disponovaný Petrovský gólovú radosť zopakoval, keď po uvoľnení od Sýkoru prepasíroval puk pomedzi betóny brankára Nórov.

Aarsund po tomto presnom zásahu prenechal miesto náhradníkovi Lundbergovi. Ten bol v bránke len krátko a už kapituloval – v čase 32:30 v presilovke Dvorský našiel Repčíka, ktorý puk tečoval a napol sieť. V 35. min. v ďalšej presilovke napriahol od modrej mladý obranca Radivojevič a čistým priestrelom opäť o čosi viac rozveselil slovenských fanúšikov. Odohrali sme výbornú tretinu, boli sme dominantní a skutočne sme sa presadzovali po pekných, účelne vypracovaných akciách.

V záverečnom dejstve už za rozhodnutého stavu sa už len prakticky dohrávalo. Pozor sme si museli dávať na vylúčenia, ale aj na prípadné zranenia. Mali sme aj tentoraz početné šance, zblízka nedal Dej a Dvorského pokus skončil na betóne brankára. V 49. min. sme ale prepadli a prečíslenie 2-1 po nezištnej prihrávke spoluhráča využil Solberg – 7:2. Následne sme si situáciu mierne skomplikovali, keď sme hrali oslabenie 3:5, oporou nám však bol brankár Gajan. V 54. min. sa 2.- krát v zápase presadil Dvorský, ktorému sa otvoril priestor a presnou strelou pridal náš 8. gól. Ako uviedol útočník Roman Kukumberg: „Bol to kvalitný a fyzický zápas, ktorý musel divákov určite baviť. Svoju premiéru na turnaji hodnotím pozitívne. Snažil som sa pomôcť chalanom, ako sa dá a povzbudiť ich. To je moja úloha v tomto mužstve.“

Boli to však strelecké preteky, ihneď vzápätí Gajan vyrazil zakončenie Nórov a puk do našej siete zblízka dorazil nekrytý Vesterheim. To však nebolo zďaleka všetko – boli sme nedisciplinovaní, na 4 minúty si išiel sadnúť na trestnú lavicu Mešár a Brandsegg- Nygard prestrelil Gajana. V závere ešte náš brankár vyrazil zakončenie Haugena a zblízka sa na opačnej strane nepresadil Pekarčík.

„Hrali sme na šiestich obrancov, trochu viac sme sa točili. Dávid Nátny sa na rozcvičke necítil dobre. Útočníci nám však veľmi pomáhali, takže sme nemali toľko práce. Nóri boli rýchli, napádali nás, preto sme museli hrať jednoducho a rýchlo posúvať puky,“ uzavrel obranca Milan Pišoja.

Slovensko napokon Nórsko porazilo vysoko 8:4 a na turnaji sme tak nezdolaným tímom.

Tabuľka B skupiny: 1. Slovensko 9 bodov (3 zápasy). 2. USA 6 bodov (2) 3. Česko 3 body (2). 4. Švajčiarsko 0 bodov (4). 5. Nórsko 0 bodov (3)

V poslednom zápase B skupiny sa v nedeľu 31. 12. 2023 o 12:00 h stretneme s výberom USA.