• Futbal

Krásna Viedeň svedkom 340. Wiener derby

Rakúska Bundesliga žije viedenským derby. Samozrejme, vedúci Red Bull Salzburg hrá na trávniku tretieho LASK Linz, no práve 340. Wiener derby bude to, ktoré bude fanúšikov rakúskeho futbalu najviac dvíhať zo sedadiel. Oprávnene. Obe mužstvá, domáca Austria ani hosťujúci Rapid síce nie sú na poschodiach, ktoré si v tabuľke vysnívali, no o to viac bude toto derby pikantnejšie. Ako sa to napokon skončí? Všetko podstatné sa dozvieme na stanici Arena Sport 2. Zápas pre vás vysielame od 17:00 h a sprevádzať vás ním bude komentátor Ivan Bacho.

 

Téma číslo 1 

 

Domáce, regionálne, pútavé derby je vo Viedni téma číslo 1. Je to veľká šanca pre domácu Austriu Viedeň, ktorá by mohla prípadnou výhrou predbehnúť svojho mestského rivala Rapid. Do konca Bundesligy by potom ostávali 3 kolá, pričom štvrté miesto znamená priamu kvalifikáciu  do Konferenčnej ligy, piate miesto, naopak, znamená účasť v bundesligovej baráži o poslednú miestenku do Konferenčnej ligy. Preto nie je jedno, či skončíte štvrtý, či piaty… Pre oba viedenské kluby veľká vec! Aj keď, pripomíname, Viedenčania snívajú o iných priečkach.

 

Svoj pohľad na derby ponúkol športový riaditeľ Austrie Manuel Orlechner. „V nedeľu očakávam istú reakciu, nepáčil sa nám výkon najmä v prvom polčase proti Sturmu Graz. Každý sa musí pozrieť tvárou do zrkadla, aby sa ubezpečil, že tomu na ihrisku skutočne dáva všetko, ide naplno. Na hráčoch vidím zodpovednosť, sú to profesionáli. Naši hráči sú tak uvedomelí, že sa v nedeľu do toho pustia od prvej minúty a predvedú skvelý boj. O tom som presvedčený,“ hovoril domáci športový riaditeľ.

 

Tréner Austrie Michael Wiemer hovoril o ochote investovať počas 90 hracích minút všetko zo seba. „Od hráčov vyžadujeme odvahu a dôslednosť. Očakávam 90 minút sily, 90 minút priľnavosti, 90 minút ochoty investovať do toho všetko, aby sme to zvládli spolu s našimi fanúšikmi, ktorí si opäť zaslúžia vidieť naše víťazstvo. Každý sa musí vedieť  po zápase pozrieť do zrkadla a odraz vám potom musí povedať: investoval som do zápasu všetko, čo bolo v mojom vnútri, v mojich možnostiach… Držal som sa plánu, obetoval som sa pre tím a klub a veľmi som chcel vyhrať,“ burcoval pred Wiener derby domáci kouč Austrie Wiemer.

 

Tábor Austrie Viedeň má početnú maródku. V Generali Aréne si môže zahrať Doron Leidner, ktorý je fit, celý týždeň trénoval bez bolesti a pýta sa do základnej jedenástky. Lucas Galvao (natrhnutý lýtkový sval) začal trénovať len v piatok, jeho účasť vo Wiener derby je otázna. Andreas Gruber (zranenie väzov v kolene proti Sturmu Graz) je v nedeľu taktiež otázny, rovnako ako Georg Teigl a Matthias Braunoder, ktorí v posledných dňoch pre chorobu nemohli trénovať. Pre zranenie ruky je stále mimo hry Can Keles, zatiaľ čo štvorica dlhodobo absentujúcich Muki Huskovič, Ziad El Sheilwi, Florian Wustinger a Marko Raguž si už túto sezónu nezahrá.

Uvidíme v akcii Martina Koscelníka?

 

Rapid Viedeň neprežíva najlepšiu sezónu. Lež by ju čo najskôr zahodil za hlavu a od novej začal inak, lepšie, úspešnejšie… Hlavne výsledkovo. Zverenci trénera Zorana Barišiča totižto neohurujú ani v rakúskej Bundeslige, naviac prehrali vo finále rakúskeho pohára. Preto teraz krvopotne bojujú, aby sa dostali na 4. miesto a účinkovali „aspoň“ v Konferenčnej lige UEFA. Na to však potrebujú zdolať Austriu na jej pôde a v Generali Aréne to teda nebude ľahký oriešok na výsledkové rozlúsknutie.

 

Ako sme už spomenuli, na programe je 340. viedenské derby- 307. v rakúskej Bundeslige. V celkovej bilancii vedú zeleno – bieli: pomer víťazstiev 136:121, v Bundeslige 124:103. V posledných desiatich derby však k víťazstvu Rapidu nedošlo, osem stretnutí sa skončilo remízou. Posledné víťazstvo vo Wiener derby sa datuje na september 2019, keď vyhral Rapid vonku v Genereli Aréne 3:1. Posledný duel medzi Rapidom a Austriou sa skončil 19. marca 2023 výhrou Fialiek 2:0.

 

Rekordy derby z pohľadu Rapidu:

 

Prvý vzájomný zápas:  08.09.1911 (4:1 pre Rapid na ihrisku WAC)

 

Najvyššia výhra Rapidu: 10:1 (23.08.1942, Praterstadion)

 

Najvyššia výhra Austrie: 6:0 (11.10.1969, Praterstadion)

 

Bilancia Rapidu v Generali Arena/Horr Stadium proti Austrii:

44 zápasov / 9 víťazstiev / 19 remíz / 16 prehier – góly: 43:55

 

Oliver Strunz predĺžil s Rapidom

 

Rapid Viedeň v minulých dňoch oznámil predĺženie hráčskeho kontraktu s 22- ročným Oliverom Strunzom. Ten si dres Rapid oblieka od detstva, už dlhých 14 rokov. Ofenzívny futbalista strelil v doterajšom priebehu rakúskej Bundesligy 4 góly a akiste je prísľubom do budúcnosti.

 

V klube s ním plánujú dlhodobú budúcnosť, čo zreferovať aj tréner Rapidu Viedeň Zoran Barišič. „Ako veľa ľudí v klube, aj ja som vždy veril Oliverovi Strunzovi. Hoci má stále veľký rozvojový potenciál, určite má na to, aby sa stal jedným z najlepších rakúskych ofenzívnych hráčov. Žiaľ, v minulosti ho opakovane limitovali zranenia, no hovorí zaňho fakt, že vždy zabojoval a vrátil sa silnejší… Som veľmi rád, že s jeho službami môžeme aj naďalej počítať,“ hovoril o mladom ofenzívnom talente.

 

Samotný Oliver Strunz odohral 23 zápasov za A- mužstvo Rapidu (v ktorých 4 – krát skóroval). Štatistiky si bude už len a len vylepšovať. Z nového kontraktu je nadšený. „Od malička som fanúšikom Rapidu a v posledných mesiacoch som hral za Rapid s absolútnym nadšením. Moje prvé kroky v tíme boli splnením môjho veľkého sna, no mám ešte niekoľko túžob v tomto klube v budúcnosti, ktoré chceme spolu s mužstvom dosiahnuť. Krátkodobo je to plná koncentrácia na derby a dosiahnutie štvrtého miesta pre nás. Chcel by som sa poďakovať všetkým v klube za veľkú dôveru, ktorú do mňa vložili v nedávnej minulosti a teraz týmto predĺžením zmluvy. Veľmi si to vážim.“ hovorila mladá nádej, ktorú určite uvidíme dnes v akcii.

 

Uvidíme v akcii aj nášho slovenského reprezentanta Martina Koscelníka? Všetko podstatné sa dozvieme dnes na stanici Arena Sport 2. Zápas 29. kola rakúskej Bundesligy Austria Viedeň- Rapid Viedeň vysielame o 17:00 h a za komentátorským mikrofónom vás ním prevedie Ivan Bacho.