• Futbal

Ronaldo si nepamätá ľahší postup, v Nemecku nechce chýbať

Na snímke Cristiano Ronaldo (Portugalsko) poèas zápasu kvalifikácie ME 2024 J-skupiny Portugalsko – Slovensko 13. októbra 2023 v Porte. FOTO TASR – Jaroslav Novák

 

Kapitán portugalskej futbalovej reprezentácie Cristiano Ronaldo suverénnym spôsobom doviedol svoj tím na ME 2024 v Nemecku. Postup z prvého miesta spečatil favorit kvalifikačnej J-skupiny víťazstvom 3:2 nad Slovenskom v Porte, na ktorom sa Ronaldo podieľal dvoma gólmi. V najcennejšom drese má po piatku bilanciu 202 zápasov a 125 presných zásahov.

 

„Prežívam pocity radosti. Prešli sme kvalifikáciou úplne ľahko a naša hra má fazónu. Dokázali sme hrať v rôznych systémoch veľmi dobrý futbal. Ja osobne hrám za národný tím veľmi rád. Cítim, že každý z 24 hráčov, ktorí sú tu, rozmýšľajú rovnako,“ vyjadril sa Ronaldo v mixzóne po stretnutí v Porte. V ňom síce Portugalci inkasovali prvé dva góly v kvalifikácii, napokon si však pripísali ďalšie tri body do tabuľky. S 21 bodmi a skóre 27:2 ich už nemôže nik obrať o prvenstvo v skupine. „Vyhrali sme zatiaľ všetky zápasy. Nepamätám si takúto ľahkú kvalifikáciu pre Portugalsko. Bolo to však preto, že sme v každom zápase hrali dobre a máme vynikajúceho trénera,“ vyzdvihol Ronaldo osobu Roberta Martineza. Španiel zasadol na lavičku reprezentácie po MS v Katare, na ktorých Portugalci vypadli vo štvrťfinále po prehre 0:1 s Marokom.

Na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte by 38-ročný útočník nechcel chýbať. „Dúfam, že nebudem mať žiadne zdravotné problémy a budem môcť byť súčasťou tímu. Chcem zažiť s Portugalskom úspešný šampionát a urobiť fanúšikom radosť. Pred nami je ešte dlhá cesta a hlavne si želám, aby som bol zdravý,“ uviedol v rozhovore pre abola.pt Ronaldo, ktorého popularita v rodnej krajine nemá obdoby.

Pocítil ju v druhom polčase súboja so Slovenskom, keď sa za ním rozbehol fanúšik. Svojho idola objal a chcel sa s ním odfotiť. Ronaldo tieto veci vníma s pochopením. „Je to súčasť futbalu. Môj domov je Portugalsko a na všetkých štadiónoch mi ľudia vyjadrujú podporu. Na Alvalade, kde som vyrastal, ale aj tu v Porte či v Algarve. Myslím, že proti Slovákom som necítil podporu tribún iba ja, ale celé mužstvo.“

Držiteľovi mnohých rekordov a prestížnych individuálnych ocenení dal prezident FC Porto ďalšiu výzvu, aby sa pokúsil nastrieľať v kariére 1000 gólov. Útočník Al-Nassr ich má na konte zatiaľ 857. „Kvôli veciam, ktoré sa stali v mojom živote, som sa naučil nedávať si ciele. Už nie som najmladší, telo regeneruje horšie a únava po zápasoch sa vyplavuje pomalšie. Užívam si každý zápas v klube aj v reprezentácii a snažím sa pomáhať gólmi. Uvidíme, dokedy to tak bude. Streliť tisíc gólov sa mi zdá byť ťažká úloha. Uvidíme, čo na to povedia moje nohy. Skôr, ako dosiahnem tisícku, potrebujem pokoriť métu 900 gólov. Na tú sa v tejto chvíli pozerám a verím, že sa na ňu dostanem,“ dodal Ronaldo.