• Florbal

MS vo florbale žien na Arena Sport

Už v sobotu 2. decembra začnú v ďalekom Singapure MS žien vo florbale. Na turnaji nebude chýbať ani slovenská reprezentácia a vy si priame prenosy zo šampionátu môžete vychutnať na obrazovkách Arena Sport.

Tohtoročné majstrovstvá sveta sa druhýkrát v histórii budú konať mimo Európy. Rovnako ako v roku 2005 ich hostí Singapur, domovom šampionátu bude Singapore Sports Hub. Športová a rekreačná štvrť sa nachádza v meste Kallang. Športové centrum zahŕňa národný štadión, singapurský krytý štadión a arénu OCBC. Jeho súčasťou je aj nové zariadenie na vodné športy, centrum vodných športov, verejné športové zariadenia a nákupné centrum so stanicou MRT Kallang. Zápasy v skupinách, štvrťfinále a súboje o umiestnenie bude hostiť OCBC Arena. Aréna sa skladá zo šiestich krytých športových hál navrhnutých na viacúčelové využitie, dve z nich budú hostiť väčšinu zápasov MS 2023. V minulosti sa tu konalo niekoľko medzinárodných florbalových podujatí, vrátane ženského pohára AOFC a kvalifikácie na majstrovstvá sveta mužov AOFC v roku 2022. Vyvrcholenie turnaja (semifinále a súboje o cenné kovy) sa presunie do väčšej haly Singapore Indoor Stadium. Krytý štadión sa tiež nachádza v singapurskom športovom centre, má kapacitu 12 000 divákov a bol použitý aj počas MS 2005.

Slovenské florbalové reprezentantky čakajú už siedme Majstrovstvá sveta v rade. V rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie im patrí 6. miesto. Na posledných Majstrovstvách sveta vo Švédsku v roku 2021 prehrali v súboji o 5. miesto proti Poľsku. Práve nášho severného suseda stretnú už v základnej skupine, ktorá je poriadne nabitá. Zverenkyne Michala Jedličku budú čakať aj Češky a Švédky. Poľky mali patriť k najťažším súperkám aj na októbrovom medzinárodnom turnaji v Banskej Bystrici – 6 Nations Cupe. K vzájomnému stretnutiu ale z dôvodu zdravotných problémov poľských hráčok nedošlo a tak sa naše reprezentantky nemohli otestovať v súboji proti rebríčkovo najbližšiemu súperovi.

Šampionát v Singapure odštartujú Slovenky v sobotu 2. decembra zápasom proti Švédkam, obhajkyniam titulu z domáceho šampionátu v Uppsale. Po dni voľna ich bude čakať Poľsko a základnú skupinu ukončia v utorok proti Česku. Práve náš prvý súper na turnaji je s desiatimi titulmi, ôsmymi v rade, najúspešnejším výberom v histórii MS. Dvakrát sa majsterkami sveta stali Fínky a raz Švajčiarky. Od roku 2009 je zloženie finálového kvarteta zhodné – Švédsko, Fínsko, Česko a Švajčiarsko, a tak sa ponúka otázka, či tento rok dokáže niekto túto hegemóniu prelomiť.

Slovenky odcestujú do Singapuru 29. novembra. V nominácii trénera Michala Jedličku je 18 hráčok a 2 brankárky. Siedme Majstrovstvá sveta čakajú na trojicu opôr reprezentácie – kapitánku Katarínu Klapitovú, Michaelu Šponiarovú a Alžbetu Ďuríkovú. Debut na vrcholnom ženskom šampionáte zažijú Daniela Hrabovská, Zuzana Mrázová, Dominique Schnetzer a Sophia Sabolová. V nominácii je celkovo 9 legionárok pôsobiacich v Česku, Švajčiarsku a Švédsku.

NOMINÁCIA SLOVENSKA NA MS ŽIEN V SINGAPURE

Brankárky: Radka Mládenková – ŠK Harvard Partizánske, Karolína Krištofová – Bulldogs Brno (CZE)

Hráčky: Klára Grossová – FbK Kométa Spišská Nová Ves, Katarína Klapitová – Unihockey Berner Oberland (SUI), Alexandra Faktorová – MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto, Michaela Šponiarová – 1. SC Vítkovice (CZE), Kristína Hudáková – FBC Ostrava (CZE), Paulína Hudáková – FBC Ostrava (CZE), Barbora Kocúrová – FbK Kométa Spišská Nová Ves, Tamara Dobošová – ŠK Harvard Partizánske, Daniela Hrabovská – FbK Kométa Spišská Nová Ves, Zuzana Mrázová – NTS FK-ZŠ Nemšová, Kristína Belicová – Florbal Chodov (CZE), Lenka Červená – ŠK Harvard Partizánske, Linda Pudišová – FBC Ostrava (CZE), Laura Chúpeková – MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto, Dominique Schnetzer – Red Ants Winterthur (SUI), Alžbeta Ďuríková – FBC Kalmarsund (SWE), Sophia Sabolová – FbK Kométa Spišská Nová Ves, Jana Trošková – ŠK 98 Pruské

Realizačný tím: Michal Jedlička – hlavný tréner, Dušan Ďuríček, Štefan Rajčan – asistenti trénera, Juraj Kašuba – vedúci tímu, Viliam Štofira, Matej Sklenár – fyzioterapeuti, Svetlana Andrejčáková – doktorka, Marek Tupý – kondičný tréner

PROGRAM SLOVENSKA V ZÁKLADNEJ SKUPINE

Sobota 2. december o 12:00: Slovensko – Švédsko (Arena Sport 1)

Pondelok 4. december o 9:00: Poľsko – Slovensko (Arena Sport 1)

Utorok 5. december o 12:00: Slovensko – Česko (Arena Sport 1)

Televízia Arena Sport vám v priamych prenosoch ponúkne všetky zápasy Slovenska a kompletný program štvrťfinále, semifinále ako aj zápas o 3. miesto a finále.