• Nascar

NASCAR druhýkrát v sezóne mieri do Atlanty

Kolotoč NASCAR sa presúva do štátu Georgia na ovál Atlanta Motor Speedway. Na trati, ktorá pred minulou sezónou prešla rekonštrukciou a dostala nový povrch aj zvýšila svoje klopenie v zákrutách na 28 stupňov, nás čakajú napínavé súboje. Priamy prenos Vám ponúkneme v noci zo soboty na nedeľu po 2:00 na Arenasport 1.

Atlanta Motor Speedway je 1,54 míle dlhý ovál, ktorý bol otvorený už v roku 1960 a počas svojej existencie prešiel dvoma rekonštrukciami. Tá, ktorá prebehla pred minulou sezónou zmenila šírku trate a klopenie 28° je najväčšie zo všetkých stredne dlhých (intermediate) tratí v kalendári NASCAR. V závere minulého tisícročia išlo o najrýchlejší okruh, jazdci tu dosahovali rýchlosti cez 315 km/h, následne ho však prekonali Daytona, Talladega a Texas. V roku 1993 boli preteky presunuté z marca až na november pre snehovú búrku storočia – Southeastern Blizzard. V roku 2019 si tu Toyota zásluhou Christophera Bella pripísala prvé víťazstvo s modelom Supra, o rok neskôr práve pred pretekmi v Atlante prišla dvojmesačná prestávka spôsobená pandémiou. Nasledujúci rok sa NASCAR pozrel do Atlanty premiérovo dvakrát v sezóne.

Prvé preteky v tejto sezóne, ktoré Atlanta hostila, sa nevyhli problémom s počasím. Keďže sa pre nepriaznivé podmienky v sobotu, kedy dokonca v Južnej Kalifornii okrem dažďa padal aj sneh, neodjazdil tréning ani kvalifikácia o poradí na štarte rozhodla tradičná formula, ktorá na prvé miesto postavila víťaza z Daytony Austina Hilla. Prvý pokus odštartovať prišiel ešte v sobotu, jazdci sa však po pár pomalých kolách vrátili na boxovú uličku ešte pred zaviatím zelených vlajok a po zhruba hodinovom čakaní sa definitívne rozhodlo o preložení na nedeľu. John Hunter Nemechek, ktorý skončil o niekoľko centimetrov druhý v úvodných pretekoch sezóny v Daytone, viedol vo Fontane 49 kôl a vyhral s náskokom 0,761 sekundy pred druhým Samom Mayerom. Víťazstvo bolo tretie v jeho kariére v Xfinity Series a prišlo na trati, kde jeho otec Joe Nemechek získal prvú kariérnu pole position v NCS. Tretí skončil Justin Allgaier a za ním Chandler Smith a Josh Berry bol piaty. Mayer prenasledoval Nemecheka posledných 12 kôl, ale nedokázal sa priblížiť dostatočne blízko, aby dosiahol na víťazstvo. Cole Custer mohol mať najrýchlejšie auto v pretekoch, no jazdcovi Fordu #00 Stewart-Haas Racing, obhajoba vlaňajšieho víťazstva nevyšla. Vyhral oba úvodné segmenty a dokopy viedol počas pretekov 46 kôl. Po reštarte 91. kole však Custer narazil do vonkajšej bariéry kvôli prasknutej pneumatike a utrpel ďalšie poškodenie, keď sa jehu autu nedokázal vyhnúť Chevrolet Austina Dillona. Custer skončil na 27. mieste s jednokolovou stratou.

Rovnako problémový bol aj minulý víkend, kedy sa premiérovo jazdilo na mestskom okruhu v Chicagu. Jazdci NXS zvládli 26 kôl, než sa v blízkosti trate objavili blesky. Do oficiálneho ukončenia pretekov sme potrebovali aspoň dve ďalšie kolá, no k tým sme sa nedostali ani na druhý deň. Od rána na okruhu pršalo a organizátori, tlačení časom, „odpískali“ podujatie, hoci sa neodjazdila (aspoň) potrebná polovica kôl. Víťazom sa stal Cole Custer, ktorý počas celého sobotného priebehu nikoho nepustil pred seba a s podobným plánom sa presúva aj do Atlanty. Priamy prenos NASCAR Xfinity Series sledujte v nedeľu o 2:00 na Arenasport 1. Komentátorom prenosu bude Vladimír Kováč.