• Nascar

Play-off Xfinity Series začína! Boj o titul otvoríme v Bristole

Základná časť sezóny NASCAR Xfinity Series je minulosťou, dnes v noci začína play-off. V boji o titul ostalo posledných 12 pretekárov, no šampión bude len jeden. Všetko otvorí nočná šou na Bristol Motor Speedway, ktorú vám ponúkneme v priamom prenose na Arenasport.

V kalendári sezóny 2023 zostáva posledných sedem pretekov, v ktorých sa bude rozhodovať o šampiónovi druhej najvyššej série NASCAR. Medzi dvanástimi menami nájdeme jedného predošlého víťaza série – Daniel Hemric, ktorý triumfoval v roku 2021. Nechýbajú však ani dvaja kandidáti na titul Nováčik roka Chandler Smith a Sammy Smith alebo Justin Allgaier, ktorý od vzniku aktuálneho formátu play-off v 2016 nechýbal v záverečnom boji ani raz. O titul zabojuje 12 mien siedmych rôznych organizácii: John Hunter Nemechek, Austin Hill, Justin Allgaier, Cole Custer, Sam Mayer, Chandler Smith, Josh Berry, Sheldon Creed, Jeb Burton, Sammy Smith, Daniel Hemric a Parker Kligerman.

Tohtoročné play-off sa premiérovo otvorí na „The Last Great Coloseum“ v Bristole. Pol míle dlhý ovál, ktorý patrí medzi tradičné trate NASCAR. Bristol Motor Speedway hostil v predošlých troch sezónach finále základnej časti, dnes v noci sa stane piatou traťou, ktorá otvorí play-off Xfinity Series. Prvé preteky Round of 12 vyhralo šesť rôznych pretekárov, dvakrát triumfoval jazdec, ktorý nebol súčasťou dvanástky bojujúcej o titul. Vyhrať úvodné podujatie sa však nemusí vyplatiť, pretože nikdy víťaz tohto podujatia na konci sezóny neoslavoval titul, no päťkrát sa dostal aspoň do Championship 4.

Vlani v Bristole zavŕšil základnú časť sezóny víťazný hetrik Noaha Gragsona. Ty Gibbs viedol pole pretekárov do nočných pretekov, ktoré z úvodu ponúkli pomerne dosť žltých fáz po drobných incidentoch. Gibbsa tieto situácie neovplyvnili a bez problémov si prišiel pre segmentovú výhru. Sheldon Creed a Jeffrey Earnhardt zostali na trati, pričom lídri zamierili ku svojim mechanikom. Creed tak viedol pole pretekárov a v čele zotrval až do 124. kola, kedy ho predbehol Justin Allgaier. Na Creeda sa potom nalepila smola, keď ho poslal to bariéry Ty Gibbs a obaja skončili v pretekoch predčasne. Situácie po tomto kontakte už líder Allgaier zvládol a prišiel si pre výhru v Stage 2. Bayley Currey a Joe Graf Jr. zostali na trati ale už v druhej zákrute po reštarte ich predbehli pretekári na čerstvých pneumatikách. Justin Allgaier sa vrátil do vedenia a v 271. kole sa snažil presúvať dopredu medzi pomalšími JJ Yeleym a Alexom Labbeem. Prvého menovaného poslal na zadnej rovinke do bariéry. Počas žltej fázy zamierili lídri do boxov na trati zotrval len Gragson. Jazdec JRM zvládol záverečný nápor od Brandona Jonesa a prefrčal pod šachovnicovou vlajkou ako prvý, čím zaknihoval víťazný hetrik.

Nuda, nuda, šeď, šeď – tak by sa dala popísať záverečná bitka v základnej časti Xfinity Series na Kansas Speedway minulý víkend. Maratón žltých vlajok a dominancia JH Nemecheka, ktorú tentokrát dostal až do Victory Lane. Preteky odštartovali tri žlté vlajky v prvých 20 kolách, pri prvej sme sa po štarte nedostali ani cez druhú zákrutu. Práve incidenty a mechanické problémy skomplikovali deň viacerým jazdcom. Predčasne skončili pre poškodenia v incidentoch Sam Mayer, Cole Custer, Sammy Smith a problémy s motorom hlásili jazdci Kaulig Racing Daniel Hemric a Chandler Smith, ktorí strávili v garáži výrazný čas, no na trať sa vrátili, hoci s výraznou stratou. Víťazom kvalifikácie bol Justin Allgaier, ktorý si držal prvé miesto aj pri početných reštartoch, no prvý segment jeho korisťou nebol. Päť kôl pred koncom sa do čela dostal JH Nemechek a začala jeho dominancia. Jazdec Joe Gibbs Racing ovládol oba segmenty, viedol 154 kôl a našťastie sa nezopakoval Darlington. Minulý víkend rovnako dominoval, no v závere ho porazil Denny Hamlin, včera však od 40. kola nemal súpera. Nemechek vyhral s náskokom 7,521, čím prekonal svoj vlastný rekord v Kansase.

Play-off NASCAR Xfinity Series štartuje dnes v noci o 1:40 aj v priamom prenose na Arenasport 1. Komentátorom pretekov na Bristol Motor Speedway bude tradične Vladimír Kováč.