• Nascar

NASCAR prvýkrát v histórii na mestskom okruhu!!! Čaká nás Chicago-update nedeľa o 17:00 na Arena Sport 1

Moment, na ktorý sme čakali, je tu! NASCAR sa počas najbližšieho víkendu predstaví prvýkrát v histórii na mestskom okruhu v uliciach Chicaga. A Arenasport pri tom nebude chýbať. Sobotné preteky Xfinity Series si vďaka nám môžete vychutnať naživo.

Celý príbeh pretekov na mestskom okruhu sa začal písať 24. marca 2021, keď NASCAR oznámil preteky v Downtowne Chicaga v rámci počítačovej eNASCAR iRacing Pro Invitational Series, ktoré sa išli 2. júla. Odvtedy sa šepkalo o reálnych pretekoch v uliciach mesta na brehu jazera Michigan. 17. júna 2022 Adam Stern zo Sports Business Journal navrhol, že Chicago Street Course by mohlo nahradiť Road America v kalendári NASCAR Cup Series pre sezónu 2023. 19. júla sa uskutočnilo oficiálne oznámenie o pridaní Chicago Street Race do harmonogramu pohárovej série ako náhrada za preteky na Road America. Spolu s najvyššou sériou sa predstaví aj Xfinity Series.

Pôjde o prvé preteky v 75-ročnej histórii na mestskom okruhu a očakáva sa, že táto udalosť prinesie len v roku 2023 viac ako 113 miliónov dolárov v ekonomickom dopade a viac ako tri milióny v daňových príjmoch pre mesto Chicago. NASCAR navyše úzko spolupracoval s mestom aby sa minimalizoval diskomfort pre domácich. Najvýraznejšia časť uzávierok ulíc začala v nedeľu 25. júna a skončí v pondelok ráno po pretekoch. Víkendový program počíta s menej ako 10 hodinami „on-track“ aktivity, keďže sobotný program pošle autá do ulíc až o 10 hodine ráno a v nedeľu dokonca až o 16:30. Okrem toho autá Cup Series budú používať tlmiče, ktoré počas februárového The Clash znížili hluk na LA Coliseum o desať decibelov.

Trať pre preteky má presne to isté usporiadanie ako verzia použitá v roku 2021 pre eNASCAR iRacing Pro Invitational Series. Štartová/cieľová čiara sa nachádza na South Columbus Drive pred Buckinghamskou fontánou v Grant Parku. Autá pôjdu na juh a potom odbočia doľava na East Balbo Drive a potom doprava na South Lake Shore Drive, ktorá je pozdĺž jazera Michigan. Následne sa jazdci dostanú na East Roosevelt Road a znovu odbočia doprava, čím sa dostanú späť na South Columbus Drive a East Balbo Drive. Potom odbočia doprava na South Michigan Avenue a prejdú cez East Congress Plaza Drive. Cez East Jackson Drive sa následne vrátia na cieľovú rovinku. Samotný okruh má 2,14 míle (3,444 km) a ponúkne 12 zákrut (9 pravotočivých a 3 ľavotočivé).

 

 

zdroj:wikipedia.org

 

 

Pretekári sa do Chicaga presúvajú z Nashville, kde preteky Xfinity Series boli maratónom žltých vlajok. V prvom segmente sa skoro vôbec nepretekalo a došlo k trom väčším kolíziám. Hneď do tej prvej sa zaplietol veľký adept na víťazstvo Justin Allgaier. Nakoniec sa jeho mechanikom podarilo vozidlo „pozliepať“ a v konečnom poradí prišiel do cieľa na pätnástej pozícii. Prvý segment vyhral Ty Gibbs, no z triumfu sa veľmi neradoval. Hneď pri následnom reštarte sa dostal do kontaktu s Austinom Hillom a z pretekov musel odstúpiť. Na nehodu doplatil aj Carson Hocevar.

Ani druhý segment sa nezaobišiel bez žltých fáz a nakoniec sa počítadlo počas celého zápasu zastavilo na jedenástich spomaleniach. Ide tak o vyrovnanie rekordu na betónovom ovále. Líderskú pozíciu uprostred druhého segmentu prevzal Chandler Smith a na vedúcej priečke odjazdil takmer polovicu pretekov. Ku koncu však jeho tempo nestačilo na jeho tímového kolegu AJ Allmendingera a ten sa v 112. kole dostal do vedenia, následne v rozhodujúcom momente v 177. kole. Radosť mu neprekazila ani nehoda štyri kolá pred cieľom, ani kolízie pri prvom overtime. Allmendinger si tak prišiel pre svoje tohtoročné druhé víťazstvo, na svojom konte má však iba tri štarty v druhej najvyššej lige NASCAR! V prvej päťke jazdca Kaulig Racing doplnili Riley Herbst, Sam Mayer, Austin Hill a Josh Berry.

Historicky prvé preteky na mestskom okruhu Chicago Street Course odštartujú v sobotu 1. júla po 23. hodine. Priamy prenos na Arenasport 1 bude komentovať Vladimír Kováč.