• Nascar

NASCAR Xfinity druhýkrát v histórii na okruhu v Portlande

NASCAR Xfinity Series sa presúva na západné pobrežie, kde nás budú čakať dva klasické okruhy – Portland International Raceway a Sonoma Raceway. Kým v Sonome pôjde o premiéru, na trati v Portlande sa séria, po upršanom vlaňajšom debute, predstaví už druhýkrát. A televízia Arenasport pri tom nebude chýbať.

Prepršaný bol aj posledný víkend v Charlotte, kde počasie posunulo program až na pondelok. Xfinity Series napokon finišovala krátko pred polnocou miestneho času. A tímy majú teraz zhruba 113 hodín aby sa presunuli na západné pobrežie, do Portlandu vzdialeného takmer 4500 kilometrov. Náročná úloha pre vodičov kamiónov s vybavením a autami. Jazdci si, samozrejme, na západ preletia.
Portland International Raceway (PIR) je klasický okruh v americkom štáte Oregon. Je súčasťou komplexu Delta Park na bývalom mieste Vanport, južne od rieky Columbia. Leží západne od železničnej stanice Delta Park/Vanport a necelú míľu západne od Interstate 5. Trať je takmer dokonale rovná a vedie v smere hodinových ručičiek. Sú možné dve konfigurácie stôp. Jedna zahŕňa tvrdú šikanu na konci prednej rovinky a zahŕňa 12 zákrut s dĺžkou 1,945 míle (3,130 km). Bez šikany má trať deväť zákrut a dĺžku okruhu 1,915 míle (3,082 km). Práve prvý variant preverí aj jazdcov NASCAR. Sú to jediné samostatné preteky v programe Xfinity Series a konajú sa v rovnaký víkend ako preteky NASCAR Cup Series a Truck Series v Gateway.

Vlaňajšia premiéra Xfinity Series na Portland International Raceway ponúkla mnoho zaujímavých súbojov a napokon jazdu ako na horskej dráhe pre AJ Allmendingera. Od roku 2008 sa v XS preteky po deviatykrát jazdili v daždi a z pole position štartoval premiérovo Anthony Alfredo, ktorý však v čele nevydržal dlho, keďže netrafil prvú šikanu a do vedenia sa dostal Sheldon Creed. V treťom kole ho predbehol Ty Gibbs a vydržal vo vedení až do konca prvého segmentu. Jeden z favoritov AJ Allmendinger nemal ideálny úvod, štartoval zo zadných pozícii, dvakrát sa dostal mimo trať a už v deviatom kole ho Ty Gibbs predbehol o celé kolo. Druhý segment pokračoval v rovnakom smere, viacerí jazdci mali problém udržať sa na trati. V 40. kole zaviali žlté vlajky pre trávu a blato na trati, ktoré bolo treba odstrániť. V pomalom tempe vznikla zaujímavá situácia, keď v nájazde do prvej šikany narazil Jessie Iwuji (ktorý bol 2 kolá za lídrom) do vedúceho Gibbsa a roztočil ho v prvej zákrute. Gibbs vedenie nestratil, auto vydržalo a pri reštarte pokračovali súboje o vedenie. Mladík z JGR bojoval najskôr s Gragsonom, ktorého vo vzájomnom súboji roztočil a bitka o prvé miesto pokračovala medzi ním a Creedom. Obaja išli vedľa seba do poslednej zákruty, v ktorej sa však roztočili. Do vedenia sa posunula dvojica Lally a Snider a druhý menovaný si napokon prišiel pre prvý segmentový triumf v kariére. Posledný segment sa zmenil na jazdu za pace car, najdlhšia fáza pod zelenou vlajkou trvala necelé dve kolá. Posledný reštart prišiel v 72. kole a bol to súboj medzi Allmendingerom a Sniderom. Rozhodujúci moment prišiel v predposlednom kole, kedy sa AJ definitívne dostal pred svojho súpera a po divokých pretekoch plných zvratov si prišiel pre druhú výhru v sezóne.

Posledný víkend sa niesol v duchu Dňa pamiatky veteránov na Charlotte Motor Speedway a Justin Allgaier, ktorý šetril palivo počas 66-kolovej jazdy pod zelenou vlajkou v závere, získal svoje prvé víťazstvo v sezóne. Zároveň išlo o prvý triumf v tomto roku pre JR Motorsports. Allgaier, víťaz pole position, porazil druhého Johna Huntera Nemecheka do cieľa o 7,829 sekundy, pretože traja najlepší, vrátane tretieho Colea Custera, museli prihliadať na spotrebu paliva od reštartu v 135. kole až do konca pretekov. Austin Hill a Ty Gibbs, z ktorých obaja v záverečnom segmente šli do boxov kvôli nedostatku benzínu, obsadili štvrtú a piatu pozíciu. Preteky sa nevyhli problémom s počasím. V sobotu boli napokon po čakaní presunuté na pondelok a tam sa v prvej časti objavili hneď dve červené vlajky. Podujatie napokon končilo až večer, po takmer 5-hodinových pretekoch Cup Series.

Preteky na Portland International Raceway odštartujú v sobotu po 22:30 aj v priamom prenose na Arenasport 1. Komentátorom bude Vladimír Kováč.