• Nascar

NASCAR z Darlingtonu opäť v skvelom čase!

Po týždňovej prestávke sa o slovo opäť hlási NASCAR Xfinity Series. Tentokrát počas throwback víkendu, kedy budeme spomínať aj na minulosť v podobe špeciálnych sfarbení áut. Jedenáste preteky sezóny navyše odštartujú znovu v skvelom čase pre európskeho diváka. Zelené vlajky zavejú v sobotu po 19:30 na Arenasport 2.

„Too Tought to Tame“ či „Lady in Black“ – to sú prezývky 1,366 míle dlhého oválu v južnej Karolíne, ktorý navrhol Harold Brasington a otovrený bol v roku 1950. Špecifický vajcovitý tvar, ktorý trať má, nebol zámerom. Pri jej užšom konci totiž majiteľ pozemku Sherman Ramsey nechcel narušiť rybník, v ktorom žili čereble pestré a tak musel Brasington navrhnúť takýto kompromis. Tradičná adresa pretekov NASCAR hostí preteky už od roku 1950, séria Xfinity sa tu jazdí od svojho vzniku v roku 1982. V minulosti boli dokonca obyvatelia mesta vyzvaní, aby pár dní pred pretekmi jazdili svojimi autami po trati, aby ju „pogumovali“ a zvýšili jej trakciu.

Ďalšou tradíciou v Darlingtone je takzvaný „Darlington Stripe“. Ide o situáciu, keď pretekár, ktorý štartuje na trati prvýkrát obtrie svoje auto o safer bariéru.

Prvé preteky sa tu išli 3. apríla 1982 a vyhral ich Geoffrey Bodine na Pontiacu. Vlani sa z výhry radoval Justin Allgaier, ktorému ešte pred štartom museli meniť baterku. Skvelou stíhacou jazdou sa však už v prvom segmente predral na štvrté miesto. Následne v krásnych súbojoch bojoval s Jonesom, Gibbsom, Allmendingerom či Gragsonom. V závere ešte dostal defekt Tyler Reddick, no posledné dve kolá si už Allgaier udržal náskok a vyhral o 0,259 sekundy pred Noahom Gragsonom.

Naposledy sa jazdilo pred dvoma týždňami na Dover Motor Speedway. Ryan Truex zažil svoj najlepší deň kariéry, 31-ročný pretekár viedol dominantných 124 z 200 kôl, získal obe segmentové víťazstvá, nakoniec prešiel pod šachovnicovou vlajkou s impozantným rozdielom 4,82 sekundy a získal svoje prvé víťazstvo v kariére v NASCAR Xfinity Series. Jazdec JR Motorsports a obhajca vlaňajšieho triumfu v Doveri Josh Berry skončil na druhom mieste za Truexom, čím si tiež zabezpečil pôsobivý rekord v Doveri. Vo všetkých troch štartoch série Xfinity na „Monster Mile“ skončil buď prvý alebo druhý. Tretí bol Berryho tímový kolega z JRM Justin Allgaier, za ním nasledovali Austin Hill z Richard Childress Racing a tímoví kolegovia Truexa z Joe Gibbs Racing John Hunter Nemechek a Sammy Smith.

Priamy prenos pretekov NASCAR Xfinity Series na Darlington Speedway sledujte už v sobotu po 19:30 na Arenasport 2. Komentátorom bude tradične Vladimír Kováč.