• Hokej

Nitra to dokázala a získala 2. titul v klubovej histórii! Stavjaňa: Boli sme právom podceňovaní

Tréner Nitry Antonín Stavjaňa dvíha nad hlavu majstrovskú trofej počas osláv titulu po štvrtom zápase finále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Nitra a HK Spišská Nová Ves v Nitre 24. apríla 2024. Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

 

Hokejisti HK Nitra sa stali majstrami Tipos extraligy v sezóne 2023/2024. Rozhodol o tom 4. finálový zápas play-off, v ktorom zdolali Spišskú Novú Ves 2:1 po predĺžení a v celej sérii triumfovali suverénne 4:0 na zápasy. Víťazný gól stredajšieho zápasu zaznamenal v 62. min. útočník Bubela. Pre Corgoňov tak ide o 2. titul v klubovej histórii, radovali sa z neho aj v roku 2016.

Nitrania vedení českým trénerským bardom Antonínom Stavjaňom spravili výrazný krok k zisku majstrovského titulu v utorok v zápase číslo 3, v ktorom výrazne dominovali a vyhrali 5:1. V stredu to bol iný zápasový príbeh.

Domáci hokejisti na súpera spustili ofenzívny oheň a síru, ale v bránke HK Spišská Nová Ves doslova čaroval brankár Surák. Hostia si zavarili v 15. min., keď bol na 5 min. a do konca stretnutia vylúčený útočník Majdan. Postupom hracích minút bolo jasné, že v tomto extrémne dôležitom zápase to môže byť o jednom góle. Ten napokon strelil v 56. min. kanonier Buček, keď využil dieru v obrannom postavení hostí.

Keď sa už-už zdalo, že Nitrania to majú vo vrecku, prišiel oddychový čas Spišskej a následne aj jej vyrovnávajúci gól, ktorý poslal zápas do predĺženia. Merežkovu strelu po buly tečoval za Kašíkov chrbát útočník Burgess v 59. min. V samotnom predĺžení to bol potom rýchly proces – zlatý víťazný gól strelil útočník Bubela s výraznou pomocou Ališauskasa – 2:1. Na ľadovú plochu následne naskákali všetci nitrianski hráči a radovali sa zo zisku 2. titulu v klubovej histórii. Mužstvo, ktorému málokto veril, to dokázalo…

Tréner víťazov Antonín Stavjaňa po finále pre JOJ Šport povedal nasledovné vety. „Zvláštna sezóna, boli sme právom podceňovaní. Potom sa naučili hrať play-off. Ako hokejisti možno nie sme top, ale ako kolektív sme sa ukázali, zomkli a uhrali sme to. Play-off je o nervoch. Trošku nás to zväzovalo, ale ľudia nás tlačili a dávali nám silu. Musíme si vyhodnotiť sezónu, niečo oslávime a odpočinieme si. Uvidíme v najbližšej dobe, čo sa udeje ďalej. Dostal som od vedenia Nitry ponuku na pokračovanie spolupráce už počas série s Popradom, ale musím to všetko ešte zvážiť,“ hovoril tréner, ktorý bol aj pri 1. nitrianskom titule v roku 2016.

Kto dozaista ostane pri mužstve aj naďalej, to je kapitán HK Nitra Branislav Mezei. Tento obranca sa vo veku 43 rokov stal najstarším hráčom, ktorý sa kedy tešil z extraligového titulu na Slovensku.

„Myslím si, že oslavy potrvajú poriadne dlho. Ten štýl, akým sme to tento rok zvládli, to je úžasný príbeh. Vyhrali sme doma v predĺžení, trochu sme zahrali ľudom na nervy, ale je to úžasné. Ja si neviem predstaviť lepší koniec. Takýto príbeh ani neviem, či na svete existuje. Určite to bolo emotívnejšie ako 1. titul v roku 2016,“ hovoril megaskúsený hráč, ktorý ako prvý zdvihol Pohár Vladimíra Dzurillu nad hlavu.

Vyjadril sa aj Miloš Bubela, autor rozhodujúceho gólu v zápase číslo 4. „Nevnímam seba ako hrdinu, bol to výkon celého tímu. Všetky zápasy série sme boli všetko spolu ako tím, preto sme to dotiahli až sem. Zápasy boli tesné, dnes sme sa veľmi natrápili, ale v konečnom účtovaní sme to dali. Oslavy budú asi trvať donekonečna, je to neskutočné,“ rozplýval sa šťastný útočník.

Jedným z hrdinov nitrianskeho mužstva je aj český brankár Libor Kašík. Hoci sa v play-off pravidelne striedal v bránke Corgoňov s Fínom Aittokalliom, vo finále predvádzal fantastické výkony. Miláčik publika hovoril o tom, že štadión skoro spadol.

„Sú to neopísateľné emócie, pretože pred rokom a pol, keď som do Nitry prišiel, tak sme boli úplne na dne a teraz sme úplne na najvyššom strope. S touto skvelou atmosférou je to skvelé. Užívam sa to a sme sme kúsok od toho, aby štadión spadol,“ položartom poznamenal.

Hokejistom HK Nitra k zisku majstrovského titulu srdečne blahoželáme!