• Nascar

O dôležité víťazstvo na Charlotte Motor Speedway

Po ďalšej týždňovej prestávke sa o slovo hlási NASCAR Xfinity Series. Dvanáste preteky sezóny preveria pretekárov na Charlotte Motor Speedway. Opäť odštartujú v skvelom čase pre európskeho diváka. Zelené vlajky zavejú v sobotu po 19:00 na Arenasport 2.

Komplex leží 13 kilometrov od Charlotte a otvorený bol v roku 1960. Autormi 1,5 míle dlhého oválu sú Burton Smith a Curtis Turner, ktorí jej dali klopenie v zákrutách 24°, na rovinkách päť. Preteky sa tu pravidelne konajú počas Memorial Day víkendu, venovanému obetiam vojen. Prvé podujatie tu v 1960 ovládol Speedy Thompson, Xfinity sa tu jazdí od roku 1978, sériovo od 1982. Medzi nepríjemné momenty histórie trate patrí kolapsu mostu vedúceho z okruhu na parkovisko. V roku 2000 po konci All-Star Race ním prechádzali fanúšikovia, keď sa most zrazu prepadol. So zraneniami skončilo 107 ľudí.

Vo vlaňajších pretekoch dominovali jazdci JR Motorsports, v závere to bol súboj Josha Berryho a Justina Allgaiera. V 177. kole sa Allgaier dostal do kontaktu s bariérou a o osem kôl neskôr po ďalších dvoch kontaktoch dostal defekt a musel do boxov. Berry tak prišiel do cieľa s náskokom 18,039 sekundy, čo bol najväčší rozdiel v Xfinity Series od roku 2002. Pomyselné pódium doplnili Ty Gibbs a Sam Mayer.

Posledné preteky na Darlington Raceway ponúkli skutočne zaujímavé súboje a skvelé vyvrcholenie, pri ktorom všetci fanúšikovia tajili dych. Pre výhru si napokon druhýkrát v sezóne prišiel „hosťujúci“ buschwhacker. Na rozdiel od pretekov Truck Series, ktoré počas prvých dvoch segmentov prebiehali bez žltých vlajok pre pretekárske incidenty, akcia v Xfinity Series začala skoro a nakoniec vyústila do rekordných 10 upozornení počas 51 pomalých kôl.

Kyle Larson sa dostal do problémov pred poslednou časťou, keď v boxoch prekročil rýchlosť a po penalizácii sa prepadol na 30. miesto. Postupnou skvelou jazdou však bol už v závere zavesený na Nemechekovi a táto dvojica predviedla skvelý súboj. Larson začal tlačiť a v poslednom kole sa už bili o výhru s niekoľkými vzájomnými kontaktmi. V nájazde na cieľovú rovinku sa Larson opäť dostal do mierneho kontaktu s bariérou, na čo doplatil tesne vedľa neho jazdiaci Nemechek, ktorého to katapultovalo do vonkajšej bariéry. Larson tak prišiel do cieľa ako víťaz, jazdcovi Joe Gibbs Racing zostala v ústach len horká pachuť, s ktorou sa musel uspokojiť len s piatym miestom.

Priamy prenos zo Charlotte Motor Speedway vám prinesieme v sobotu o 19:00 na Arenasport 2. Preteky bude komentovať Vladimír Kováč.