• Futbal

Strhujúce divadlo na Estádio da Luz, skríži Braga „Orlom“ majstrovské plány?

Jednoznačným šlágrom 31. kola najvyššej portugalskej súťaže bude súboj medzi Benficou Lisabon a Sportingom Braga. „Orli“ vedení trénerom Rogerom Schmidtom sú na čele tabuľky so 4 – bodovým náskokom pred FC Porto, no dnes narazia na zdatnú prekážku. Bude ňou Sporting Braga, pre zmenu tretie mužstvo, ktoré ešte zaiste v kútiku duše pomýšľa vystúpiť na piedestál. Podarí sa zverencom Artura Jorgeho zaskočiť Estádio da Luz? Alebo bremeno úspechu ponesú na pleciach domáci nositelia kvality Goncalo Ramos s Davidom Neresom? Všetko podstatné sa dozviete dnes o 21:30 h na stanici Arena Sport 2. Zápasom vás bude sprevádzať Ivan Bacho.

 

Z  tábora Benficy: Motivácia a správna koncentrácia

 

Benfica Lisabon pôjde do zápasu s Bragou v dobrej východiskovej pozícii. Je lídrom tabuľky Primeira Ligy, má svoj náskok, navyše je v poslednom období výsledkovo úspešná. V chrbte bude mať tieto výsledky, taktiež zaplnené Estádio da Luz, no Braga bude tvrdý oriešok na výsledkové rozlúsknutie. Zverenci Rogera Schmidta sa dozaista narobia na úspešný výsledok.

 

Dopracovať sa k nemu chcú aktívnou, celoplošnou hrou postavenú na pevných defenzívnych základoch. Benfica nastúpi do zápasu po dvoch víťazstvách – doma proti Estorilu (1:0) a vonku na ihrisku Gil Vicente (2:0). Čo sa týka vzájomných zápasov, bude to 156. zápas medzi týmito dvomi tímami vo všetkých súťažiach, pričom bilancia je v prospech domácich: 99 víťazstiev pre Benficu, 31 remíz a 25 prehier. Aj z pohľadu ligových čísel  kraľujú „Orli“ z Lisabonu niekoľkým štatistikám – majú najlepší útok (71 gólov) aj najlepšiu obranu (25 inkasovaných gólov), pričom sa prezentujú ako tím s druhým najväčším držaním lopty (62,2%) a takisto má Benfica dvoch najlepších strelcov súťaže. Sú nimi 17 – góloví Joao Mário a Goncalo Ramos. Najlepším nahrávačom súťaže je ľavý obranca Alex Grimaldo s 8 asistenciami.

 

Na včerajšej tlačovej konferencii prezentoval zaujímavé názory nemecký kouč Roger Schmidt, ktorý si je vedomý, že ho spolu s mužstvom čaká náročná prekážka. Čo očakáva od Bragy, ktorá podľa odborníkov ešte túži po druhom mieste? „Možno chcú ešte zabojovať o 1. miesto… Čaká nás skvelý zápas! Braga má za sebou výbornú sezónu, má veľa individuálnych kvalít a hrá útočný futbal. Stále môžu byť majstri a očakávam skvelý futbalový zápas na Estádio da Luz. V posledných týždňoch sme ukázali, že sme späť a že sme opäť nabrali tempo. Dve výhry – proti Estorilu a Gil Vicente – bez inkasovaného gólu urobili zázraky pre naše sebavedomie. Sme pripravení bojovať o titul do posledného zápasu a čeliť Sportingu Braga,“ hovoril sebavedomo a pokračoval.

 

Čo bude podľa neho kľúčom v tomto zápase – je to talent, intenzita hry, či správny prístup? „Musíme hrať spôsobom Benficy. Veríme si a v tejto sezóne sme často ukázali, že na súperovi nezáleží. Na medzinárodných zápasoch aj na veľkých zápasoch v Portugalsku sa vždy snažíme hrať svoju hru a vždy rešpektujeme súpera. Musíme byť pripravení na ich kvalitu, na ich zbrane, ale rozhodujúce je, že sa veľmi sústredíme na to, čo chceme na ihrisku robiť a hrať na najvyššej úrovni. Potrebujeme aj to, aby naši hráči podávali maximum individuálne, aby boli prepojení. Potrebujeme rovnováhu, musíme hrať útočný futbal, ale musíme byť vždy organizovaní v obrane. Potrebujeme veľa bojovať, veľa behať , vyhrávať osobné súboje a zbierať druhé lopty. A keď príde správny čas – ukázať kvalitu a mať príležitosti na skórovanie.“

 

Benfica hrá svoj zápas dnes, jej súper o titul FC Porto hrá svoj zápas na ihrisku FC Arouca v pondelok 8. mája. Mimochodom, Portskí draci zvládli štvrtkový odvetný zápas portugalského pohára a po víťazstve 3:2 nad Famalicao si zahrajú vo finále. „Musíme sa sústrediť na našich 90 minút, nebudeme sa pozerať na iné zápasy. Rozhodujúce v našej situácii je vyhrať naše zápasy, ak to urobíme, nemôže dôjsť k žiadnemu nášmu rušeniu, sme úplne sústredení a koncentrovaní. To, že Porto hrá v pondelok, súvisí s tým, že hrali o pohár. Na nás to nemá vplyv,“ zakončil nemecký odborník.

 

Z tábora Bragy: Nadviazať na fantastické výsledkové obdobie

 

Sporting Braga si bude dnes na Estádio da Luz trúfať. To dozaista. Mužstvo, ktoré sme pred časom videli na Slovensku v konfrontácii so Slovanom Bratislava totižto zažíva fantastické výsledkové obdobie, keď v posledných 8 zápasoch až 7- krát vyhralo. Zverenci Artura Jorgeho tak majú len 2 – bodovú stratu na druhé v tabuľke FC Porto a radi by zaskočili aj Benficu, na ktorú strácajú 6 bodov. 4 kolá do konca sú to (ne)riešiteľné straty. Na dôvažok, bude to Braga, ktorá sa 4. 6. 2023 stretne vo finále portugalského pohára z FC Porto. Pre klub to tak môže byť za posledné roky jedna z najúspešnejších sezón!

 

Braga mala dlhšiu zápasovú prestávku, ako Benfica. V poslednom ligovom zápase zdolala Portimonense 4:1, keď sa strelecky v jej drese presadili Ábel Ruiz, Iuri Medeiros, Sikou Niakate a Ricardo Horta. Práve posledne menovaný futbalista je s 12- gólmi najlepším strelcom mužstva, za ním nasledujú 10 -góloví Simon Banza a Iuri Medeiros. Nastúpila v tejto základnej zostave: Matheus – Gomés, P. Oliveira, S. Niakate, C. Borja – I. Medeiros, AL – Musrati, A. Horta, Bruma – Ábel Ruiz, R. Horta.

 

Výsledky mužstva, to je aj zásluha skúseného trénera Artura Jorgeho. Ten berie veci s nadhľadom a pokorou. „Očakávania od dnešného zápasu? Najviac ma znepokojuje, že môžeme zdôrazniť našu konkurenčnú stránku. Toto bola cesta, ktorou sme sa vydali. Do tohto zápasu vstúpime so sekvenciou ôsmich zápasov, v ktorých sme sedem vyhrali a jeden remizovali. Dnes chceme pokračovať a dúfame, že ako tím máme odhodlanie a ambície ísť v ústrety ísť hľadať úspešný zápas, v ktorom sa pokúsime vyhrať. Nebude to dnes rozhodujúci zápas. Najväčšiu zodpovednosť má Benfica, ktorá veľmi veľa investovala do dnešného líderského postavenia. My sa pokúsime byť silným, odhodlaným a ambicióznym SC Braga. Predovšetkým so schopnosťou pozerať sa na zápas s cieľom pripísať si tri body,“ hovoril tréner, ktorý je dozaista spokojný s formou svojho mužstva.

 

„Pracovali sme na tom, aby sme zakončili sezónu na najvyššej úrovni, a to nielen z hľadiska výkonov, ale aj výsledkov. Dosiahli sme to v posledných zápasoch. Hodnotenie súperov ma veľmi nezaujíma, ale poznáme cestu, ktorou sa musíme vydať. Sme v poriadku, sme silní a  v tejto záverečnej fáze sezóny by sme nemali očakávať menej silný Sporting Braga. Dôležitá je tímová dôslednosť  – len tak dosiahneme ciele, ktoré chceme na konci šampionátu dosiahnuť. Čakajú nás štyri zápasy s očakávaním, že sa budeme vyvíjať a rásť, pretože takto budeme čeliť poslednému záveru sezóny,“ zakončil Artur Jorge.

 

Na dnešný zápas 31. kola najvyššej portugalskej súťaže medzi Benficou Lisabon a Sportingom Braga sa možno len tešiť. Ponúkne strhujúce futbalové divadlo s napätím, výsledkovou otvorenosťou vo fantastickej atmosfére Estádio da Luz. Dúfame, že si ho dnes o 21:30 h na stanici Arena Sport 2 nenecháte ujsť. Komentuje ho pre vás Ivan Bacho.