• Nascar

Pretekárov preverí prvý okruh sezóny, čaká nás COTA

Šieste podujatie sezóny 2023 NASCAR Xfinity Series nás prvýkrát v tomto roku zavedie na klasický okruh. Jazdci sa predstavia na Circuit of The Americas v Texase, kde sa bude bojovať o ďalšie dôležité víťazstvo. A my na Arenasport pri tom nebudeme chýbať!

Circuit of the Americas (COTA) je okruh z pera známeho Hermana Tilkeho a ide o prvý okruh v Spojených štátoch, ktorý bol špeciálne vytvorený pre Formulu 1. Otvorený bol v roku 2012 a NASCAR tu debutoval v sezóne 2021. Samotný dizajn trate je inšpirovaný ďalšími známymi okruhmi – Silverstone, Hockenheimring či Istanbul Park. Pretekári absolvujú trať dlhú 3,426 míle (5,513 km), na ktorej ich čaká 20 zákrut (11 ľavotočivých, 9 pravotočivých). Do prvej zákruty absolvujú 42 metrov dlhé stúpanie v prevýšení 11 stupňov.

Prvé preteky XS tu v roku 2021 boli pokojné a pre výhru si suverénnym spôsobom prišiel Kyle Busch. Vlani to v závere bola rovnako dominantná jazda AJ Allmendingera, ktorý preťal cieľovú čiaru s náskokom 2,039 sekundy. Najmä v prvom segmente to však bola reklama na pretekanie medzi kvartetom Allmendinger, Gibbs, Chastain a Custer. Vlaňajší víťaz sa tento víkend vracia do Xfinity Series, chýbať nebude ani Ty Gibbs a z jazdcov najvyššej série sa predstavia ešte aj William Byron a Aric Almirola. Najväčšie šance na víťazstvo budú mať samozrejme okruhový špecialisti, no ukázať sa budú chcieť aj ostatní jazdci.

Ideálna naladený cestuje do Texasu aj Austin Hill, ktorý sa stal len tretím jazdcom v histórii série, ktorý v úvodných piatich pretekoch sezóny triumfoval trikrát. Naposledy si pripísal úspech minulý víkend na Atlanta Motor Speedway, v pretekoch poznačených častými žltými vlajkami. Hill zvládol reštart dve kolá pred koncom, udržal za sebou dotierajúceho Parkera Kligermana a vyhral s náskokom 0,085 sekundy pred Danielom Hemricom, ktorý sa v závere pretlačil dopredu.

Od roku 1982 ponúkli okruhy 16 víťazov, pre ktorých to bol prvý triumf v Xfinity Series. Dočkáme sa prekvapenia aj tentokrát alebo to bude suverénna jazda očakávaných mien? Preteky odštartujú v sobotu 25. marca po 22. hodine aj v priamom prenose na Arenasport 1. Komentovať ich bude tradičný hlas NASCAR Vladimír Kováč.