• Ľadový hokej

Ramsay privítal v Bratislave kompletný káder aj so štyrmi nováčikmi

Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

 

 

Trénerský štáb na čele s Craigom Ramsaym a generálny manažér Miroslav Šatan privítali na pondelňajšom zraze všetkých 23 hokejových reprezentantov. Slovákov čaká od štvrtka tradičný turnaj Nemecký pohár, do dejiska turnaja sa vyberú v stredu ráno. V Landshute sa predstavia aj so štyrmi nováčikmi – útočníkmi Matejom Kašlíkom, Andrejom Kukučom a Silvestrom Kuskom a obrancom Marekom Korenčíkom.

V nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie na Nemecký pohár sa dodatočne ocitli obrancovia Samuel Hain s Marekom Korenčíkom a útočníci Andrej Kukuča s Jurajom Šiškom. Trénerský štáb na čele s Craigom Ramsaym ich zaradil do tímu namiesto zranených, alebo chorých obrancov Mária Grmana s Dávidom Mudrákom a útočníkov Petra Zuzina s Adriánom Holešinským.

Na tradičné novembrové podujatie pocestuje jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy. Slovenskí reprezentanti sa do súťažného diania zapoja vo štvrtok 9. novembra, v netradičnom čase o 12.30 h nastúpia proti Rakúsku. Po dni voľna, ktorý vyplní ženský program, pokračuje mužská časť turnaja v sobotu 10. novembra.

Vplyvom nabitého programu zápasov v jednom dejisku nastúpia aj na druhý duel proti Dánsku netradične dopoludnia, zápas sa začne už o 11.00 h. V záverečnom vystúpení sa stretnú s domácim Nemeckom v nedeľu od 14.30 h.

V utorok absolvujú slovenskí hokejisti tréning na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Najskúsenejší hráč vo výbere je 30-ročný obranca Peter Čerešňák, ktorý má na konte 105 reprezentačných štartov. V ofenzíve sa tréneri budú spoliehať aj na prehľad Lukáša Cingela, ktorý sa vracia do národného tímu po štyri a pol roku.

Naposledy hral pod vedením trénera Ramsayho v príprave na domáci šampionát v roku 2019. Výbornou formou sa pred tradičným jesenným turnajom môže popýšiť viacero nominovaných hráčov, medzi nimi brankár Matej Tomek (10 zápasov, 91,6-percentná úspešnosť zásahov) či útočníci Adrián Holešinský (11 bodov v 12 zápasoch), Oliver Okuliar (14 bodov v 13 zápasoch) a Peter Zuzin (18 bodov v 12 zápasoch). Tomek vytvorí v Landshute brankárske duo so Samuelom Hlavajom.

Dvadsaťjedenročný útočník Zvolena Kašlík reprezentoval Slovensko na dvoch juniorských svetových šampionátoch. Pod Pustým hradom ho v minulej sezóne výrazne pribrzdilo zranenie s viacmesačnou rekonvalescenciou.

Dvadsaťosemročný útočník Kuska pôsobí od tínedžerských čias v Česku. Slovensko zatiaľ nereprezentoval na žiadnom veľkom medzinárodnom podujatí. Do aktuálnej nominácie ho odporučil Róbert Petrovický, asistent trénera v HC Olomouc, kde Kusko pôsobí. Aj Petrovický sa vracia do trénerského štábu Craiga Ramsayho v asistentskej pozícii. Okrem neho budú jeho súčasťou Peter Frühauf a tréner brankárov Ján Lašák.

Po prvý raz si v reprezentácii zahrá obranca Marek Korenčík. Sezónu začal v Michalovciach, potom ho klub uvoľnil na hosťovanie do Slovana Bratislava. „Mne sa v Dukle nedarilo, povedali mi to známi, moji blízki i tréneri. V Slovane to je úplne o inom, som iný hráč. Som rád za pozvánku do reprezentácie, bol to jeden z cieľov, ktoré som si dal pred sezónou,“ uviedol 24-ročný obranca.

 

Nominácia SR na Nemecký pohár:

Brankári: Samuel Hlavaj (HC Škoda Plzeň), Matej Tomek (HC Litvínov)

Obrancovia: Michal Beňo, Andrej Golian, Marek Korenčík (všetci HC Slovan Bratislava), Peter Čerešňák, Martin Bučko (obaja HC Dynamo Pardubice), František Gajdoš (HK Nitra), Samuel Hain (HKM Zvolen), Michal Ivan (Bílí Tygři Liberec)

Útočníci: Jozef Baláž (HK Dukla Trenčín), Lukáš Cingel (HC Kometa Brno), Martin Faško-Rudáš (Bílí Tygři Liberec), Patrik Hrehorčák, Miloš Roman (obaja HC Oceláři Třinec), Matej Kašlík, Juraj Šiška (obaja HKM Zvolen), Andrej Kukuča (HK Poprad), Silvester Kusko (HC Olomouc), Jakub Minárik, Samuel Takáč (obaja HC Slovan Bratislava), Oliver Okuliar (Mountfield Hradec Králové), Matej Paulovič (HC Dynamo Pardubice)

Realizačný tím:

Generálny manažér: Miroslav Šatan
Manažérka: Zuzana Chrenková
Hlavný tréner: Craig Ramsay
Asistent trénera: Peter Frühauf
Asistent trénera: Róbert Petrovický
Tréner brankárov: Ján Lašák
Video analytik: Igor Andrejkovič
Kondičný tréner: Róbert Bereš (6.-7.11.)
Lekár: MUDr. Roman Hunák
Fyzioterapeut: Vladimír Čavojec
Výstrojoví manažéri: Marek Jenčík, Juraj Stopka

 

Program Nemeckého pohára 2023 v Landshute:
štvrtok 9. novembra
12.30 Rakúsko – SLOVENSKO
19.45 Nemecko – Dánsko

sobota 11. novembra
11.00 SLOVENSKO – Dánsko
18.00 Nemecko – Rakúsko

nedeľa 12. novembra
11.00 Dánsko – Rakúsko
14.30 Nemecko – SLOVENSKO