• Futbal

RB Salzburg už pod Struberovou taktovkou za natiahnutím impozantnej bilancie

Okolo Red Bullu Salzburg bolo krátko pred začiatkom rakúskej Admiral Bundesligy horúcejšie, ako by si vedenie klubu z Mozartovo mesta bolo prialo. Za následok to malo odvolanie predtým úspešného trénera Matthiasa Jaissleho, ktorý reflektoval na ponuku z arabského sveta a pred manažmentom klubu tak stála nečakaná úloha. Nájsť nového kouča. Napokon pod zmluvu dostali Gerharda Strubera, ktorý nie je žiadnym nováčikom v trénerskom fachu. V nedeľu o 17:00 h ho čaká debut pred domácim publikom v zápase, v ktorom RB Salzburg hostí WSG Tirol. Ten odvysielame na stanici Arena Sport 2 a prevedie vás ním náš komentátor Ivan Bacho.

 

Pokračovanie v nastolenom 

 

Red Bull Salzburg je suverén v Rakúsku, keď získal posledných 10 majstrovských titulov. Neskutočné. Pokračovať v nastolenom by chcel aj v novej ligovej sezóne, v ktorej má akiste opätovne tie najvyššie ambície. Samozrejme, veľkým škrtom cez rozpočet bolo spomínané odvolanie trénera Matthiasa Jaissleho. Je pochopiteľné, že trénerské zmeny sa vo svete dejú, no nie deň – dva pred ostrým ligovým štartom. Jeho miesto zaujal Gerhard Struber, určite nie neznámy kouč, ktorý trénoval napríklad anglické Barnsley či naposledy New York Red Bulls.

 

Proti Tirolu to bude jeho premiéra na lavičke mužstva. To už má za sebou jeden ligový zápas v sezóne, keď vyhralo na ihrisku SCR Altach 2:0. Góly za „Býkov“ strieľali v 34.min P. Ratkov a v 48. min S. Pavlovič.  Zostava mužstva, ktorá je už bez viacerých hráčov ako Nicolas Seiwald (RB Lipsko) či Noah Okafor (AC Miláno) bola nasledovná: Schlager- A. Dedič, Solet, S. Pavlovič, A. Terzič – Gourna- Douath – A. Forson, Kjaergaard, N. Dorgeles – L. Konaté, P. Patkov. Mimochodom, do súboja s Tirolom ide Salzburg s jedinečnou 42- zápasovou domácou šnúrou bez prehry.

 

Nový tréner sa na predzápasovej tlačovej konferencii vyjadril nasledovne: „V prvých tréningoch som sa snažil lepšie spoznať našich chlapcov a navodiť atmosféru v tíme. Je to určite naozaj dobré. Každý je naozaj sebavedomý, už sa nevie dočkať domáceho otváracieho zápasu. Už sa naňho všetci tešíme. Naše ciele sú jasné  – chceme vyhrať zápas. Chceme hrať veľmi statočne od prvej sekundy a s veľkým odhodlaním. Chceme pokračovať v hre proaktívne so silou a pevnou sebadôverou. Chlapci sa na zápas tešia, všimol som si to dnes v šatni,“ hovoril od pondelka kouč RB.

 

Podobne optimisticky sa vyjadril aj pravý obranca mužstva Amar Dedič. „To, že môžem chvíľu nosiť kapitánsku pásku na rukáve pre mňa znamená veľmi veľa a veľmi ma to potešilo. Môžem len povedať, že sa to pokúsim čo najlepšie využiť, aby som ešte viac podporil svoj tím. Práve som dovŕšil 20 rokov a pochádzam z klubovej akadémie. O to krajšie je mať túto česť. Je jasné, že chceme získať tri body. Bude dôležité, aby sme do toho dali 100 percent od prvej minúty. Hráme doma, pred vlastnými fanúšikmi. Bude to rozhodujúce a dodá nám to veľa motivácie a odhodlania. Nemôžeme však nikoho podceňovať,“ dvíhal varovný prst kapitán mužstva.

 

Posledné zápasy Salzburgu proti WSG Tirol:

 

19.02.2023 WSG Tirolsko 1:3 FC Red Bull Salzburg

03.09.2022 FC Red Bull Salzburg 2:0 WSG Tirolsko

11.12.2021 FC Red Bull Salzburg 5:0 WSG Tirolsko

11.09.2021 WSG Tirolsko 1:3 FC Red Bull Salzburg

 

Návrat brankára Stejskala

 

WSG Tirol nezvládol úvodný zápas rakúskej Bundesligy podľa predstáv, keď podľahol Klagenfurtu na vlastnom trávniku 1:3. Nastúpil v tejto zostave: Stejskal – Ranacher, Bacher (46′ Okungbowa) , Štumberger , Schulz – Müller (71′ Naschberger) Ertlthaler (71′ Vötter) – Kronberger (90′ Geris), Ogrinec (58′ Üstündag) , Buksa – Prelec.

 

Tréner Thomas Sillberger po zápase nič nezakrýval. „Na konci dňa to bola pre nás zaslúžená prehra, pretože sme sa sotva rozbehli po viac ako 70 minútach. Stanovili sme si oveľa viac cieľov, ale boli sme príliš nervózni a neukázali sme prakticky žiadnu kompaktnosť. Ale Klagenfurtu sa tiež darilo. Nakoniec sme sa v zápase ako – tak nadýchli, ale neboli sme dostatočne presvedčiví.“

 

Nadviazal na neho ofenzívec Luca Kronberger. „Myslím si, že je toho veľa, čo treba analyzovať a zlepšiť, najmä čo sa týka prvého polčasu. Tam od nás nebolo vôbec nič. Hrali sme slabo, mizerne. Musíme byť oveľa kompaktnejši a vyhrávať viac „druhých“ lôpt. V druhom polčase sme ukázali morálku, ale nakoniec to nestačilo.“

 

Jedným z hráčov, ktorý ešte pred niekoľkými týždňami hral za Red Bulls, je Čech Adam Stejskal. Brankár WSG sa teší na opätovné stretnutie so svojím starým zamestnávateľom: „Je to pre mňa špeciálny zápas. Očakávanie je obrovské a dúfam, že si s Wattensom vezmeme niečo spočítateľné. Teda verím, že budeme bodovať.“ Český brankár vie, čo je potrebné na dobrý výsledok so Salzburgom: „Bude dôležité, aby sme začali zápas dobre a hrali našu hru.“ Zdôraznil to aj hlavný tréner Thomas Silberberger: „Je dobré, aby sme sa neizolovali a ukázali svoje vlastné cnosti. To znamená, že chceme vytvoriť naše momenty v prechodovej hre a byť kompaktní proti lopte.“

 

Čo sa týka hráčov Tirolu, mimo sú Bora Blumea (opuch), Denis Tomič (svalové problémy) a Ferdinand Oswald (operácia platničiek). Hlavný tréner Thomas Sillberger sa bude musieť v najbližších týždňoch zaobísť aj bez kapitána Felixa Bachera (natrhnutý sval). Lukáš Sulzbacher a Štefan Škrbo v stredu po svalových problémoch obnovili tímový tréning, je však otázne, či budú v Salzburgu hrať.

 

Zápas 2. kola rakúskej Bundesligy medzi Red Bull Salzburg a WSG Tirol odvysielame v nedeľu 6. 8. 2023 o 17:00 h na stanici Arena Sport 2 a prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.