• Futbal

Red Bull Salzburg s nutnosťou zvíťaziť v boji o titul, Hartberg cieli na pohárové priečky

 

V rakúskej Admiral Bundeslige môžeme už dnes spoznať nového majstra. Za predpokladu, že vedúci Sturm Graz bude mať po odohratí predposledného zápasu o 3 body viac ako druhý Red Bull Salzburg. Lenže, Sturm Graz hrá na trávniku LASK Linz, kde ho nečaká jednoduchá zápasová úloha. Salzburg aj v našom priamom prenose odohrá svoj duel v Hartbergu a je pred imperatívom jednoznačného víťazstva. Iba to zamedzí tomu, aby sa dnes po 10 rokoch tešil z titulu iný súper, ako Red Bull. Skončí sa jeho nadvláda v Rakúsku? Zverenci Onura Cinela nemajú nič vo vlastných rukách pri strate 4 bodov. Všetko podstatné sa dozvieme v priamom prenose, ktorý odvysielame v nedeľu 12. 5. 2024 o 17:00 h na stanici Arena Sport 1.

 

Prvýkrát v histórii?

 

Bolo by to prvýkrát v histórii Admiral Bundesligy, keby TSV Hartberg získal tri body proti Red Bullu Salzburg. Ale domáci tábor tomu verí! Samozrejme, bude sa dnes musieť zaobísť bez najlepšieho strelca Maximiliana Entrupa, no mužstvo cieli na pohárové priečky – 2 miesta sa ujdú niekomu z tria Rapid Viedeň, TSV Hartberg a Austria Klagenfurt. Preto chcú domáci dnes prelomiť kliatbu so Salzburgom a konečne s ním bodovať. Čím by de facto rozhodli o titule v prospech Sturmu Graz.

 

Hartberg je v tabuľke v skupine play – off na 5. mieste s bilanciou 11 víťazstiev, 9 remíz a 10 prehier so skóre 45:47 a 25 získanými bodmi. Identicky 25 bodov má 4. Rapid, 6. Austria Klagenfurt má 22 bodov. Hartberg v posledných 4 zápasoch 2- krát vyhral, nuž a naposledy v nedeľu 5. 5. pomerne šokujúco vydoloval bod z ihriska vedúceho Sturmu Graz. V drese Sturmu dostal už v 9. min červenú kartu Lorenc Stankovič a hostia išli do vedenia v 17. min po presnom zásahu M. Entrupa. Za Sturm vyrovnával v 58. min O. Kiteišvili.

 

Markus Schopp, tréner TSV pred dnešným meraním síl hovorí. „Zápasy proti Salzburgu neboli pre nás v Hartbergu v minulosti najpríjemnejšie. Máme však jasný cieľ, chceme skončiť na štvrtom mieste. Aby sa nám to podarilo, budeme musieť vyhrať oba zostávajúce zápasy. Je to obrovská úloha, ale tím má stále hlad po tom, aby mohol ďalej rásť. Musíte podávať dobré výkony proti takýmto tímom a byť schopní dosiahnuť dobré výsledky. To je predpoklad pre Salzburg. Je ťažký súper, to vieme, ale v tom spočíva naša šanca, že proti ním prvýkrát získame tri body,“ hovoril kouč, ktorému v zápase budú chýbať F. Ehmann pre zranenie a spomínaný strelec M. Entrup pre kartový trest.

 

S nutnosťou zvrátiť neodvrátiteľné?

 

FC Red Bull Salzburg je v zapeklitej situácii. To, že vyhral posledných 10 majstrovských titulov je fantastická bilancia, ale 11. titul je v ohrození. Vo veľkom. 2 kolá pred koncom play- off Skupiny A stráca na vedúci Sturm Graz 4 body. Samozrejme, môže sa stať aj scenár, že Sturm dnes v Linzi prehrá, platí však, že Salzburg musí jednoznačne vyhrať svoj zápas. S jeho formou to však bude akiste náročné. Nepomohla ani výmena trénera, keď Gerharda Strubera nahradil Onur Cinel. Veď si len pozrime posledné 3 výsledky: Klagenfurt 3:4, Sturm Graz 2:2 a naposledy z toho bola prehra na pôde Rapidu Viedeň 0:2. Aj preto tá (osudová?) 4- bodová strata.

 

Salzburg hrá dnes v Hartbergu a o týždeň privíta na domácom ihrisku LASK Linz. Chýbať mu budú Nicolas Capaldo (koleno), Amar Dedic (lýtko), Fernando (stehno), Maurits Kjaergaard (stehno), Leandro Morgalla (rekonvalescent), Alexander Schlager (koleno) a Andreas Ulmer (zranenie). Otázny je Mads Bidstrup s ramenom. Aj z výpočtu chýbajúcich je jasné, že Red Bull to bude mať náročné.

 

Tréner Red Bullu Salzburg Onur Cinel sa nechal počuť: „Chceme podať čo najlepší výkon na ihrisku v Hartbergu, nevnímajúc pritom tabuľku. Jasným cieľom je podať lepší výkon, ako naposledy proti veľmi silnému tímu Hartbergu. Musíme uspieť v tom, aby sme na ihrisko preniesli našu DNA a to, čo nás robí výnimočnými a investovať všetko do troch bodov.“

 

Luka Sučič upozorňuje pred kvalitným súperom. „Naposledy na trávniku Rapidu Viedeň sme tiež videli, aké je to ťažké, keď nie sme plne nastavení a nepodávame na ihrisku špičkové výkony. V Hartbergu to musí byť opäť iné, pretože domáci hrajú veľmi drzý, ofenzívny a dobrý futbal. Takže to pre nás nebude o nič jednoduchšie, ako nedávno,“ hovoril.

 

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Hartbergom a Salzburgom:

 

17.03.2024    FC Red Bull Salzburg – TSV Hartberg    5:1

25.11.2023    FC Red Bull Salzburg – TSV Hartberg    3:2

20.08.2023    TSV Hartberg – FC Red Bull Salzburg    1:5

29.10.2022    FC Red Bull Salzburg – TSV Hartberg    1:0

06.08.2022    TSV Hartberg – FC Red Bull Salzburg    0:2

 

Futbalisti Red Bullu Salzburg sú v nezávideniahodnej situácii. Ich dominancia v Admiral Bundeslige z posledných rokov sa prudko otriasa v základoch. Situáciu nemajú vo vlastných rukách, pretože ak si Sturm Graz postráži svoje zápasy a vyhrá v nich, bude zrejme zaslúženým majstrom. Pretože na toľko veľa zaváhaní a prehier v podaní Salzburgu sme v minulosti neboli zvyknutí. V jeho tábore sa však musia zmobilizovať a vyhrať. Nenechajte si preto ujsť zápas Admiral Bundesligy TSV Hartberg – Red Bull Salzburg, ktorý odvysielame dnes, v nedeľu 12. mája 2024 o 17:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie komentátor Vladimír Kováč.