• Nascar

Richmond Raceway ponúkne prvý Dash4Cash

Nasledujúci víkend sa NASCAR Xfinity Series vracia späť na ovál a nás budú čakať preteky na Richmond Raceway. Podujatie v štáte Virginia bude úvodným dielom bonusovej série Dash4Cash, v ktorej štyria jazdci zabojujú o 100 000 dolárov. Priamy prenos prinesieme, tradične, aj na obrazovkách televízie Arenasport.

Táto asfaltová „trištvrtemíľovka“ (1,2 km) bola otvorená v roku 1946. „Strawberry Hill“ leží necelých sedem kilometrov od Richmondu, prvé preteky sa tu išli už v apríli 1953 a vyhral ich Lee Petty. Richmond je známy pamätnou bitkou Earnhardta s Darrelom Waltripom v 1986, kde Dale v štvrtej zákrute trafil Waltripa, obaja skončili v bariére a do vedenia a ku výhre sa dostal Kyle Petty. Séria Xfinity sa tu jazdí od svojho vzniku v sezóne 1982.

Vlani to na tejto trati bol súboj Ty Gibbsa a JH Nemecheka, ktorí spolu neboli vo vedení len jediné zo 250 kôl pretekov. V závere vyvrcholil aj súboj o výhru, o všetkom rozhodlo posledné kolo. Gibbs v štvrtej zákrute mierne trafil do Nemecheka, ktorý stratil rýchlosť a tímového kolegu už nedobehol. Preteky v Richmonde boli zároveň prvými v rámci vlaňajšieho Dash4Cash. Noah Gragson celý čas bojoval s pokazenými brzdami, Austin Hill postupne z boja o bonus rovnako vypadol. Všetko to vyzeralo na úspech Allmendingera, ktorý však mal v poslednom segmente problémy s pneumatikami a tak ho v závere predbehol Sam Mayer, ktorý si prišiel pre svoj bonus 100 000 dolárov.

Spomenuli sme Dash4Cash, ktorý v Richmonde nebude chýbať. Čo to vlastne je? Ide o špeciálnu bonusovú sériu v sezóne „druhej najvyššej“ série NASCAR, ktorá je v programe od roku 2009. Do Dash4Cash sa môžu kvalifikovať len pravidelní pretekári série. Štyria najrýchlejší z „kvalifikácie“ sa dostanú do prvých pretekov a následne do ďalších sa dostane víťaz D4C + traja najrýchlejší jazdci daných pretekov. Aby jazdec získal bonus nemusí preteky dokončiť ako víťaz, musí byť najrýchlejší len z daného kvarteta.  Originálny formát, ktorý odštartoval v roku 2009, zahŕňal štyri preteky, kde všetci pravidelní jazdci, nebojujúci full-time v Sprint Cup, mohli zabojovať o prémiu $25,000. Pokiaľ vyhral jazdec z najvyššej série, peniaze sa presunuli do ďalšieho kola. Samotný formát sa v priebehu rokov menil a v súčasnosti jazdci bojujú o bonus rovných 100,000 dolárov. Podujatie minulý víkend v Austine na COTA boli kvalifikáciou na prvé podujatie a v Richmonde budú o prémiu bojovať Sammy Smith, Justin Allgaier, Daniel Hemric a Sam Mayer.

Preteky na klasickom okruhu v Austine na COTA sa minulú sobotu stali korisťou AJ Allmendingera. 46 kôl medzi zelenou a šachovnicovou vlajkou však bolo dramatických a plných emocionálnych vrcholov a pádov pre veterána Allmendingera, ktorý viedol 14 kôl na začiatku pretekov a posledných 14 kôl v ich závere. Neoficiálny „kráľ okruhov v NASCAR“ získal svoju jedenástu výhru na klasických okruhoch a celkovo šestnásty v Xfinity Series. Jednoduché to však nebolo, po zastávkach v boxoch pod zelenými vlajkami sa prepadol až na 25. miesto. Jeho posun späť dopredu bol pre ostatných jazdcov lekciou najvyššej kvality pretekania na klasických okruhoch. Jediný, kto v závere dokázal konkurovať jazdcovi Kaulig Racing, bol ďalší z „hosťujúcich“ pretekárov z Cup Series William Byron. Ten v naháňaní Allmendingera spravil v závere drobnú jazdeckú chybu a už sa nestihol vrátiť do tesného závesu. Do cieľa napokon prišiel so stratou 0,853 sekundy.

Preteky na Richmond Raceway odštartujú v sobotu 1. apríla po 19:00 nášho času a my vám ich prinesieme v priamom prenose na Arenasport 1. Komentátorom prenosu bude tradične Vladimír Kováč.