• Futbal

Rozlet Žilinčanov v tejto sezóne Niké ligy je pôsobivý. Viac si rozumieme a vieme, ako chceme hrať, hovorí obranca Bari

Zdroj: FOTO TASR/Daniel Stehlík, mskzilina

 

Futbalový klub MŠK´Žilina je dlhodobo známy svojou prepracovanou výchovou mládeže. To, ako s ňou pracuje nemá na Slovensku obdobu. Pod Dubňom majú Akadémiu, z ktorej prúdia do A- tímu talentovaní mladíci. Aj s takýmto kádrom vedia Žilinčania konkurovať v Niké lige najlepším. Po 16. kole sú na skvelom 2. mieste a vážne podkurujú vedúcemu Slovanu.

Žilinčania majú vo svojej klubovej vitríne viacero cenných trofejí. V poslednom období však z čelných pozícií trochu vycúvali. Progres mužstva nastal po príchode českého trénera Jaroslava Hyneka na začiatku minulej sezóny. Mužstvo ním vedené sa v lige vedelo aj vytrápiť, hľadalo svoju futbalovú tvár, no na konci sezóny si predsa len vybojovalo miestenku do pohárovej Európy. V Niké lige je z toho momentálne 2. miesto.

O tom, aký výkonnostný skok spravili pod Dubňom sme sa porozprávali s ľavým obrancom mužstva Kristiánom Barim.

„Podľa všetkého sme potrebovali čas, aby sme si zvykli na nový systém, ktorý tréneri chceli hrať. Zo začiatku nám nevyšli nejaké veci a boli sme z toho frustrovaní. Na tréningoch sme začali pilovať a venovať sa tej hre, ktorú chceme hrať. Celú minulú zimnú a terajšiu letnú prípravu sme sa sústredili na tie veci, ktoré od nás tréneri chceli. Zlepšenie potom bolo vidieť aj na ihrisku, viac si rozumieme a vieme, čo a ako chceme hrať,“ začal náš rozhovor.

V klube stavajú na pevných princípoch. Chcú hrať atraktívne, moderne, s nacvičenými automatizmami.

„Klubová filozofia v Žiline je rovnaká. Chceme hrať útočný futbal a aktívne. Naše herné princípy sú jednoduché – chceme dávať góly a žiadny nedostať. Ak súčasné mužstvo ostane pokope a nikto z kádra neodíde kvôli transferu do lepšieho klubu, tak by sme v tejto sezóne mohli hrať aj o majstrovský titul a v pohári si uhrať dobré výsledky,“ pokračoval 22- ročný ľavý wingback.

Žilinčania naposledy v Niké lige v rámci 16. kola vyhrali na ihrisku ViOn – u Zlaté Moravce 2:1, o čo sa gólmi postrali Essomba a reprezentant D. Ďuriš. Zverenci trénera Jaroslava Hyneka však kvôli ťažkému a náročnému terénu tentoraz nemohli rozvinúť svoju typickú hru. Viac sa bojovalo, ako hralo, čo potvrdil aj Kristián Bari.

„V Zlatých Moravciach sa hralo naozaj na ťažkom teréne. Nemohli sme hrať našu kombinačnú hru, teda to, na čo sme zvyknutí. Ale chceli sme hrať jednoduchý futbal, dávať lopty za domácu obranu a vytvárať si šance zo štandardných situácií. Myslím si, že napokon sme zaslúžene vyhrali, keď sme ukázali pravý charakter a tú správnu tímovosť,“ hovoril syn slávneho otca- taktiež bývalého futbalistu Eugena.

Šlágrom 17. kola Niké ligy bude piatkový súboj medzi 2. s 3. mužstvom tabuľky. Pod Dubňom na umelej tráve privíta Žilina (35 bodov) vo forme hrajúcu Trnavu (33 bodov). Stretnutie sľubuje pravé futbalové divadlo, zápletku a boj o titul. Pretože áno, obe mužstvá sú stále na tabuľkový dostrel vedúceho Slovana a cítia svoju šancu.

„Vieme, že Trnava má svoju nespornú kvalitu. Videl som niektoré zápasy, ktoré hrali v Konferenčnej lige. Ale my v Žiline sa sústreďujeme len na našu hru a chceme opäť proti Trnave zvíťaziť. V prvom vzájomnom stretnutí v tejto sezóne sa nám to podarilo, podali sme dobrý a vyvážený výkon a musíme to zopakovať doma pred našimi fanúšikmi na vlastnom ihrisku.“

Ako sme spomenuli, Žilina je v tabuľke na 2. mieste s bilanciou 11 víťazstiev, 2 remízy a 3 prehry. Jeseň zakončia Šošoni proti Trnave a zápasom v Banskej Bystrici. Ako sú momentálne v klube spokojní s umiestnením a neúplnou jesennom časťou?

„Zatiaľ môžeme byť spokojní. Sme na 2. mieste, ale ešte je do konca sezóny pred nami veľa zápasov. Musíme byť sústredení až do konca sezóny a nič nepodceniť. Hrali sme aj horšie zápasy, napríklad doma proti Banskej Bystrici (1:4). Ale na túto trpkú prehru sme správne zareagovali a chceli sme zvládnuť tie ďalšie zápasy. V tabuľke Niké ligy sa momentálne chceme udržať čo najvyššie. Chceli by sme ostať v top 3 a nič nikomu nedarovať zadarmo,“ zakončil náš rozhovor obranca MŠK Žilina Kristián Bari.