• Futbal

Tréner Spartaka Trnava Gašparík: Evidujeme záujem o našich hráčov, ale sme pánmi situácie

Na snímke tréner Spartaka Michal Gašparík počas prvého tréningu v zimnej príprave v Trnave vo štvrtok 4. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/Lukáš Grinaj

 

Futbalisti FC Spartak Trnava sú aktuálne v zimnej príprave a majú za sebou prvé prípravné zápasy, ktoré odohrali v rámci Malta Cupu. Aktuálne 3. mužstvo ligovej tabuľky, ktoré počas jesene účinkovalo v skupine Konferenčnej ligy, má smerom k jarnej časti smelé ambície. Aj o nich sme sa porozprávali s trénerom mužstva Michalom Gašparíkom.

40- ročného ambiciózneho trénera akiste nepotešili výsledky zápasov na Malta Cupe, keď Trnava postupne prehrala s Olomoucom, Hradcom Králové a Austriou Viedeň.

„Príprava bola špecifická, pretože sme išli dosť skoro do prípravných zápasov, keďže sme boli pozvaní na Malta Cup. Tie zápasy nás dostatočne preverili, hrali sme proti kvalitným súperom a ukázali nám formu hráčov na začiatku prípravy. Ale ukázalo nám to aj kvalitu jednotlivcov, pretože každý mal šancu v 3 zápasoch sa ukázať a nie vždy bol ten výkon od niektorých optimálny. V týchto zápasoch sme sa nepripravovali nejako špeciálne takticky a tam sa nám trénerom ukázalo, kto z hráčov má zažité automatizmy a ktorí hráči vyslovene potrebujú taktické rady na konkrétneho súpera,“ ponúkol na úvod analýzu a pohľad na prvé zápasy prípravy.

Výsledky sa prehnane v klube neriešili.

„Výsledky pre nás neboli ideálne, ale ani veľmi podstatné pre túto chvíľu. Dali nám inormácie o hráčoch, a to bolo dôležitejšie. V závere prípravy sa snažíme popracovať na taktickej vyspelosti mužstva a ja verím, že budeme na 100% pripravení. K tomu potrebujeme zdravých hráčov a aby vyladili formu na úvod sezóny,“ pokračoval v rozprávaní. Spartak čaká ešte prípravný zápas s rakúskym Hartbergom a potom už zápas Slovnaft Cupu na trávniku FC Košice.

Fanúšikov toto zaujíma dozaista najviac – prídu do mužstva ešte nejaké posily a je možný odchod niektorých hráčov?

„Je možné, že práve aj na základe odohratých zápasov na Malte príde ešte k určitému pohybu v mužstve, ale skôr smerom von, ako dnu. Hráči, ktorí nás dlhodobejšie nepresvedčili o svojej výkonnosti, tak si budú môcť hľadať iný klub. Ja verím, že nám nikto z kľúčových hráčov neodíde. Áno, evidovali sme a aj evidujeme záujem o našich hráčov, ale všetkých máme pod zmluvou a sami sme pánmi situácie. Verím, že už v najbližších dňoch s niektorými hráčmi predĺžime zmluvy,“ približil svoj pohľad na transferovú politiku Trnavy.

Ako sa zatiaľ javia nové posily – krídelník Burke, ofenzívny záložník Krizmanič a útočník Poznar?

„Čo sa týka nových posíl, tam sme zatiaľ spokojní. Burke a Krizmanič sú mladí talentovaní hráči a v procese sa zatiaľ ukazujú veľmi zaujímavo. Poznar je zase hotový a skúsený hráč, ktorý by nám mal v prípade potreby okamžite pomôcť. Prišiel o niečo neskôr do prípravy, ale verím, že všetko potrebné s ním stihneme porobiť do 1. jarného kola Niké ligy.“ To odohrá Trnava v sobotu 10. 2. 2024 o 15:00 h v Ružomberku.

Neskôr naša otázka smerovala na to, či tréner cíti, že mužstvo je po jesenných európskych zápasoch kvalitnejšie a sebavedomejšie. Jeho odpoveď bola nasledovná:

„Cítil som na mužstve, že nám európske zápasy pomohli. Takéto skúsenosti sa nedajú ničím iným nahradiť. Trnava pod mojim vedením by mala byť vždy vysoko systémovo organizovaná a hráči musia plniť dané úlohy v systéme. Počas prípravy sa snažíme upraviť postavenie hráčov na ihrisku v konkrétnych situáciách z pohľadu ofenzívy. V defenzíve zase vylepšujeme naše už zažité veci a hráčov vedieme k proaktivite, čiže aby každý hráč vedel v danej situácii reagovať vedome na základe automatizmov proti rôznym systémom súpera,“ pokračoval.

Na záver nás zaujímalo, s akými klubovými ambíciami vstúpi Spartak Trnava do jarnej časti Niké ligy a Slovnaft Cupu. V lige je na 3. mieste, v pohári sa jej darí, nakoľko vyhrala posledné 2 ročníky.

„Ciele boli zadefinované pred sezónou. Chceme sa umiestniť na mieste, ktoré nám zabezpečí pohárovú Európu aj v nasledujúcom ročníku. Môže by to byť cez ligu, kde sme zatiaľ na pozícii, ktorá to zabezpečuje, ale bude to veľmi náročné tento rok… Pretože tímy sú kvalitné a majú svoje ambície. Alebo cesta vedie aj cez pohár, kde sa zase posnažíme ísť čo najďalej. Či je možné vyhrať Slovnaft Cup 3- krát po sebe neviem a sme od toho ešte veľmi ďaleko, ale určite sa o to pokúsime,“ zakončil náš rozhovor v dobrej nálade tréner Trnavy Michal Gašparík.