• Zjazdové lyžovanie

Shiffrinová po triumfe: „Petra mala smolu, zaslúžila si vyhrať“

EBE 44 Levi – Na snímke uprostred americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová oslavuje víťazstvo v druhom slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo fínskom Levi v nedeľu 12. novembra 2023. Vľavo druhá Chorvátka Leona Popovièová, vpravo tretia Nemka Lena Dürrová. FOTO TASR/AP United States‘ Mikaela Shiffrin, center, winner of an alpine ski World Cup women’s slalom race, celebrates on the podium with second-placed Croatia’s Leona Popovic, left, and third-placed Germany’s Lena Duerr, in Levi, Finland, Sunday, Nov. 12, 2023. (AP Photo/Giovanni Auletta)

 

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nedokončila druhý slalom novej sezóny Svetového pohára. Vo fínskom Levi suverénne viedla po 1. kole, v druhom však vypadla, keď dostala špicar. Nedeľnú súťaž vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si pripísala 89. víťazstvo v prestížnom seriáli, čím zlepšila svoj rekord. Druhá skončila Chorvátka Leona Popovičová, ktorá zaostala za víťazkou o 18 stotín a druhýkrát v kariére vystúpila na pódium. Tretie miesto obsadila Nemka Lena Dürrová (+0,30).

Vlhová vyhrala počas dvoch dní v Levi tri zo štyroch slalomových kôl, no v tom štvrtom na ceste za druhým víťazstvom ju postretlo smoliarske vypadnutie. To znamenalo triumf Shiffrinovej, ktorá slávila rekordné siedme víťazstvo vo fínskom stredisku, keď sa na čele historickej štatistiky odpútala práve od slovenskej konkurentky (6). Američanka sa dostala na čelo celkového poradia SP i priebežnej klasifikácie disciplíny.

Vlhová zvíťazila v sobotnom prvom slalome v Levi a formu potvrdila aj o deň neskôr v 1. kole, ktoré sa išlo za ideálneho slnečného počasia. S číslom šesť nádejne odštartovala, od prvých bránok sa dostala do správneho tempa a bez zaváhania zvládla aj kombináciu, kde sa menil rytmus. Postrážila si prechod do strminy, v ktorej našla čistú a rýchlu líniu a na treťom medzičase mala náskok 91 stotín na Shiffrinovú. V cieli mala nakoniec k dobru 0,76 s a dostala sa jasne do vedenia. „Po včerajšom víťazstve nebol čas na oslavu, išla som skoro spať. Či mám veľký alebo malý náskok, mám dosť skúseností, stále si idem svoje, stále musím bojovať, ísť naplno, pretože nič nemám isté. Určite dám do toho všetko aj v druhej jazde. Uvidíme, ako to dopadne,“ povedala Vlhová po 1. kole pre JOJ Šport.

Shiffrinová, ktorá štartovala s dvojkou, predviedla dynamickú jazdu, obhajkyňa veľkého i malého glóbusu nasadzovala čisté oblúky, ale oproti Vlhovej prešla strmšiu časť pomalšie. Priebežne tretia bola po 1. kole Švédka Sara Hectorová (+0,84), do jednej sekundy sa zmestila aj štvrtá Dürrová (+0,94).

V druhom kole, už aj s umelým osvetlením, zaútočila z priebežnej piatej pozície Popovičová, ktorá nadelila dovtedy vedúcej Nórke Mine Fürst Holtmannovej vyše sekundu a vydarenou jazdou poskočila až na pódium. Chorvátka nasadila latku vysoko, Dürrová i Hectorová sa zaradili až za ňu. Prekonala ju až Shiffrinová, ktorá síce nešla úplne presvedčivo, ale stále dostatočne rýchlo. V záverečnej rovine zabrala a dostala sa do vedenia. Vlhová sa od úvodu pustila naplno, zvýšila svoj náskok až na vyše sekundu, no v treťom sektore na červenej bránke chytila špicar a preteky smoliarsky nedokončila.

„Petra mala smolu, zaslúžila si vyhrať“

Dvadsaťosemročná Američanka sa dostala na čelo celkového poradia SP i priebežnej klasifikácie disciplíny. „Netreba sa nikdy vzdávať. Som veľmi šťastná z tohto víťazstva, no musíme zložiť poklonu Petre. Zaslúžila si vyhrať. Mala smolu, dnes si zaslúžila víťazstvo,“ uviedla pre televíziu FIS Shiffrinová po svojom 54. slalomovom prvenstve.

„To, čo sa stalo, nás trochu prekvapilo. Taký je šport. My musíme zdvihnúť hlavy, najmä Petra. Môžeme byť hrdí na to, čo počas týchto dvoch dní predviedla. Išla naplno a takéto situácie v slalome, keď idete na plný plyn, sa môžu stať. Sme smutní, ale už sa pozeráme na ďalšie preteky,“ uviedol tréner Vlhovej Mauro Pini.