• Futbal

Dnes v ďalšom zápase: 16-ročný klenot Lamine Yamal predĺžil kontrakt s FC Barcelona. Výstupná klauzula je šialená

Zdroj: INSTAGRAM/Lamine Yamal

 

Obrovský talent a budúca hviezdu svetového futbalu. Netvrdia to médiá, ale jeho výkony na ihrisku. 16-ročný krídelník katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona Lamine Yamal na seba upozornil ako najmladší debutant v drese svojho zamestnávateľa, ale aj ako najmladší hráč v histórii španielskej reprezentácie.

Jeho výkony sú vzhľadom na vek obdivuhodné. Sú až neobvykle vyspelé. Lamine sa na pozícii pravého krídelníka cíti ako ryba vo vode. Je rýchly, priamočiary, veľmi dobre technicky vybavený. Skóroval v septembrovom kvalifikačnom zápase Španielska na pôde Gruzínska, kde spolu s mužstvom nadeľovali (7:1).

Zázračný chlapec z La Masie

Yamal hral výborne aj doma proti Cypru, v zápase, v ktorom premiérovo naskočil do základnej zostavy národného mužstva. Opakujeme, ako 16-ročný. Dokázal sa však presadiť a patril k najlepším na ihrisku. Dokumentoval svoje možnosti, ktoré sú naozaj výnimočné. Ukazoval ich už v drese FC Barcelona, kde sa mu nebáli dať šancu. Konkrétne tréner Xavi, ktorý ostal verný filozofii „Blaugranas“.

Barcelona, ako momentálne ťažko finančne skúšaný klub, totiž výdatne stavia na svojich mladých hráčoch, odchovancoch. A tí majú neskutočnú kvalitu – či už sa bavíme o záložníkovi Gavim, ľavom obrancovi Baldem alebo Pedrim. Všetko sú to neskutočné talenty, klenoty, ktoré má klub zazmluvnené na niekoľko rokov. S priam nevykúpiteľným právom.

Podobný osud postretol aj Yamala. Jeho senzačné výkony neunikli viacerým klubom, o slovo sa hlásil hlavne posledný víťaz Ligy majstrov Manchester City, ktorý ho chcel získať do svojich služieb. No Yamal urobil pre svoju kariéru najlepšie možné riešenie a podpísal predĺženie hráčskeho kontraktu s Barcelonou o tri roky, teda do leta 2026. Jeho prvá profesionálna zmluva je pre neho len začiatkom, pretože klub už plánuje predĺženie jeho zmluvy do roku 2030, keď dovŕši 18 rokov.

Výstupná klauzula? Miliarda eur

Vzhľadom na to, že ide stále o mládežníckeho hráča, predĺženie zmluvy s Yamalom sa uskutočnilo v kanceláriách klubu a bez prítomnosti médií. Mladík prehovoril iba pre oficiálne klubové kanály.

„Som veľmi šťastný, pretože v klubovej akadémii La Masia to bola dlhá cesta. Je to pre mňa zdrojom hrdosti. Stráviť ďalšie tri roky v klube môjho života je mojím snom a dúfam, že svoj čas v Barçe využijem naplno,“ uviedol hráč, ktorého výstupná klauzula činí rovnú miliardu eur.

Na otázku, aby vybral svoje dva najvýznamnejšie momenty v Barcelone, mladík reagoval. „Keď som prišiel sem do La Masie a keď som debutoval. Všetci sa mi od mojich začiatkov snažili pomôcť. “

Yamal zdôraznil, že je hrdý na to, že môže reprezentovať Barçu. „Je to zdroj hrdosti, keď vidím deti, ktoré v mojom veku prichádzajú do klubu ako ja. Pre každého je to sen, aby sa mu to podarilo. Momentálne je mojím cieľom to, aby sme spolu s Barcelonou dokázali vyhrať veľa titulov. Chceme predovšetkým vyhrávať,“ zakončil zázračný chlapec.

FC Barcelona je momentálne v tabuľke španielskej La ligy 2. za vedúcim Realom Madrid, za ktorým stráca jediný bod. Najbližšie sa Lamine Yamal predstaví so svojim mužstvom v zápase 2. kola skupinovej fázy Ligy majstrov, v stredu 4. 10. 2023 o 21:00 na ihrisku FC Porto. Prvý zápas skupiny Barcelona zvládla, keď zdolala Royal Antwerpy 5:0.