• Olympijské hry

Skvelá správa. Dvaja slovenskí atléti si vybojovali miestenku na olympiádu

Dominik Černý s Hanou Burzalovou (vľavo) a Miroslav Úradník, Matej Tóth, Mária Katerinka Czaková a Michal Morvay (vpravo). Zdroj: SAZ, TASR/ Jaroslav Novák

Slovensko má po majstrovstvách sveta miešaných chodeckých tímov v tureckom letovisku Antalya 16 miesteniek na olympijské hry v Paríži. O dve miesta do parížskej výpravy pre Slovensko sa postarali chodci Dominik Černý s Hanou Burzalovou v miešanej štafete na maratónskej trati. Okrem toho má Slovensko v tejto disciplíne nárok aj na dve náhradnícke miesta. Informuje web Olympic.sk.

Slovenskí chodci Dominik Černý a Hana Burzalová vybojovali miestenku na olympijské hry v Paríži. V nedeľných (21. 4.) pretekoch miešaných štafiet na MS v tureckej Antalyi obsadili celkovo 21. miesto časom 3:05:38 h.

Istotu účasti na OH získalo 22 dvojíc, Černý s Burzalovou boli v redukovanom poradí na 19. mieste.

Obrovskú smolu mala druhá slovenská dvojica

Boj o miestenku nevyšiel druhej dvojici Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník. Na trati sa držala taktiež na postupovej pozícii, no na 40. kilometri musela Czaková po treťom napomínaní zastaviť v trestnej zóne a konečný čas 3:06:11 h stačil iba na 24. miesto. Obaja však majú ešte šancu predstaviť sa v Paríži nielen v individuálnych pretekoch, ale aj v miešanej štafete.

K 22 už istým dvojiciam pribudnú ešte tri, ktoré získajú miestenku na základe rebríčka Svetovej atletiky. Uzávierka je 30. júna. Czaková a Úradník sú v pozícii náhradníkov.

„Žiaľ, rozhodcovia neodviedli dobrú robotu, lebo Marika mala oddychovať o kolo skôr. Nechápem, prečo ju do trestnej zóny neposlali, keď mali, ale až o kolo neskôr. Viacerí sme sa však zhodli, že technicky Miro s Marikou nešli tak zle, aby boli napomínaní červenými kartami,“ hneval sa Úradníkov osobný kouč Martin Pupiš. „To, čo rozhodcovia predviedli, je neskutočné,“uviedol Czakovej tréner Matej Spišiak. Informuje web Šport.sk.

„Marike nemám čo vyčítať. Bola pripravená perfektne, predviedla dve výborné desiatky, pričom druhú vyslovene vypúšťala, lebo nechcela riskovať, čo nebolo nutné. Mrzí nás to, ako to dopadlo, lebo by to bolo špičkové umiestenie podporené výborným výkonom.“

Pre Slovensko získali 15. a 16. istú miestenku

Černý a Burzalová získali pre Slovensko 15. a 16. istú miestenku do Paríža.

Atletickú výpravu rozšírili na číslo štyri, ostrý limit už minulý rok splnili Viktória Forsterová na 100 m prek. a osemstovkárka Gabriela Gajanová.

Súťaž miešaných štafiet na maratónskej trati chodcov pozostáva zo štyroch úsekov

Najprv ide muž 11,45 km, potom žena 10 km, nasleduje opäť muž na 10 km a záverečný úsek absolvuje žena 10,745 km.

V Antalyi absolvovali muži i ženy taktiež tradičnú trať na 20 km, o tímových výsledkoch rozhodoval súčet umiestnení. Slovenky obsadili 10. miesto, keď nazbierali 161 bodov. Víťazné Číňanky mali na konte 15.

Najlepší výkon zo Sloveniek predviedla Ema Hačundová, ktorá si zapísala čas 1:39:47 h a skončila na 41. mieste. V súťaži mužov Slováci družstvo nepostavili, nastúpil iba Michal Morvay, ktorý výkonom 1:25:47 obsadil 49. miesto. Informácie pochádzajú z oficiálnej webstránky Slovenského atletického zväzu (SAZ).