• Nascar

NASCAR Xfinity Series štartuje už v sobotu

V sobotu sa rozbehne už 42. sezóna NASCAR Xfinity Series. Druhá najvyššia séria populárnych amerických „plecháčov“ nebude ani v roku 2023 chýbať na obrazovkách televízie Arenasport. Štartujeme 18. februára krátko po 23. hodine tradičným otváracím podujatím sezóny na Daytona International Speedway.

Sezóna 2023 bude sezónou, do ktorej vstupujeme bez šampióna. Ty Gibbs, ktorý získal vlani titul výhrou vo finále vo Phoenixe už naplno presedlal do najvyššej Cup Series, kde bude hájiť farby tímu svojho starého otca Jose Gibbs Racing. Nie je to však jediný presun do vyššej spoločnosti, do pohárovej série sa sťahujú aj Noah Gragson a AJ Allmendinger. Spolu tak sériu opustilo 20 vlaňajších víťazstiev (v 33 pretekoch) a prvý, druhý a piaty muž konečného poradia.

Nudiť sa ale rozhodne nebudeme ani v tomto roku. Miesto zabojovať o titul sa otvára známym tváram, ale aj húževnatým nováčikom. Šancu na prvý titul bude chcieť využiť už legenda série Justin Allgaier, okrem neho nechýbajú ani šampión z roku 2021 Daniel Hemric či vlani štvrtý Josh Berry. Kartami ale môžu zamiešať aj navrátilci či spomínaní nováčikovia. Do série sa po troch rokoch v Cup Series vracia Cole Custer (Stewart-Haas Racing) a po sezónach v Cup a Truck Series aj John Hunter Nemechek (Joe Gibb Racing). Jeho tímový kolega Sammy Smith je jedným z troch kandidátov na titul „Nováčik roka“, ďalšími sú Chandler Smith z Kaulig Racing a Parker Retzlaff vo farbách Jordan Anderson Racing.

Sezóna tradične ponúkne 33 napínavých pretekov. Odštartuje už v sobotu na Daytona International Speedway a vyvrcholí 4. novembra na Phoenix Raceway. Prvých 26 pretekov bude v rámci základnej časti, ktorá vyvrcholí na Kansas Speedway. Play-off odštartuje 15. septembra v Bristole, ktorý spoločne s Texasom a ROVALom na Charlotte Motor Speedway bude tvoriť Round of 12. Round of 8 hostia Las Vegas, Homestead a Martinsville a ako sme spomínali veľké finále bude opäť vo Phoenixe. Kalendár sa veľmi nezmenil, no aj tak sa môžeme tešiť na zaujímavé podujatia a novinky. Spoločne s najvyššou sériou sa v júli pozrieme na mestský okruh v Chicagu a prvýkrát v histórii sa pôjde aj na klasickom okruhu Sonoma Raceway. Na úkor týchto dvoch podujatí prišli o svoje druhé podujatie v sezóne Talladega a Texas.

Prvý priamy prenos v sezóne 2023 štartuje v sobotu 18. februára po 23. hodine na Arenasport 1. Pretekmi NASCAR vás bude už tradične sprevádzať komentátor Vladimír Kováč.