• Futbal

Slavia „cvakla“ Zlatomoravčanom cestu do Prahy. Charitatívny zápas s ViOnom vyzbieral pre Ukrajinu 80-tisíc eur

Výťažok zo vstupného sa rozhodli aktéri venovať na pomoc vojnou zasiahnutej Ukrajine. Zdroj: FACEBOOK/SK Slavia Praha

 

Pôvodne sa mal hrať iný zápas. Český veľkoklub Slavia Praha mal v nedeľu odohrať generálku na jarnú časť českej najvyššej súťaže proti Slovanu Bratislava. Ten však na svojom tréningovom kempe v Katare odohral prípravný zápas proti ruskému celku Dinamu Moskva. A to nemal robiť. Všetky kluby civilizovanej Európy odmietajú hrať čo i len priateľské stretnutia proti Rusom. Slovan tento počin napokon stál zápas v Edene.

Je to už známy príbeh. Šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík v kontexte zápasu Slovana s Dinamom zrušil generálku so Slovanom Bratislava s odôvodnením, že „zošívaní“ od začiatku prepuknutia vojny na Ukrajine stoja na strane napadnutej krajiny.

Keď Slavia súboj so Slovanom odvolala, cez sociálne siete sa ozval klub zo Zlatých Moraviec s tým, že on by zápas, a teda generálku Slavie odohral. Slovo dalo slovo, Jaroslav Tvrdík odkomunikoval situáciu s generálnym manažérom ViOn- u Marekom Ondrejkom, a tak sa v nedeľu uskutočnil neplánovaný, no o to „väčší“ zápas s nádychom charitatívneho rozmeru.

Slavia Praha totiž výťažok zo vstupného a televíznych práv poskytne na nákup terénnych sanitiek, ktoré poslúžia na odvoz ranených na Ukrajine. Teraz vieme, že na zápase sa zišlo 6214 fanúšikov a podľa slov Jaroslava Tvrdíka sa vyzbierala čiastka na úrovni 2 miliónov českých korún. Veľká vec.

Fanúšikovia taktiež mohli prispieť aj zakúpením virtuálneho trdelníka, či zaslaním finančnej čiastky na transparentný účet. Bola to naozaj krásna myšlienka Slavie Praha, ktorá si zaslúži obrovský obdiv a uznanie.

Na samotný zápas v Edene vyšli obe mužstvá s transparentom, na ktorom stálo „Stand with Ukraine“ (Stojíme za Ukrajinou). Samozrejme, dôležité bolo, okrem charitatívneho rámca a podtónu stretnutia aj to, čo sa napokon odohrávalo na hracej ploche.

Zlaté Moravce pred zrakmi takmer 200 svojich fanúšikov (prišli na 4 autobusoch, pričom ich zaplatila Slavia!) začali veľmi dobre. Zverenci trénera Michala Hippa hrali kompaktne, mali aj prvú vážnejšiu šancu, ktorú ale pred brankárom Mandousom nevyužil Gruzínec Tabatadze.

Neskôr prišla gólová smšť Slavie do siete brankára Lukáča – v 20. min. otvoril skóre Provod, v 23. min. skóre navýšil Chytil a v 27. min. na 3:0 upravil Jurečka. Následne sa hralo viac- menej na zlatomoraveckú bránku. Hostia mali problémy zachytávať vedomé rýchle nábehy hostí, jeden taký premenil na 4. gól Slavie v 73. min. slovenský reprezentant Schranz. Okrem neho sa v domácom drese predviedol aj pravý obranca Tomič.

ViOn však bez streleného gólu z Edenu neodišiel. Strelil ho v 80. min. útočník Kuzma, ktorý v zime prišiel z Podbrezovej. Prihrával mu naň mladý Marek Švec, ktorý nám ponúkol svoj pohľad na zápas.

„Samotný zápas mal pre nás špeciálny náboj. Proti takému súperovi predsa nehráte každý deň. Zápas mal všetko, boli tam aj emócie. Ja osobne som si zápas dosť užil, jedine ma mrzí, že sme prehrali a nenaladili sa na sobotňajší domáci ligový zápas s Banskou Bystricou lepším, pozitívnejším výsledkom.“

Pokračoval. „Klobúk dole pre iniciatívou Slavie. Celkovo ako mužstvo je ďaleko pred nami. Je to európske mužstvo, každý rok hrá európske súťaže, čiže zmerať si s nimi sily bola veľmi dobrá skúsenosť. Výsledok je pre nás veľkým poučením. Stále to bol ale len prípravný zápas a treba sa vyvarovať tým chybám, po ktorých sme dostali góly a preniesť to do Niké ligy,“ vyjadril sa pre istream.sk Marek Švec.

Predseda predstavenstva Slavie Praha Jaroslav Tvrdík bol spokojný. „Sme radi, ako to napokon dopadlo. Mali sme tú česť privítať medzi nami našich bývalých hráčov vrátane trénera Michala Hippa. Stretli sme sa ako starí priatelia a dohodli sa aj na spolupráci. Predovšetkým na mládežníckej úrovni. Bol to príjemný zápas. Podľa priebežných odhadov sa vyzbieralo na dobrú vec medzi 1 až 2 miliónmi českých korún, z čoho mám osobne veľkú radosť. Tento duel splnil naše očakávania,“ vyjadril sa čelný predstaviteľ klubu, ktorý pomohol dobrej veci.