• Futbal

Slováci patria na Eure medzi prekvapenia. Všetko začalo tipom od Hamšíka

Ján Jasenka (vľavo) a kapitán slovenskej reprezentácie Milan Škriniar (vpravo). Zdroj: Reprofoto/Zoznamsprávy, TASR/Martin Baumann

 

Slovenská reprezentácia na Eure získala štyri body a postúpila do osemfinále. Angažmán talianskeho trénera Francesca Calzonu má výsledky. Informuje portál seznamzpravy.cz.

Zatiaľ čo Česko nepatrí medzi šestnásť najlepších futbalových krajín na starom kontinente a turnaj opustilo s jedným bodom, slovenský národ je na tom inak.

„Po druhýkrát v našej histórii sa nám podarilo postúpiť do osemfinále Eura, čo je pre nás obrovský úspech,“ hovorí Ján Jasenka, futbalový reportér portálu ŠPORT.sk v Nemecku.

Po remíze s Rumunskom, ktorá spečatila slovenský postup z nesmierne vyrovnanej skupiny E, v ktorej štyri body pozbierali všetci účastníci – teda prvé Rumunsko, druhé Belgicko, tretie Slovensko aj štvrtá Ukrajina, v mixzóne pozoroval rozpoloženie slovenských futbalistov po fyzicky aj psychicky náročnom zápase.

Trošku ich mrzelo, že nad Rumunmi nevyhrali a nepostúpili tak z prvého miesta. Videl som na nich, že chceli ešte viac,“ opisuje Jasenka.

Aj to svedčí o tom, akú Slovák pod vedením talianskeho trénera Francesca Calzonu ušiel cestu.

„Najsilnejšia stránka nášho tímu je tím. Ale aj Francesco Calzona,“ nepochybuje Jasenka. „Od tej doby, keď prišiel, chová sa ten tím úplne inak. Je vidieť, že hráči si uvedomujú, že majú kvalitu, sebavedomie im narástlo, veria, že futbalom, ktorý hrajú, sa môžu vyrovnať aj najlepším a dosahovať pekné výsledky. To sme videli aj proti Belgičanom. Nebola to hra mačky s myšou,“ pripomenie novinár senzačné víťazstvo nad rebríčkovo o 45 miest vyššie postaveným favoritom.

Väčšieho skalpu na Eure slovenský futbal vo svojej histórii nedosiahol, ale ešte nie je koniec.

„Porážku Belgicka považujem za naše druhé historicky najväčšie víťazstvo. Na prvom mieste je porážka Talianska na majstrovstvách sveta 2010,“ porovnáva Jasenka.

„Aj Belgicko sme dokázali častokrát zatlačiť a nepúšťali ho trvalejšie do našej šestnástky. Tím si verí, že dokáže hrať futbal aj proti oveľa vyššie postaveným mužstvám. Nie je to o tom, že by si niekto zobral balón a prešiel cez štyroch súperov, ale fungujú ako tím – všetci útočia aj bránia.“

Keď Calzona slovenskú reprezentáciu pred dvoma rokmi preberal po odvolanom Štefanovi Tarkovičovi, prvýkrát okúsil rolu hlavného trénera.

Predtým bol asistentom v talianskych kluboch v Cagliari, Empoli, Sorrente, Alessandrii, Perugii a patril aj do štábu súčasného kouča talianskej reprezentácie Luciana Spallettiho v Neapole, kde medzi rokmi 2015 až 2018 pomáhal už Mauriziovi Sarrimu. Na jar sa do Neapola vrátil už v úlohe hlavného kouča ako dočasná výpomoc.

Hašek? Radšej Calzona

„Pre vedenie slovenského futbalu bol odvážnou voľbou. To viete, že sa vyrojili mraky expertov a bývalých hráčov besniacich, že slovenskú reprezentáciu musí viesť Slovák, alebo Čiech, ale rozhodne nie cudzinec. „Klasická slovenská vlastnosť,“ krúti hlavou Jasenka. „Teraz je vidieť, že sa to nenaplnilo.“

Mimochodom vo výbere kandidátov bol vtedy aj Karel Jarolím s terajším trénerom Česka Ivanom Haškom. Avšak slovenské vedenie dalo na fundované odporúčanie neapolskej hviezdy Mareka Hamšíka, ktorý dobre vedel, aké má Calzona vlastnosti aj schopnosti.

„Ďakujeme Marekovi Hamšíkovi za tento tip,“ usmieva sa Jasenka. „Stúpame v rebríčku FIFA. Je to jasný dôkaz, že tí kritici nemali pravdu. Stačilo len dôverovať a nechať Calzonu pracovať. Risk vyšiel.“

Vyšla aj generačná obmena, končiace opory Hamšíka so Škrtelom plynule nahradili ďalší ťahúni plniaci kľúčové role v top ligách ako Lobotka z Neapola či Škriniar z PSG.

„Mali sme dobrých nástupcov,“ súhlasí Jasenka a pridáva ďalšie mená. „Dávid Hancko, z neho je veľký líder. Keď nie je na ihrisku, je to poznať. A je tam brankár Dúbravka, veľká osobnosť veľmi platná pre tím. Aby to ale všetko mohlo fungovať, musela byť vytvorená dobrá partia a museli mať vodcu, toho majú vo Francescovi Calzonovi,“ vracia sa znova k päťdesiatpäťročnému stratégovi.

S typicky talianskym dôrazom na taktiku vtlačil mančaftu hernú tvár, jasné princípy a návyky. „Tímu dal kompaktnosť, veľkú organizáciu. Hovoril o tom aj rumunský tréner Iordanescu, že Slovensko je jeden z najorganizovanejších tímov na celom šampionáte. Talianska škola je jednoznačne spoznať,“ podotýka Jasenka. „Chalani sa tešia na každý tréning. Veria nastolenej ceste.“

A hovoria si o prestupy.

O Hancka stojí napríklad Atlético Madrid, stredopoliar Lobotka, ktorý prevzal na Eure už dve ocenenia pre najlepšieho hráča zápasu, je v hľadáčiku Barcelony. Upozorňujú na seba aj ďalšie, napríklad slávista Ivan Schranz, autor dvoch gólov.

Ivan Schranz sa ukazuje vo veľmi dobrom svetle. Patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenie tímu,“ chváli Jasenka. Vypichne aj tridsaťsedemročného matadora na pravom kraji obrany Petera Pekaríka. „V Herte nehráva, ale tri zápasy v skupine odmakal ako blázon. Klobúk dole pred tým, čoho je schopný. Aj Denis Vavro ukazuje dobré momenty, aj keď je naňho veľa hejtov. A zabudnúť nesmiem ani na výkony Ondry Dudy.“

Calzona stavia na krajančeky, zo slovenskej súťaže nominoval len troch hráčov. „Naša liga nedosahuje až takú úroveň ako česká, aby hráči šli do základu národného tímu. Až na Kucku, ktorý má odohraných veľa rokov v zahraničí. Tiež David Strelec hrával v Spezii, do Slovana sa vrátil ako silnejší,“ vysvetľuje Jasenka. „Naša liga je farmou pre zahraničné kluby, kde potom slovenskí hráči rastú.“ Ako príklad zmieni útočníka Tomáša Suslova, ktorý sa po odchode z holandského Groningenu úspešne adaptoval v Hellase Verona v talianskej Sérii A, tento rok sa podieľal na ôsmich góloch (3+5 ).

Zvoliť cestu zahraničného trénera by Jasenka s pokojom odporučil aj českému futbalu, má to však jeden háčik: „Česko by sa mohlo inšpirovať, len ak ale máte aj Hamšíka, ktorý by vám dal taký tip.“

Správne vytipovanie je zásadné.

Však sa pozrite na Spartu, ktorá úplne nečakane siahla po Dánovi Brianovi Priskom z belgických Antverp.
Ako to dopadlo, vieme: dva roky, dva tituly, český pohár a presun do Feyenoordu. „Nám zahraničný tréner funguje,“ teší Jasenku. „Vidíme to aj v hokeji, čo urobil Craig Ramsay s naším tímom, a videli sme to aj na Sparte, čo s ňou urobil Brian Priske.“

Politici rozhodili celú krajinu, futbal ju spája

Ako to už u veľkých turnajov býva, športový úspech zjednocuje národ, čo v prípade politicky rozštiepených Slovákov platí možno viac ako inokedy. „Spoločnosť je rozštiepená. Spáchali to všetko politici, hlavne tí, čo sú teraz pri moci. Rozhodili nám celú krajinu,“ mrzí Jasenku. „Teraz fandia ľudia z rôznych politických spektier a názorov a všetci fandia spolu. Hovoril o tom aj Martin Dúbravka a Marek Hamšík, že šampionát nás môže zjednotiť. Tento pozitívny efekt to má. S národom to urobilo veľa. Byť medzi šestnástimi najlepšími na starom kontinente je úžasná vec.“

Ešte úžasnejší by bol skalp Angličanov, ktorí zatiaľ herne zostávajú za očakávaním, avšak z pohľadu hodnoty hráčov ide o inú galaxiu. „Dávid Hancko hovoril, že chce radšej Angličanov ako Španielov. Teraz si už nevyberiete. Calzona vyhlásil, že to nejdú len odohrať, ale pobijú sa o štvrťfinále. Máme sa na čo tešiť,“ vyzerá Jasenka veľké stretnutie.

Na sociálnu sieť X už pridal tip: slovenský postup na penalty. „To som napísal zo srandy, pretože vieme, ako to majú Angličania s penaltami,“ hovorí. „Chcem vidieť, že tam chlapci nechajú všetko a potešia fanúšikov, aby odchádzali zo štadióna s dobrým pocitom, nech už to dopadne akokoľvek.“