• Futbal

Slovákom málokto veril, no dokázali postúpiť. Gólový hrdina Haraslín: Sú to krásne a neopísateľné pocity

Na snímke vpravo slovenský stredopoliar Sparty Lukáš Haraslín, vľavo macedónsky obranca Záhrebu Stefan Ristovski v prvom zápase play off Európskej ligy vo futbale Dinamo Záhreb – Sparta Praha 3:1 v Záhrebe 24. augusta 2023. FOTO TASR/AP

Slovenským futbalovým reprezentantom sa navzdory všetkému predsa len podarilo postúpiť na EURO 2024 do Nemecka. Prebojoval sa naň, pretože uverili ideológii, práci a myšlienkam talianskeho odborníka Francesca Calzonu. Síce im niekoľko zápasov, hlavne v začiatkoch nevyšlo, vyprofilovali sa na mužstvo, ktoré má svoju silu, tvár a hlavne pevný charakter.

Za mužstvo, za Slovensko!

To, s akou gráciou si vo štvrtok naša reprezentácia poradila v ťažkom a veľmi dôležitom kalifikačnom zápase J skupiny s Islandom (4:2) priam vyrazilo dych. Áno, prehrávali sme po 17. min po góle Oskarssona, no naši hráči nezvesili hlavy. Naopak, ešte do konca prvého polčasu otočili na vypredanom Tehelnom poli skóre. Gólovo sa presadili Juraj Kucka a z penalty Ondrej Duda.

Začiatok druhého polčasu patril ľavému krídelníkovi Lukášovi Haraslínovi, ktorý dvakrát skóroval. Po stretnutí sa plný emócií vyjadril naslednovne:

„Sú to krásne a neopísateľné pocity. Ťažko sa mi hľadajú slová… Publikum bolo skvelé, fantastické a pomohlo nám k tomuto skvelému víťazstvu. Mám z toho celého husiu kožu, je to celé neopísateľné. Vedeli sme, čo budú hrať Islanďania, že budú nakopávať lopty na útočnikov, a tak dali aj ten prvý gól. Ale bolo vidno, že sme sa toho nezľakli, stále sme pokračovali v hre, ktorú sme chceli hrať. Od 1. do 90. minúty. Celý zápas sme dominovali, mali sme neuveriteľne množstvo striel, štandardiek, či rohových kopov.“

Zo svojich gólov bol nadšený. „Teší ma, že mi to tam v reprezentácii padlo, pretože dlho som čakal na tento gól. Dnes však bolo najdôležitejšie to, že sme ten zápas zvládli ako mužstvo, ako Slovensko a postúpili na EURO, takže super. Sme radi, že sme to urobili pred fantastickým publikom doma. My hráči máme klubové povinnosti, ale teraz je ten čas, aby sme si toto všetko užili tu v reprezentácii,“ vyznal sa so svojich pocitov krídelník Sparty Praha.

Dúbravka: Skvelý tímový výkon

Jedným z hrdinov našej kvalifikačnej cesty bol bezpochyby Martin Dúbravka. Brankár anglického Newcastle United nás v niekoľkých zápasov skvele podržal. A síce proti Islandu inkasoval 2 góly z 2 striel, veľkú vedu z toho nerobil. Naopak, bol celý dojatý a šťastný.

„Je to úžasné. Sme radi, že sme to zvládli, aj keď zápas sa nevyvíjal v náš prospech. Museli sme otočiť skóre, no zase sa ukázal charakter mužstva. Myslím si, že posledných 30 minút si to chalani na ihrisku užívali, myslím, že taký druhý polčas som ešte asi nezažil… V zápase som toľko roboty nemal, ako v iných zápasoch, ale potiahli nás iní hráči. Bol to skvelý tímový výkon.“

V zápase nás na chvíľku pribrzdil inkasovaný gól v 17. min. Podľa brankára Dúbravku išlo o nešťastnú situáciu.
„Čo sa týka prvého inkasovaného gólu, myslím, že to bol vlastný gól od hlavy Denisa Vavra. Mňa trochu poplietol jeho pohyb, takže ťažko sa na to reagovalo. Ale potešilo ma, že chalani nesklonili hlavy a makali na maximum. Ukázali dobrý futbal, na ťažkom teréne. Chceli sme postúpiť s predstihom, aby sme to pred zápasom v Bosne mali vo vrecku. Tento postup je môj najväčší úspech s reprezentáciou, pretože postúpili sme na EURO už aj predtým, ale ja som bol predtým zranený a som si to tak neužil,“ zakončil 33- ročný reprezentačný brankár.

Výnimočným výkonom sa prezentoval aj Juraj Kucka, autor prvého slovenského gólu.

„Úžasné, postúpiť pred vypredaným Tehelným poľom, viac sme si asi nemohli priať. Sme radi, že sme to zvládli a kvalifikovali sa na európsky šampionát. Pred zápasom sme si povedali, že jednoducho za akéhokoľvek priebehu musíme hrať svoju hru, čo sme sa aj snažili. Druhý polčas – ten nástup bol famózny, dokázali sme skóre zvrátiť. Viem, že sa moja reprezentačná kariéra blíži ku koncu, je to môj tretí postup, ale stále je to niečo výnimočné,“ vyjadril sa stredopoliar Slovana Bratislava.