• Futbal

Slovenská dedinka sníva o európskej miestenke. Pedanta Skuhravého podpísala na ďalšie štyri roky (Z pera Mira Čiefa)

Zdroj: FOTO TASR/Lukáš Grinaj, Daniel Stehlík

 

Na slovenskej klubovej scéne neslýchaný, lež raritný krok. Futbalový klub FK Železiarne Podbrezová predĺžil v týždni trénerský kontrakt českému odborníkovi Romanovi Skuhravému o ďalšie štyri roky. Spravil tak to, po čom mnohí volajú. Učinil koncepčný krok s trénerom, ktorý to na Horehroní ťahá už 3. sezónu a skutočnosti nasvedčujú tomu, že úspešne.

Roman Skuhravý prišiel do Podbrezovej v lete roku 2021. Potichu, nesmelo. Len málokto znalých pomerov ale vedel, aká osobnosť a aký futbalový zanietenec prichádza na horúcu stoličku vtedajšieho ambiciózneho druholigistu. Za riekou Morava mal a má tento tréner výborné meno. Bol známy ako pedant, ambiciózny, progresívny tréner, doslova puntičkár.

No budú jeho ťahy a kumšt platné v náročnom podbrezovskom prostredí? V atmosfére, ktorá vtedy nebola najlepšia, sa skúsený Čech vynašiel.

Vytýčil si mantinely, pustil sa do práce. Od prvého dňa, tréningu. Na Horehroní začal budovať silný klub, silnú značku. Modernú. Atraktívnu. Ku cti mu slúži, že dostal do vienka káder s prevažne mladými hráčmi, ktorým bolo okolo 20 rokov – Bakaľa, Ďatko, Kováčik, Ludha, Galčík,  ešte neobrúsení mládežnícki reprezentanti Slovenska, ktorí sa odrazu museli zaúčať novému veľmi náročnému systému trénera, ktorý na ihrisku vyzeral 3-4-3.

Áno, Podbrezovčania prešli na systém s troma stopérmi, samozrejme, nie prelomovo, ale to, ako poňali herný systém a ako ho postupom času dokázali aplikovať na futbalovej scéne, si začalo postupne získavať všeobecné sympatie.

A ruka v ruke s tým prišli výsledky. Bola to napokon spanilá sezóna druhou ligou. Postupová jazda, pričom FK Železiarne o poriadny kus futbalovo i čo sa týka spomínaných výsledkov predčili svojho regionálneho soka – Duklu Banská Bystrica a postúpili z 1. miesta do Niké ligy.

Tam pokračoval v minulej sezóne nevídaný podbrezovský progres. Doslova prerod. Vstup do najvyššej futbalovej súťaže po troch rokoch od predchádzajúceho vypadnutia malo mužstvo Romana Skuhravého fantastický. Doslova. V prvých desiatich kolách nepoznalo chuť prehry. Tá prišla až neskôr na Tehelnom poli so Slovanom Bratislava v pomere 1:3. Mužstvo z malej dedinky pri Hrone futbalom bavilo aj udivovalo.

Nemalo v kádri hviezdy, lež hráčov, o ktorých bol razom záujem. Viacerí vyskočili, najvýraznejšie Nigérijčan Moses Cobnan, ktorého v zime 2022 vedenie FK Železiarne predalo za viac ako 1,2 milióna eur do zahraničia. A výrazne tak pomohlo svojej pokladnici. Podobne ako transferom Rolanda Galčíka do Žiliny rok predtým.

Aj jar 2023 bola pre klub z Horehronia úspešná. Misia Romana Skuhravého javila všetky znaky úspechu. Chcete dôkaz? Po skončení nadstavbovej časti z toho bolo skvelé, pre Železiarov historické 4. miesto! Klub, ktorého spolumajiteľom je Stanislav Lobotka, hráč talianskeho SSC Neapol, si tak vybudoval skutočný, nefalšovaný a zaslúžený kredit a rešpekt.

Aj v aktuálnej sezóne sa Podbrezovčanom darí. Netreba sa teda čudovať kroku vedenia, že sa rozhodlo podpísať trénera Romana Skuhravého na dlhé, ešte 4-ročné klubové pôsobenie. Učinilo tak klúčové rozhodnutie na kľúčovom poste.

No vedenie FK Železiarne Podbrezová na čele s generálnym manažérom Miroslavom Poliačekom správne pochopilo, že len cez koncepčnú, každodennú mravenčiu prácu sa dá prepracovať k úspechu… A nehovoríme len o prípadnej európskej miestenke pre malú dedinku, ktorú pozná každý na Slovensku.

Uchopenie za správny povraz

Úspech pre týchto zanietených a futbalovo správne pobláznených ľudí na Horehroní je pohľad na dobre fungujúce mužstvo. Na fungujúcu mládež, ktorá prekvitá, o čom svedčí aj jesenné účinkovanie staršieho dorastu. Úspech pre týchto ľudí je, že dokážu vychovávať mladých hráčov, o ktorých je záujem doma i v zahraničí – spomeňme Kováčika, Ludhu či Bakaľu, ktorí sú už pre Železiarov prakticky neudržateľní. Všetci traja patrili do kádra predchádzajúcej edície reprezentačnej dvadsaťjednotky.

V tej českej momentálne žiari Christopher Kabongo, futbalista s obrovskou budúcnosťou, na ktorého majú Podbrezovčania opciu. A predajú ho podobne ako v zime nateraz 6-gólového Marca Assinora, ktorý jednoducho pôjde za lepším. Zaslúžene.

Ak však odíde, klub má kam siahnuť, nakoľko v druhej lige, v Pohroní, má svoju zásobáreň talentov, ktorých tam poslal na hosťovanie s vidinou toho, aby sa mladíci, ktorí nedostávajú dostatok priestoru v A-mužstve Podbrezovej, zaúčali mužskému futbalu. A tak sú v Žiari nad Hronom mládežnícki reprezentanti Masaryk, Horvát či Šikula.

Toto všetko zastrešuje Roman Skuhravý. Pedant, ktorý je s mužstvom aktuálne na 4. mieste tabuľky Niké ligy s 26 bodmi. Samozrejme, bolo by skvelé, keby sa Horehroncom podaril úspech a klub by si vybojoval historickú miestenku do predkôl európskych pohárových súťaží.

Ale v Podbrezovej nevidia krátkozrako len za horizont krátkodobého (a rýchlo pominuteľného) klubového úspechu. Rozhodli sa progresívne, pragmaticky a koncepčne čosi budovať. A to im slúži ku cti. Mnohí by si mali brať príklad. Úspech v akejkoľvek životnej sfére nepríde z večera do rána.