• Futbal

Sporting CP sa na Estádio José Alvalade predvedie proti Boženikovej Boaviste

Líder Ligy Portugal Sporting Lisabon v týždni ukončil svoju púť pohárovou Európou, keď v odvetnom osemfinálovom zápase Európskej ligy prehral na trávniku talianskej Atalanty Bergamo. Pre zverencov trénera Rúbena Amorima to znamená jednoznačný škrt cez rozpočet, nakoľko sa klub prezentoval smelými ambíciami v tejto súťaži. Teraz sa už ale musí rýchlo preorientovať na domácu ligovú scénu, kde ho dnes čaká súper z Porta – nebudú to však „Draci“, lež Boavista v kádri aj s našim reprezentačným útočníkom Róbertom Boženíkom. Pôjde tak aj na Slovensku o sledovaný duel, nakoľko Boženíkovi sa v aktuálnej sezóne gólovo darí, ked strelil už 8 gólov v Lige Portugal. Dnes je však jednoznačným favoritom na víťazstvo Sporting, ktorý musí odraziť prípadný, no očakávaný útok Benficy Lisabon. Tá hrá aj našom priamom prenose o 19:00 h na ihrisku Casa Pie. Až po ňom, o 21:30 h zaznie úvodný hvizd na Estádio José Alvalade.

Potvrdiť rolu lídra a favorita

Bola to ťažká rana. Sporting sa okrem domácej súťaže zameriaval aj na úspech v pohárovej Európe. No už výsledok 1. domáceho zápasu s Atalantou 1:1 v osemfinále Európskej ligy dával znať, že narazil na tvrdý oriešok na postupové rozlúsknutie. Bolo tak. V tohtotýždňovej odvete prehral v Bergame 1:2, síce viedol od 33. min, keď sa presadil Pedro Goncalves. No domáci gólmi Lookmana a Scamaccu skóre otočili a tešili sa z následného postupu ďalej… Hráčom z Lisabonu tak ostali oči pre plač, no musia sa už sústrediť na domáce méty – stále sú v hre o finále Portugalského pohára, kde súperia s Benficou (prvý semifinálový zápas vyhrali 2:1) a čo je najdôležitejšie, stále sú na čele ligovej súťaže, nakoľko majú 62 bodov a zápas k dobru k oproti 61- bodovej Benfice. Sporting naposledy v lige pred týždňom vyhral na trávniku Aroucy 3:0.

Tréner Rúben Amorim chce čím skôr zažehnať čierne mraky a navodiť pozitívnu atmosféru v mužstve. „Čo sa týka vyradenia v Európskej lige, mužstvo mlčí, trochu podobne, ako keď došlo po pohárovému vyradeniu so Sportingom Braga. Okamžite sme si uvedomili, kde sme zlyhali. Bolo to aj v efektivite. Pokiaľ ide o mňa, mali sme zápas vyhrať, alebo aspoň remizovať, ale nestalo sa tak,“ sypal si popol na hlavu domáci ambiciózny tréner, spájaný s mužstvami ako FC Liverpool či Chelsea Londýn od novej klubovej sezóny.

Pokračoval už pozitívnejšie. „V sobotu už cítim trochu lepší svet. Štvrtok bol stále ťažko stráviteľný. Myslím si, že nám v dvojzápase s Atalantou niečo chýbalo, čo je naša vina. Stálo nás to veľa, vyradenie, ale už myslíme na Boavistu Porto. Všetko máme vo svojich rukách. Najhoršia séria je už za nami. Teraz budeme mať väčšinou tri dni pauzu medzi zápasmi. Chceli sme byť v inej súťaži, ale najbližšie dni počas reprezentačnej prestávky využijeme na prácu a dostaneme hráčov ako Pontelo alebo Koba na taktickú a fyzickú úroveň tímu. Je to zlá súčasť toho, že nie sme v súťaži, ale využijeme to na to, aby sme tím ďalej zlepšovali. Ciele máme nemenné,“ pokračoval Rúben Amorim, ktorému dnes s určitostou bude chýbať Pedro Concalves. Taktiež mimo sú M. Edwards a brankár A. Adán.

Naposledy víťazstvo, dnes aspoň s bodom?

Boavista Porto FC má za sebou fantastický vstup do ligovej súťaže. Istý čas bola na samom vrchole tabuľky, no neskôr nastal strmhlavý pád smerom nadol. V decembri prišlo aj k výmene trénera, keď Petita vymenil Ricardo Paiva. S ním mužstvo hrá na iný obraz a síce stále nie je Boavista akosi presvedčivá, vie uhrať aj dobré výsledky. Pred dvomi týždňami remizovala vo Famalicau 1:1, pred týždňom pre zmenu vyhrala nad Moreirense 1:0 po góle Reisinha z 82. min. Čo sa týka Róberta Boženíka, ten hráva pravidelne celé zápasy. Na konci januára sa piekol jeho avizovaný prestup do španielskeho celku FC Sevilla, ktorý však stroskotal. Odvtedy však dal len 1 ligový gól. Presadí sa dnes protI Sportingu? V prvom vzájomnom zápase (0:2) gól veruže dal, ale napokon mu nebol pre odmávaný tesný ofsajd uznaný.

Jeho klubový tréner Ricardo Paiva je pred dneškom realista. Ale takisto kuje taktický plán na súpera tak, aby hol lapil do svojej pasce. Zmenil rozostavenie, najnovšie hrá Boavista v schéme 3-4-3. „Myslím si, že hráči sú na to pripravení a motivovaní nielen našimi poslednými výsledkam, ale aj prácou, ktorú denne odvádzajú. Vieme, že to, čo je pred nami, je ťažké. Cesta je ešte dlhá a oni si to uvedomujú. Ale myslím si, že v nedeľu budú mentálne vyrovnaní, sústredení a odhodlaní odohrať dobrý zápas,“ hovoril tréner 10. mužstva ligovej tabuľky, v ktorej má bilanciu 7 víťazstiev, 7 remíz a 11 prehier s 28 získanými bodmi.

Ako ďalej uviedol, chce viac a účinnejšie prepojiť línie medzi sebou. „Viac ako štruktúra to súvisí so vzťahom mezi pozíciami a líniami, ktorý určí úspech a efektívnosť kolektívnej dynamiky. Obrannú a útočnú formáciu musíme spojiť. Táto blízkosť a spôsob, akým tím interpretuje skrátenie priestorov na lopte, nám umožní pokryť viac priestoru a byť efektívnejší. Potom je zrejmé, že individuálny problém rieši tieto situácie sám. Pokúsime sa o aktívnu, no rozumnú prepracovanú hru, aby sa naša prípadná menšia individuálna kvalita dostala do popredia čo možno najmenej,“ analyzoval svoj systém Ricardo Paiva. A to zaiste nepovedal všetko…

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Sporting CP a Boavistou:

30. 10. 2023 Boavista – Sporting 0:2

12. 3. 2023 Sporting – Boavista 3:0

17. 9. 2022 Boavista – Sporting 2:1

25.4. 2022 Boavista – Sporting 0:3

11.12. 2021 Sporting – Boavista 2:0

V dnešnom zápase 26. kola Ligy Portugal pôjde na Estádio José Alvalade skutočne o veľa. Domáci Sporting bude chcieť odraziť očakávaný víťazný atak Benficy a udržať si líderskú pozíciu. Nebude to mať však jednoduché, nakoľko Boavista je nepríjemné a dostatočne kvalitné mužstvo na to, aby mu situáciu skomplikovala a možno si uchmatla aj nejaký ten bod. My na Slovensku budeme pozorne sledovať výkon útočníka Róberta Boženíka, ktorý nebude bez šance sa po niektorom z brejkov gólovo presadiť. Všetko podstatné sa dozvieme dnes, v nedeľu 17. 3. 2024 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.