• Americký futbal

Super Bowl 2024 zlomil rekord. Stal sa najsledovanejším televíznym programom v USA od pristátia na Mesiaci

Americkí futbalisti tímu Kansas City Chiefs oslavujú triumf v 58. edícii Super Bowlu, keď vo finálovom zápase NFL v Las Vegas zdolali v noci na pondelok 12. februára 2024 San Francisco 49ers 25:22 po predĺžení. Na snímke najužitočnejší hráč finále Patrick Mahomes pózuje s trofejou. FOTO TASR/AP

 

Tohtoročný Super Bowl sledovalo v USA v priemere 123,4 milióna ľudí, čo z neho robí najsledovanejšie televízne vysielanie od pristátia na Mesiaci v roku 1969.

Predbežné hodnotenia zaradili nedeľný zápas tesne za historické pristátie Apolla 11, ktoré videlo odhadom 125 až 150 miliónov ľudí.

V zápase zdolali Kansas City Chiefs tím San Francisco 49ers 25:22 po predĺžení. Očakávanou bola aj účasť speváčky Taylor Swift, priateľky hráča Travisa Kelceho, ktorá mohla sledovanosť zvýšiť.

Pred zápasom sa veľa špekulovalo o tom, či sa Swift vráti z Japonska, kde vystupovala na turné.

Swift snímali kamery počas toho, ako vchádza do arény, keď sa stretáva s herečkou Blake Lively či rapperkou Ice Spice, aj keď sa po zápase bozkáva s priateľom. Výskumná spoločnosť Numerator dospela z bleskového prieskumu k záveru, že až 20 % divákov Super Bowlu fandilo tímu Chiefs kvôli speváčkinmu vzťahu s Kelcem.

Podľa mediálnych analytikov firmy Nielsen sledovalo aspoň časť hry rekordných 202,4 milióna ľudí. Minuloročný zápas o Super Bowl medzi Chiefs a Philadelphia Eagles pritom sledovalo 115,1 milióna divákov.

Veľkým lákadlom tohtoročného finále bol aj fakt, že Chiefs obhajovali svoj majstrovský titul. Polčasovú show predviedol spevák Usher spolu s hosťami ako Alicia Keys, H.E.R., Will.i.am, Lil John, Ludacris a Jermaine Dupri.

Usher pokračoval v oslavách sobášom so svojou dlhoročnou partnerkou Jennifer Goicoechea. „Môžem potvrdiť, že Usher a Jennifer urobili ďalší krok vo svojom vzťahu a zosobášili sa v nedeľu večer v Las Vegas, obklopení priateľmi a rodinou,“ uviedol zástupca speváka. „Obaja sa tešia na to, že budú pokračovať vo výchove svojich detí a ďakujú všetkým za želania.“