• Hokej

Tá túžba je ešte väčšia, ako po minulé roky, hovorí o postupovom sne hokejistov Žiliny útočník Halama

Na snímke zľava Marco Halama (Vlci Žilina) a Alexander Zekucia (HC 19 Humenné) počas finále JOJ Šport Slovenského pohára v hokeji Vlci Žilina – HC 19 Humenné, 7. februára 2023 v Žiline. Zdroj: FOTO TASR/Daniel Stehlík

 

Ich púť základnou časťou hokejovej SHL je senzačná. Priam na neuverenie. Vlci Žilina v nej majú obrovský 26 – bodový náskok pred 2. Prešovom, pričom práve tento súper im minulý týždeň preťal fantastickú 23- zápasovú víťaznú šnúru v súťaži. Čo to musí byť za mužstvo, keď takto valcuje svoju konkurenciu? Žilinčania tak jasne dokumentujú, že tento rok to s postupom do Tipos extraligy myslia vážnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Samozrejme, Vlci Žilina získali pred pár rokmi nových majiteľov, ktorí majú s klubom tie najvyššie, spomínané extraligové ciele. Tie sa ale mužstvu už niekoľko sezón nedarí naplniť. Spomeňme si napríklad na minulý ročník SHL, keď taktiež boli suverénni v základnej časti sezóny, no neskôr na ich úkor po víťazstve vo finále play- off postúpilo Humenné.

Aktuálne si niečo také v tábore Vlkov nepripúšťajú. Aj podľa mienenia útočníka Marca Halamu, ktorý v mene všetkých priznal tie najvyššie ambície a skapolopevnú vieru, že tentoraz to už mužstvu, ktoré vedie skúsený Ernest Bokroš, vyjde.

„Do aktuálnej sezóny SHL sme vstupovali s jediným primárnym cieľom – a to vyhrať súťaž a postúpiť po víťazstve v play- off do Tipos extraligy. Momentálne sme na čele základnej časti súťaže s výrazným náskokom, a tak prebiehajúcu sezónu hodnotím veľmi kladne. Čo sa týka výsledkov určite a povedal by som, že aj nami predvedenej hry. Áno, tá naša 23- zápasová víťazná séria bola pekná, ale stále je to len základná časť. Chlieb sa bude lámať vo vyraďovačke,“ hovoril nám rozvážne na úvod rozhovoru.

V Žiline jednoznačne snívajú o tom, že postup sa im podarí konečne už tento rok. „Tá naša túžba je ešte väčšia, ako po minulé roky. Hovoríme o tom deň čo deň a vieme, čo treba spraviť pre to, aby nám to tentokrát vyšlo,“ pokračoval ďalej s presvedčením.

Je to tak trochu nefér oproti iným mužstvám, aký káder zložili pod Dubňom. Sú v ňom viaceré známe a kvalitné hokejové mená. Je nielen kvalitný, ale aj široký. Zaznievajú oprávnené hlasy odborníkov, že súčasné mužstvo Vlci Žilina by sa nestratilo ani v najvyššej hokejovej súťaži. V SHL doposiaľ Bokrošovi zverenci vyhrali 26 zápasov po riadnej hracej dobe, 6 po predĺžení alebo po nájazdoch a zaznamenali len 3 prehry! To všetko so skóre 152:59 a 90 bodmi.

„Káder mužstva hodnotím veľmi dobre. Najväčšia naša zbraň je určite v bránkovisku, kde máme skutočne rozdielových brankárov (Košarišťan, Valent). To, o čom hovoríte, že máme káder na najvyššiu súťaž, je relatívne. Ťažko teraz hodnotiť to, ako by sme hrali v Extralige. Sústredíme sa len našu ligu a veľmi radi si to na budúci rok vyskúšame,“ ponúkol šibalskú odpoveď Marco.

Momentálne platí skutočnosť, že napriek zrejme víťazstvu po základnej časti SHL nemajú Žilinčania nič vyhraté. Ako je známe, postupový chlieb sa bude lámať v play- off, kde to majú favoriti podobného rangu náročné, pretože musia a sú pod tlakom. Preto v mužstve nezaľáhajú a chcú vyšperkovať svoju formu hlavne na vyraďovaciu časť sezóny.

„Z môjho pohľadu musíme vylepšiť presilové hry a naplánovať si najlepšiu formu od začiatku vyraďovacieho play- off, kde sa pôjde takpovediac od nuly… V tejto súťaži sa hlavne proti nám chce každý vytiahnuť, a preto je pre nás veľa zápasov skutočne náročných,“ hovoril otvorene útočník Vlkov.

Kto sú podľa Marca Halamu najväčší súperi Žiliny v boji o extraligový postup? V tabuľke 2. Prešov má taktiež kvalitu a solídne zázemie a bol to práve on, kto presekol mužstvu famóznu šnúru víťazstiev. Ale sú tam aj iní..,

„Za mňa sú našimi najväčšími protivníkmi určite Prešov, Topolčany a Dubnica. Zhrniem to asi tak, že verím tomu, že v máji bude Žilina extraligová. Máme obrovskú túžbu dokázať to a spravíme pre to všetko,“ vyslovil na záver slová do bitky útočník Vlkov Žilina Marco Halama.