• Futbal

Jesenná časť Niké ligy je za nami. Slovan prezimuje so 7-bodovým náskokom (prierez 18. kola Niké ligy)

Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák

Jesenná časť Niké ligy sezóny 2023/2024 sa 18. kolom skončila. Zaujalo v ňom víťazstvo Dukly Banská Bystrica nad Žilinou 3:1, čo pri víťazstve Slovana nad Dunajskou Stredou znamená, že Belasí prezimujú na čele súťaže so 7 – bodovým náskokom.

18. kolo Niké ligy:

FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce 1:0

Domáci hráči mali v nohách ťažký zápas na ihrisku Fenerbahce. Beztak podali dobrý a aktívny výkon. Domáci funkcionári sa pred zápasom rozlúčili s útočníkom M. Ďurišom, ktorému sa končí hosťovanie a vracia sa na Cyprus. A bol to práve on, kto zahodil viacero zápasových šancí. Hosťujúci Zemplínčania mali obrovskú šancu v závere polčasu, po ktorej Jánošik trafil žrď Takáčovej bránky. Hneď vzápätí z protiútoku skóroval po Azangovej prihrávke Zeljkovič, pre ktorého to mohol byť posledný zápas v trnavskom drese. Domáci si upevnili 3. miesto (36 bodov). Michalovce ani na 18. pokus počas jesene nevyhrali.

Postava zápasu: Adrian Zeljkovič

ŠK Slovan Bratislava – DAC Dunajská Streda 2:1

Slovan, ktorý sa v play- off o osemfinále Konferenčnej ligy stretne s rakúskym Sturmom Graz, si trojbodovo poradil hlavne vďaka strelecky disponovanému Toličovi. Bol to tento Chorvát, kto v 24. min. otvoril skóre. Hostia kontrovali krátko pred polčasovou prestávkou, keď sa v 44. min. po Mendezovom centri gólovo odprezentoval útočník Trusa. Slovan hral dobre napriek tomu, že vo štvrtok hral ťažký zápas s Olimpijou Ľubľana. Cestu k víťazstvu napokon našiel v 65. min., keď skóroval muž zápasu Tolič. Slovan tak so 45 bodmi vyhral jesennú časť, pred 2. Žilinou má 7- bodový náskok. DAC má 29 bodov a jeho účinkovanie v tejto fáze bolo a je sklamaním.

Postava zápasu: Marko Tolič

MFK Skalica – FK Železiarne Podbrezová 3:0

Na Záhorí z toho bol napokon jednoznačný duel. Ovplyvnila ho červená karta pre hosťujúceho stopéra Oravca v 16. min. po faule na prenikajúceho Hašu. Hneď vzápätí prekonal Ludhu po Morongovom centri zblízka hlavou Alves. 2. gól pridal útočník Smékal, v situácii, v ktorej spozoroval vybehnutéhó brankára Ludhu a oblúčikom poslal loptu do siete. V 2. polčase dostal červenú kartu aj obranca Grešák a výsledok spečatil gólom Morong. Horehronci tak po prehre so Slovanom 0:6 utrpeli ďalšiu ranu a prepadli sa na 7. miesto.

Postava zápasu: Adam Morong

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 3:1

Na Štiavničkách sa hral vo veľkom chlade zaujímavý futbal. Prvý polčas bol pomerne vyrovnaný. Veci sa začali diať až po zmene strán – najprv Jambor trafil brvno, aby vzápätí skóroval fantastickou strelou pod Hruškovo brvno obranca Minárik. Domáci Rymarenko netrafil z pokutového kopu Belkovu bránku a zdalo sa, že Šošoni dokráčajú k 3 bodom. V 66. min. však trafil po rohu Hlinka a v 77. min. sa strelou zvnútra šestnástky presadil reprezentant Polievka. S 10 – gólmi jesenný kráľ strelcov. V 83. min skóroval Depetris. Banskobystričania napokon prezimujú na 4. mieste.

Postava zápasu: Róbert Polievka

FC Košice – MFK Ružomberok 2:2

Obe mužstvá ťahali pred zápasom bodové série. A tie pokračujú aj po sobote. Do vedenia išli Liptáci v 13. min. po zásahu stopéra Malého. V 55. min. sa potom spoza šestnástky gólovo presadil Lavrinčík. Odpoveď Košičanov prišla po hodine hry, keď sa po centroch Galloviča s Fabišom 2- krát presadil slovinský útočník Medved. Košice tak poslednými 3 zápasmi prelepili náplasť nad nevydarenou jeseňou. Ružomberok ťahá 5- zápasovú bodovú sériu.

Postava zápasu: Žan Medved

AS Trenčín – ViOn Zlaté Moravce 4:1

Trenčania zabodovali po 8- zápasovej sérii bez víťazstva. V ich prípade nebolo čo riešiť. Ako prvý prekonal brankára Knoblocha kapverdský krídelník Soares, v 33. min. si strelil vlastenca hosťujúci stopér R. Nagy. V 2. polčase napli sieť ešte Kozlovský s Kupusovičom. Za ViOn znížil v 77. min. Čerepkai. Trenčín si tak uchoval nádej na postup do hornej šestky. Zlaté Moravce nevyhrali ani na 18. pokus, počas jesene získali len 4 body a sú posledné.

Postava zápasu: Matúš Kmeť

Program 19. kola Niké ligy (10. februára 2024): Žilina – Slovan, Dunajská Streda – Skalica, Zlaté Moravce – Banská Bystrica, Trenčín – Košice, Ružomberok – Trnava, Podbrezová – Michalovce