• Futbal

Zdolá GNK Dinamo Záhreb nepríjemnú kazašskú prekážku?

 

Na poslednú chvíľu sa do ponuky televíznej stanice Arena Sport dostal zaujímavý zápas- zaobstará ho GNK Dinamo Záhreb, úradujúci majster Chorvátska, ktorý v úvodnom zápase 2. predkola Ligy majstrov privíta na svojom trávniku majstra Kazachstanu, celok FC Astana. Zárukou toho, že pôjde o akiste pútavý duel je samotné Dinamo, mužstvo, ktoré býva tradične silné v pohárových zápasoch a vie ponúknuť zaujímavé futbalové predstavenie za každých okolností. Rado by sa aj tento rok chcelo pozrieť priamo až do skupinovej fázy, teda tam, kde bolo naposledy v minulom roku. Proti bude Astana, ktorá pred týždňom jedno Dinamo zdolala… Zápas odvysielame dnes o 20:00 h s komentátorským hlasom Vladimíra Kováča.

 

Monopol na domácej scéne

 

Dinamo Záhreb je neskutočne silný klub. Na chorvátskej klubovej scéne nemá konkurenciu. Má tam akýsi monopol. GNK má totižto najsilnejší a najširší káder zo všetkých mužstiev a rok čo rok to na domácej pôde aj potvrdzuje. Bolo tak aj v minulom ročníku, keď sa Dinamo stalo opäť majstrom krajiny s bilanciou 24 víťazstiev, 9 remíz a 3 prehry a s 81 bodmi, čo bolo o 10 viac, ako druhý Hajduk Split.

 

V tejto novej sezóne má za sebou zatiaľ dva súťažné duely – 15. 7. 2023 uspelo v chorvátskom Superpohári, keď zdolalo Hajduk Split 1:0. Minulý piatok, v prvom ligovom kole však tomuto súperovi nešťastne podľahlo 1:2. Malo síce zápasovú prevahu čo sa týka percentuálneho držania lopty a v 35. min išlo do vedenia po góle útočníka Bruna Petkoviča, Hajduk však skóre otočil, keď sa v 74. min presadil Marko Livaja a dielo domácej skazy dokonal v 3. minúte nadstaveného času Rokas Pukštas… Od Dinama sme tak videli nešťastné vykročenie v ústrety obhajobe, no Liga majstrov je iná súťaž. Klub má v nej ambície dostať sa do skupinovej fázy, kde bol aj v minulom roku. V konkurencii Chelsea Londýn, AC Miláno a Red Bullu Salzburg mu však postupové ruže nekvitli.

 

Dnes na Maksimir Stadium sa môže začať písať iný, nový príbeh. Dinamo má obrovskú kvalitu a hráčov, ktorí sú zárukou vysokých ambícii. Luka Ivanušec, Bruno Petkovič či hviezda Chorvátska na posledných MS, brankár Dominik Livakovič, to všetko sú borci, ktorí si jednoznačne pôjdu za svojim. Uvedomuje si to aj tréner Igor Biščan, ktorý na tlačovej konferencii pred zápasom ponúkol obšírny pohľad na najbližší dvojzápas. „Vieme, že nás čaká vážny súper, uvedomujeme si, že to nebude ľahké. Koniec- koncov, žiadny zápas na európskej pohárovej scéne nie je jednoduchý, ale veríme si. Myslíme si, že sme lepší a očakávame náš postup,“ začal rozprávanie a pokračoval.

 

„Všetci hráči kádra sú zdraví, len Dino Perič sa stále cíti trochu diskonfortne, ale mal by byť v poriadku. Atmosféra po poslednej prehre? Nikdy nie je príjemné, keď prehráte zápas, najmä, ak je to také šokujúce, ako bol tento proti Hajduku Split na začiatku domácej súťaže. Trvalo nám deň, alebo dva, kým sme sa vrátil do „normálu“, ale chalani sú už v pohode, pozitívni… Nebola to jedna z tých porážok, ktoré vás veľmi trápia, skôr patrila do kategórie tých, ktoré sa zriedka stávajú. To je už za nami, netrápime sa tým. Budeme hrať proti Astane, budeme hrať na vlastnom ihrisku, budeme hľadať najlepší možný výsledok. Takto sa pripravíme, takže vyjdeme na ihrisko a verím, že odohráme dobrý zápas,“ hovoril Igor Biščan.

 

V roku 2018 Dinamo porazilo Astanu dvoma víťazstvami v 3. predkole Ligy majstrov. Aký je konkrétny plán v nových dueloch? „Bolo to už dávno a tieto duely majú málo spoločného s vtedajšími. Plán je odohrať dobrý zápas, uvedomujeme si, že Astana je celkom solídny a dobre organizovaný tím. V obrane hrajú s piatimi hráčmi v hernom systéme 5-4-1, sú silní, držia blok za loptou, nebude to ľahké… Musíme byť trpezliví a živí na lopte. Celkovo sme však pri žrebe nemali veľa šťastia. Ak prejdeme cez Astanu, zahráme si proti AEK Atény, čo je jeden z najťažších súperov v tejto fáze. Ale ktokoľvek bude hrať proti nám, nebude nadšený. Sústredíme sa však na seba, nechceme predbiehať, teraz nás čaká Astana, musíme túto prekážku brať čo najvážnejšie a pripraviť sa. Neskôr budeme myslieť na ostatných,“ zakončil tréner domáceho Dinama Záhreb Igor Biščan.

 

Na rade ďalšie Dinamo?

 

FC Astana si v dvojzápase proti Dinamu bude akiste veriť. Ide o majstra kazašskej ligy, v ktorej v minulej sezóne vyhrala s náskokom jedného bodu pred FC Aktobe. V aktuálnej sezóne, ktorá sa hrá v Kazachstane systémom jar- jeseň je FC na druhom mieste tabuľky s bilanciou 12 víťazstiev, 3 remízy a 2 prehry, s 39 bodmi, čo je o 3 menej, ako má vedúce Ordabasy. V poslednom ligovom kole Astana „len“ remizovala s FC Atyrau 0:0, čo sa v klube vnímalo ako strata v majstrovskom boji.

 

Od mužstva to nebol úplne vydarený zápas, čo si uvedomoval aj tréner Grigorij Babayan. „Tí, ktorí vyšli na ihrisko hrali dobrý futbal, vytvárali si šance a kontrolovali loptu. Atyrau bránil nízko. Jediné, čo sa nám nepodarilo, bolo streliť gól. Boli tam šance, len sme museli trafiť cieľ. Dobre sme kontrolovali hru, loptu, boli tam akcie smerom k súperovej bránke, ale nebolo tam dostatočne kvalitné zakončenie. V takýchto zápasoch by o všetkom podstatnom rozhodol jediný gól, ale, bohužiaľ, dopadlo to takto. Pokiaľ ide o obetavosť, nemám voči tomu žiadne výhrady, každý bojoval na ihrisku. Bohužiaľ, stratili sme Aroyana – zranil sa, to je problém. Pre nás najväčšie sklamanie zápasu.“

 

Trénerovi FC Astana vzápätí na tlačovej konferencii ponúkli zástupcovia médií návod, akým by sa dalo Dinamo zdolať. V krátkosti – prehustiť stred poľa, kaziť im prihrávky, tak trochu ich „odrezať“ od zápasu. V kazašskom mužstve dobre vedia, že ak sa Záhrebčania dostanú k svojej typickej hre, bude im veľmi horúco… „Vašu analýzu zohľadníme. Pred zápasom s Atyrau sme sa nepripravovali na zápas so Záhrebom. Teraz zbierame informácie, ale môžem povedať, že je to veľmi seriózny tím. Hrali Superpohár, ktorý vyhrali a odohrali už aj prvé ligové kolo. Video z týchto zápasov už, samozrejme, máme,“ zakončil tréner hostí. Zaujímavasťou vzájomného merania síl bude, že v kádri FC Astana sa nachádzajú až traja chorvátski futbalisti – brankár Josip Čondrič a hráči v poli Martin Tomasov a Stjepan Lončar.

 

Astana v 1. predkole Ligy majstrov už jedno Dinamo zdolala. Gruzínske Dinamo Tbilisi po výsledkoch 1:1 doma a 2:1 na ihrisku súpera. Ako bude tentoraz? Prvý zápas 2. predkola Ligy majstrov medzi GNK Dinamo Záhreb a FC Astana odvysielame dnes o 20:00 h na stanici Arena Sport 1 a prevedie vás ním komentátor Vladimír Kováč.