• F1

TRIUMF veľkej HVIEZDY: Spoznali sme VÍŤAZA F1!

Zdroj: X/Formula 1, TASR

Obrovský triumf favorita! Britský pretekár Lewis Hamilton vyhral na Mercedese Veľkú cenu Veľkej Británie F1. Druhý skončil Holanďan Max Verstappen na Red Bulle, tretí do cieľa dorazil domáci pretekár Lando Norris na McLarene.

Hamiltonovi sa podarilo vyhrať po viac ako dva a pol roku. Jeho posledným víťazstvom bol triumf v decembri 2021, keď zvíťazil na pretekoch v Saudskej Arábii. 39-ročný pretekár tak zaznamenal svoje prvé víťazstvo v sezóne a na svoje konto si môže pripísať už celkovo 104. víťazstvo v kariére. Na domácom okruhu zvíťazil už celkovo 9-krát, po prvý raz už v roku 2008 a stal sa tak prvým pretekárom, ktorému sa jednom z okruhov podarilo dosiahnuť až deväť prvenstiev, píše Denník N.

Víťazovi kvalifikácie a predošlej Veľkej cene Rakúska Georgeovi Russellovi z Mercedesu sa preteky nepodarilo dokončiť, keď musel v 35. kole odstúpiť pre technické problémy. Mexický pretekár Sergio Perez z Red Bullu mal odštartovať až z 19. miesta, a tak jeho tím využil nepodarenú kvalifikáciu na výmenu pohonnej jednotky, pre ktorú vyrazil na trať až z boxov. Víťaz kvalifikácie Russell zvládol štart, po ktorom si z 5. miesta polepšil Verstappen. Po pokojnom štarte začalo byť rušno až od 15. kola.

Norris sa na tretie miesto dostal cez Verstappena, ktorý mu však nekládol odpor. Nasledovalo viacero výmen pozícií na prvých štyroch priečkach. Skrz Verstappena sa zakrátko dostal aj Piastri a vzápätí nastal britský súboj mercedesov o pozíciu lídra, ktorý dopadol lepšie pre Hamiltona. V tom čase sa však blížili mračná a časť trate bola mokrá. Na to doplatili práve Mercedesy, ktoré nakrátko vyleteli z trate, čo využil Norris. Ten sa najskôr dostal na druhé miesto cez Russella a v 20. kole aj pred Hamiltona.

V 34. kole sa preteky skončili pre Russella, ktorý dostal pokyn priviesť monopost do boxov a tam ho odstaviť. Norris sa držal na prvej priečke, no v 40. kole sa pridlho zdržal v boxoch a po výjazde na trať sa zaradil za Hamiltona. Ten prezul krátko predtým rovnako ako Verstappen.

Holanďan v závere jazdil najrýchlejšie kolá a doťahoval sa na druhého Norrisa. Predbehol ho v 48. kole, keď Norris nedokázal vzdorovať. Verstappen sa tlačil aj na Hamiltona, ale k ich súboju už nedošlo. Bod navyše za najrýchlejšie kolo získal Oscar Piastri z McLarenu.