• Nascar

V KANSASE KONČÍ ZÁKLADNÁ ČASŤ, SPOZNÁME ZOSTAVU PRE PLAY-OFF

Už dnes večer vyvrcholí základná časť sezóny NASCAR Xfinity Series, na Kansas Speedway sa okrem boja o víťazstvo očakáva aj tvrdý súboj o posledné miestenky do play-off. Priamy prenos vám ponúkneme aj na obrazovkách televízie Arenasport.

O výstavbe 1,5 míle dlhého oválu sa diskutovalo už od roku 1996, s prácami sa začalo o tri roky neskôr. Trať, ktorú navrhla HNTB Corporation, bola otvorená v roku 2001 a prvé preteky sa išli už 7. júla v Truck Series. Ovál má variabilné klopenie v zákrutách 17-20 stupňov, na rovinkách je to 5-11. Špecialitou je aj miestna safer bariéra, ktorá je najdlhšia zo všetkých oválov v kalendári. Je strategicky umiestnený v zákrutách a po takmer celej rovinke, pričom v jednej časti má dĺžku 1,28 míle. 23 pretekov ponúklo 18 rôznych víťazov, najúspešnejším je Kyle Busch so štyrmi výhrami. Medzi tímami ovláda trať Joe Gibbs Racing, ktorého jazdci v pretekoch dominovali jedenásťkrát. Dnes večer sa na štart postavia dvaja predošlí víťazi – John Hunter Nemechek (2018) a Brandon Jones (2019, 2020).

Vlani preteky kvôli obavám z prichádzajúceho dažďa odštartovali o pätnásť minút skôr. Ľahká prehánka sa nad oválom prehnala sedem kôl pred cieľom druhého segmentu. V tomto momente však stačilo niekoľko kôl za spomaľovacím vozidlom a trať bola opäť pripravená na pretekanie. To sa už nedá povedať o prehánke, ktorá prišla o desať kôl neskôr a vozidlá sa zoradili na pit-lane. Predpoveď na neskoré popoludnie však nevyzerala prívetivo, vedenie NASCAR sa tak rozhodlo trať nevysúšať a vďaka dvom odjazdeným segmentom vyhlásiť preteky za oficiálne. Súboj o víťazstvo zvádzal Ty Gibbs s Noahom Gragsonom. Tí si zároveň rozdelili prvenstvo v segmentoch a vďaka výhre v druhom sa z výhry radoval jazdec tímu JR Motorsports Noah Gragson. Pred Gibbsom sa v záverečnom zelenom kole dokázal vtiesniť ešte Justin Allgaier. V TOP5 ich doplnili Brandon Jones a Ross Chastain.

Posledný víkend sa jazdci predstavili na Darlington Raceway. Denny Hamlin opäť potvrdil svoju dominanciu na tejto trati a zvýšil počet výhier na nej na šesť. Hamlin predbehol lídra série Austina Hilla po reštarte v 147. kole a pohodlne prišiel do cieľa ako víťaz. Minulej sobote v Darlingtone dominoval iný jazdec. John Hunter Nemechek ovládol kvalifikáciu aj oba segmenty, no v tom finálovom už to nefungovalo. Jazdec JGR skončil tretí, hoci vo vedení strávil 99 kôl. V závere sa totiž o popredné priečky delili hlavne Hamlin a Austin Hill, ktorý smeroval za výhrou, no neskoré žlté vlajky mu spravili škrt cez rozpočet. Parker Kligerman sa v 141. kole roztočil po kontakte s nárazníkom Chevroletu Sama Mayera a preteky sa dostali do predĺženia. V ňom sa dopredu predral Denny Hamlin, ktorý pri svojom jedinom štarte v sezóne prešiel pod šachovnicovou vlajkou ako prvý s náskokom 0,657 sekundy. John Hunter Nemechek skončil tretí za Austinom Hillom. Štvrtý bol Cole Custer, za ním Josh Berry a Riley Herbst, ktorý sa pred poslednými pretekmi základnej časti posunul v hodnotení pred Kligermana.

Zelené vlajky na Kansas Speedway zavejú dnes večer o 21:34, s priamym prenosom na Arenasport 1 sa prihlásime o 21:25. Od komentátorského mikrofónu vás pretekmi prevedie tradične Vladimír Kováč.