• Futbal

V Salzburgu rozhodujúca bitka o rakúsky titul. Budú sa „Býci“ tešiť 10. krát v rade?

V rakúskej Bundeslige sa už dnes môže rozhodnúť o majstrovskom titule. Stačí tak málo a tak veľa – aby domáci Red Bull Salzburg zdolal druhé mužstvo tabuľky Sturm Graz. Ak zverenci Matthiasa Jaissleho túto majstrovskú misiu zvládnu, budú sa tešiť z rekordného 10. titulu v rade, čo je veľká vec. Proti budú hostia, ktorí majú stále reálnu šancu po zisku rakúskeho pohára siahnuť si aj na najcennejšiu trofej a svoju kožu akiste nepredajú zadarmo. Je sa teda na čo tešiť! Zápas pre vás odvysielame na stanici Arena Sport 2 o 17:00 h a prevedie vás ním náš komentátor Ivan Bacho.

 

Stojac pred rekordným zápisom!

V domácom tábore sú v očakávaní. Je v ňom bojovná nálada, lež sústredenosť. Žiadna premotivovanosť dnes od „Býkov“ nehrozí. Samozrejme, majú mladý, no na takéto zápasy dosť skúsený tím, ošľahaný napríklad aj jesenným pôsobením v skupinovej fáze Ligy majstrov. Domáci totižto týždeň čo týždeň bojovali o to, aby splnili svoj interný klubový cieľ – rakúsky titul. Ak by sa im to podarilo, bol by už desiaty v rade, čo by znamenalo prelom v rakúskej futbalovej histórii.

Salzburgu dnes proti Sturmu nepomôžu nasledovní hráči: Fernando (chrbát), Daouda Guindo (koleno), Justin Omoregie (chrbát), Jerome Onguene (koleno) Noah Okafor (metatarzál), Luka Susic (koleno) a Samson Tijani (rameno). Štart Lucasa Gourna- Douatha je kvôli zraneniu stehna otázny. Ignace Van der Brempt je po niekoľkých týždňoch maródky opäť v tréningu.

Salzburg v posledných zápasoch rakúskej Bundesligy víťazí. Po domácej výhre nad Rapidom Viedeň (2:1), zabral trojbodovo aj minulý týždeň na ihrisku LASK Linz (1:0. Teraz je tu súboj prvého s druhým, čomu prikladajú v klube ohromnú váhu a dôležitosť. „V Rakúsku sa často nestretnete so zápasom, v ktorom prvý hrá s druhým tímom tabuľky takto tesne pred koncom sezóny s možnosťou získať titul. V posledných týždňoch sme sa dostali do skvelej pozície. V nedeľu za to chceme dostať odmenu,“ hovoril Christoph Freund z domáceho tábora.

Svoj pohľad ponúkol aj hlavný tréner mužstva Matthias Jaissle: „Je tu veľký pocit očakávania nielen v samotnom tíme, ale aj medzi nami trénermi. Máme šancu byť majstrami, ak získame ďalšie domáce víťazstvo. Dúfam, že môžeme nadviazať na dobrý týždeň v tréningovom procese. Zápasy predtým boli v našom podaní fantastické a chlapci sršia energiou, Bolo vidieť naozaj dobrú intenzitu. Vieme však, že hráme proti súperom, ktorí nám chcú zasadiť ranu. Majú rovnaký cieľ, ako my, máme v tom jasno. Z tohto pohľadu to bude obrovské stretnutie, kde proti sebe nastúpia dva veľmi silné tímy,“ hovoril skúsený odborník.

Pridal sa aj Andreas Ulmer: „Pre mňa ako hráča je zábavné mať súpera, s ktorým sa pobijeme o titul. To prináša veľa vzrušenia a musíte byť naozaj koncentrovaní a sústredení na svoje zápasy. Myslím si, že je to celkovo pozitívne pre váš rozvoj ako hráča,“ ponúkol svoju myšlienku.

Posledné zápasy rakúskej Bundesligy proti Sturmu Graz:

23.04.2023    SK Sturm Graz 0–2 FC Red Bull Salzburg
22.10.2022    FC Red Bull Salzburg 0–0 SK Sturm Graz
30.07.2022    SK Sturm Graz 2–1 FC Red Bull Salzburg
27.04.2022    SK Sturm Graz 2–1 FC Red Bull Salzburg
13.03.2022    FC Red Bull Salzburg 1–0 SK Sturm Graz
24.10.2021    FC Red Bull Salzburg 4–1 SK Sturm Graz
23.07.2021    SK Sturm Graz 1–3 FC Red Bull Salzburg
09.05.2021    SK Sturm Graz 1–3 FC Red Bull Salzburg
04.04.2021    FC Red Bull Salzburg 3–1 SK Sturm Graz
28.02.2021    SK Sturm Graz 2–1 FC Red Bull Salzburg
21.11.2020    FC Red Bull Salzburg 1–3 SK Sturm Graz
01.07.2020    FC Red Bull Salzburg 5–2 SK Sturm Graz

 

Brankár Schutzenauer plný sebadôvery

Hostia nepricestujú do zápasu v porazeneckej nálade a už vôbec sa nechcú prizerať majstrovským oslavám. Tobôž, keď v tabuľke sú stále len 3 body za Salzburgom a sami majú obrovskú šancu zosadiť z trónu veľkého giganta. A tak je zrejmé, že zverenci trénera Christiana Ilzera budú vzdorovať a bojovať o svoju majstrovskú šancu.

Svoje postrehy pred „zápasom o všetko“ ponúkol 26- ročný brankár Tobias Schutzenauer, ktorý je najdlhšie slúžiacim hráčom v čierno – bielom kádri Sturmu: „To, čo sme my hráči dosiahli v tejto sezóne je naozaj úžasné. Som veľmi vďačný, že môžem pracovať v takomto tíme, nie je to samozrejmosť a na tento tím môžem použiť len slová chvály. Náš tvrdý tréning sa absolútne odráža na výsledkoch. Nečudujem sa, že nám to tento rok ide tak dobre, vždy ideme týždeň po týždni, od zápasu po zápas,“ začal rozprávanie a pokračoval.

„Na nedeľu a zápas v Salzburgu budú všetci pripravení, všetci sa na tento zápas veľmi tešia. Ak budeme držať spolu, podáme skvelý tímový výkon a každý odovzdá 100 percent, som presvedčený, že v nedeľu to bude v Salzburgu naozaj horúce a domov pôjdeme ako víťazi. Tím je pripravený, trénerský štáb je pripravený a je čas získať pre nás naozaj skvelé víťazstvo,“ bol plný sebavedomia a presvedčenia brankár Sturmu.

Otázka padla aj o nedávnom úspechu Sturmu- víťazstve v OFB Cupe v Klagenfurte. „Bolo to vynikajúce. To, čo tam mužstvo ukázalo bolo v kategórii Ligy majstrov. Fanúšikovia nás senzačne podporovali, o tom sa vôbec nemusíme baviť. To, čo robia počas celej sezóny, je vynikajúce. Samozrejme, že pohárový úspech bol neskutočne pekný, ale aj smutný, pretože strata môjho otca znamenala, že titul bol aj pre neho. Pre mňa je to emotívne, bol to neuveriteľný moment a taktiež neuveriteľná oslava na druhý deň,“ zakončil Tobias Schutzenauer.

Bude sa dnes radovať Salzburg z rekordného desiateho titulu v rade, čo by bol nový rakúsky rekord? Alebo, naopak, zvíťazí Sturm Graz a budeme svedkami napínavých posledných dvoch kôl v rakúskej Bundeslige? Všetko podstatné a dôležité sa dozviete v šlágri 30. kola. Zápas Red Bull Salzburg – Sturm Graz odvysielame dnes o 17:00 h na stanici Arena Sport 2 a prevedie vás ním Ivan Bacho.