• Nascar

Víkend s NASCAR na Atlanta Motor Speedway

Trip po západnom pobreží USA skončila a najbližší víkend sa presunieme do štátu Georgia na ovál Atlanta Motor Speedway. Na trati, ktorá pred minulou sezónou prešla rekonštrukciou a dostala nový povrch aj zvýšila svoje klopenie v zákrutách na 28 stupňov, nás čakajú napínavé súboje. Priamy prenos vám ponúkneme v sobotu po 22:00 na Arenasport 2.

Atlanta Motor Speedway je 1,54 míle dlhý ovál, ktorý bol otvorený už v roku 1960 a počas svojej existencie prešiel dvoma rekonštrukciami. Tá, ktorá prebehla pred minulou sezónou zmenila šírku trate a klopenie 28° je najväčšie zo všetkých stredne dlhých (intermediate) tratí v kalendári NASCAR. V závere minulého tisícročia išlo o najrýchlejší okruh, jazdci tu dosahovali rýchlosti cez 315 km/h, následne ho však prekonali Daytona, Talladega a Texas.

V roku 1993 boli preteky presunuté z marca až na november pre snehovú búrku storočia – Southeastern Blizzard. V roku 2019 si tu Toyota zásluhou Christophera Bella pripísala prvé víťazstvo s modelom Supra, o rok neskôr práve pred pretekmi v Atlante prišla dvojmesačná prestávka spôsobená pandémiou. Nasledujúci rok sa NASCAR pozrel do Atlanty premiérovo dvakrát v sezóne.

Vlaňajšie preteky na zrekonštruovanej trati rozhodoval až druhý overtime. Prvý pokus pod zelenou nevydržal dlho a takmer hneď búrali tri autá, pričom z vozu Matta Millsa začalo vytekať aj palivo, vďaka čomu nad oválom zaviala na 12 minút červená vlajka. Pri poslednom reštarte bol v čele Ryan Sieg, ktorého však hneď predbehol Ty Gibbs. Mladík z tímu Joe Gibbs Racing si to postrážil a prišiel pre svoje druhé víťazstvo v sezóne.

Rozhodujúci manéver prišiel v pretekoch na tejto trati v poslednom kole zatiaľ dvakrát. Budeme sledovať podobnú drámu aj tentokrát? Priamy prenos Xfinity Series z Atlanty vám ponúkneme v sobotu po 22:00 na Arenasport 2. Preteky bude komentovať tradičný hlas NASCAR Vladimír Kováč.