• Zjazdové lyžovanie

Vlhová odletela do Švajčiarska. Koľko zaplatí za operáciu? Bežnému smrteľníkovi sa zatočí hlava!

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Zdroj: TASR

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová odletela v nedeľu do Švajčiarska, kde podstúpi na klinike Hospital di Valais operáciu zraneného pravého kolena. Presne na rovnakom mieste absolvovala pred istým časom podrobné vyšetrenia u vyhľadávaného odborníka Oliviera Siegrista, ktorý potvrdil diagnózu poškodenia predného krížneho väzu a menisku.

„Petra napriek bolestiam a obmedzeniam rozpohybovala kolenný kĺb a posilnila svaly navôkol. Urobila tak maximum preto, aby bol operačný zákrok, na ktorý čaká nielen ona sama, ale určite aj všetci jej priaznivci, úspešný,“ dodal Richard Galovič, manažér Niké Ski Team Petra Vlhová v tlačovej správe.

Vlhová prišla k zraneniu počas obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej, ktorý sa konal v januári. Tvrdý pád prišiel v úvodnom kole. Situácia bol až tak vážna, že ju zo zjazdovky zviezli na záchranných saniach. Následne ju letecky transportovali do nemocnice. Prvé vyšetrenia absolvovala v Ružomberku, kde zistili poranenie väzov v kolene. Spolu so svojím tímom sa rozhodla aj pre konziliárne vyšetrenie vo Švajčiarsku s tímom doktora Oliviera Siegrista z Hospital du Valais. Portál sport24.sk zistil, koľko Vlhová za zákrok zaplatí.

Samotná operácia však vôbec nebude lacná záležitosť

Kým na Slovensku cena takéhoto zákroku vyjde na 1 500 eur a viac, vo Švajčiarsku sú ceny za takýto zákrok násobne vyššie.

„Sadzby, ktoré uplatňuje nemocnica Hospital du Valais, sú výsledkom rokovaní so zdravotnými alebo úrazovými poisťovňami. Líšia sa v závislosti od miesta bydliska pacienta, typu poistenia a typu liečby. Každý pobyt v nemocnici je klasifikovaný podľa typu a je fakturovaný paušálne na základe špecifických kritérií, akými sú okrem iného hlavná diagnóza, ďalšie diagnózy a samotná liečba,“ píše sa na stránke nemocnice, v ktorej podstúpi operáciu Vlhová.

Z Hospital du Valais portálu odpísali, že zákrok, ktorý čaká aj na Vlhovú, vychádza na 6 400 švajčiarskych frankov, čo je pri súčasnom kurze v prepočte približne 6 800 eur.