• Nascar

UPDATE!!!! -Xfinity Series sa presúva na západ. Čaká nás Auto Club Speedway

NASCAR Xfinity Series odštartovala svoju 42. sezónu minulý víkend v Daytone a teraz sa na tri týždne presúva na západné pobrežie. Druhým podujatím budú preteky na Auto Club Speedway vo Fontane. Štartovať sa bude v pondelok 27. feburára po 2 hodine rannej, v priamom prenose Arenasport 1.

Nová sezóna odštartovala tradične na Daytona International Speedway a z výhry sa podobne ako vlani radoval Austin Hill. Preteky smerovali do finále, v predposlednom kole však boli prerušené po kolízii Brandona Jonesa. Toho na zadnej rovinke poslal do šmyku tímový kolega z JR Motorsports Josh Berry. Aj v overtime sa do problémov dostali jazdci JRM, konkrétne Sam Mayer a Justin Allgaier. Mayer na túto šlamastiku doplatil najviac, keď sa jeho vozidlo po náraze do vonkajšieho lemujúceho múru na výjazde z druhej zákruty dostalo do kotrmelcov a takmer polovicu zadnej rovinky „prešlo“ po streche.

Pri vyhlásení žltej fázy však na prednej priečke boli dvaja jazdci Austin Hill a John Hunter Nemechek. O tom, kto sa stane víťazom rozhodovali činovníci NASCAR takmer päť minút. Po preskúmaní televíznych záznamov a porovnaním s oficiálnymi záznamami riaditeľstva pretekov došli k verdiktu, že sa víťazom stal práve Hill. O prvých piatich miestach tak rozhodla táto fotografia, ktorá je z onoho vyvesenia žltej fázy.

zdroj foto: twitter.com/Bob Pockrass

Tento víkend nás čakajú preteky na Auto Club Speedway vo Fontane. Multifunkčná trať vzdialená 77 kilometrov od Los Angeles ponúkne poslednýkrát preteky na svojej 2-míľovej verzii D-oválu. Následne by sa tu malo začať s kompletnou prestavbou a trať by sa mala zmeniť na 0,5 mi short-track ovál. Z pole position tu jazdec vyhral len dvakrát – Joey Logano (2012) a Kyle Busch (2013).

V minulom roku sa z výhry radoval Cole Custer, ktorý tu vlani štartoval ako „buschwhacker“ z najvyššej Cup Series. Až tretina pretekov v 2022 sa išla pod žltými vlajkami, v samom závere zaviala na zhruba 23 minút dokonca aj červená vlajka. O všetkom rozhodoval až tretí overtime a Custer v tesnom súboji porazil Noaha Gragsona o 0,565 sekundy. Samotné preteky trvali 3 hodiny a 5 minúť, čo je o 31 minút viac, než akékoľvek predošlé preteky XS vo Fontane. Zároveň to boli najdlhšie preteky NASCAR na ACS za posledných osem rokov.

S výhrou z prvých pretekov sem cestuje Austin Hill. Len trikrát v histórii Xfinity Series vyhral ten istý jazdec úvodné dve podujatia sezóny – 1986 Dale Earnhardt, 1995 Chad Little a 2008 Tony Stewart. Dokáže sa k nim pretekár RCR pridať?

Priamy prenos Vám prinesieme v pondelok 27. februára o 02:00 na Arenasport 1. Preteky vám opäť priblíži komentátor Vladimír Kováč.