• Hokej

Belasí skončili vo štvrťfinále play-off druhý rok za sebou. Nespokojný Oremus: Potrebujeme kvalitných slovenských hráčov

Na snímke v pozadí tréner Slovana Peter Oremus počas 50. kola hokejovej Tipos extraligy HC Slovan Bratislava – HK 32 Liptovský Mikuláš v piatok 8. marca 2024 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

 

Pre tak veľký klub a takú tradičnú značku je to hotová pohroma. Neospravedlniteľný počin. Hokejisti HC Slovan Bratislava mali za sebou nevydarený minulý ročník, keď sa im vo štvrťfinále nepodarilo postúpiť cez Michalovce. Podobne sa im „darilo“ aj tento rok – skvele finišovali v základnej časti, keď napokon skončili na 5. mieste. V play-off však skončili po prehre vo štvrťfinále s Košicami 0:4 na zápasy.

Aktuálna sezóna bola pre Belasých turbulentná. Všetko to začalo už v lete, keď manažment klubu veľmi zle poskladal káder na aktuálnu sezónu. Preto po pár kolách skončil tréner Ján Pardavý, spolu s ním aj manažér Oto Haščák. Neskôr sa kormidla Slovana ujal Vladimír Rúžička, český hokejový bard, ale pod ním hralo mužstvo príliš defenzívny hokej a ešte viac sa ponorilo do výsledkovej tmy.

Mužstvu ako – tak pomáhali zmeny v mužstve, no najviac mu pomohol príchod trénera Petra Oremusa v polovici decembra 2023. Bývalý tréner HKM Zvolen síce začal 2 prehrami, no neskôr prišli prvé výsledky. Ale jeho prácu bolo vidieť prioritne na ľade – šancu v bránke dostal Godla, Belasí mali väčší poriadok vo vlastnom obrannom pásme, zlepšili prechod do útoku a gólovú údernosť. Boli konsolidovanejší a akiste kompaktnejší.

Napokon však prišlo štvrťfinálové vytriezvenie a prehra 0:4 na zápasy s úradujúcim majstrom z Košíc.

„Odohrali sme s nimi celkom vydarené zápasy, rozhodla veľká hráčska kvalita Košíc. Musím chlapcom poďakovať. Som na nich hrdý, akým spôsobom sme sa dopracovali k štvrťfinále, keď sme boli len pár bodov od Humenného. Zvládli sme to a dostali sme sa do prvej šestky.

V takejto play-off sérii už potrebujete mať kvalitné štyri päťky. Teraz Slovan nemal na to, aby konkuroval Košiciam, chlapci však urobili kus dobrej roboty pre Slovan. Teší ma, že ľudia zostali po zápase stáť na svojich miestach, zatlieskali a boli spokojní s hokejom,“ hovoril pre klubový web tréner Peter Oremus.

Slovan tlačila topánka v kvalite kádra. Uvedomuje si to aj (zatiaľ?) tréner Slovana. Ak chce klub pomýšľať na vyššie méty, jednoducho musí oveľa viac zapracovať na transferovom poli. Pretože Slovan narážal na nefungujúce systémové veci, no prioritne ho zrážal deficit kvality v zostave.

„Musíme mať vytypovaných dobrých importov, ale na to, aby sme boli konkurencieschopní, potrebujeme kvalitných slovenských hráčov. Tých je veľmi málo, lebo na Slovensku zostáva iba staršia generácia hráčov, ktorí sú dobrí. Po tých všetkých veciach, ktoré sa tu za dlhú dobu dejú, najlepší slovenskí hokejisti pôsobia v susednom Česku. Dotiahnuť ich odtiaľ späť na Slovensko je veľmi ťažké. Ale Slovan musí mať najlepších hráčov. Aby keď niekam Slovan príde, mali z neho súperi rešpekt a aby vedeli, že keď sem prídu, tak to budú mať ťažké,“ uvedomuje si taktiež, že akoby sa súperi prestali Slovana obávať. A nemali pred ním strach, ako kedysi.

Slovan sa potrebuje vrátiť k svojim dominantným výkonom. A výsledkom. 3. nevydarená sezóna po sebe, to by bol už priveľký hazard s priazňou početnej fanúšikovskej základne.

„Na to potrebujete mať veľmi veľkú športovú kvalitu. Takýmto spôsobom sa musíme uberať. Toto je predsa Slovan Bratislava a ten musí mať takú zostavu, že bude od 1. kola dominantný, bude od 1. kola určovať tempo hry, snažiť sa vyvíjať tlak na súperov. Takto musí byť Slovan postavený,“ zakončil tréner HC Slovan Bratislava Peter Oremus, ktorého zotrvanie na lavičke mužstva bude predmetom debát vedenia klubu.