• Nascar

Darlington predposlednou šancou na play-off

Jazdci Xfinity Series majú pred sebou posledné dve podujatia, aby sa dostali do play-off. Tvrdé súboje budú o to viac umocnené tým, že pretekári pod čiarou sa budú tlačiť dopredu ešte viac. Priamy prenos z Darlington Raceway vám ponúkneme aj na Arenasport.

„Too Tought to Tame“ či „Lady in Black“ – to sú prezývky 1,366 míle dlhého oválu v južnej Karolíne, ktorý navrhol Harold Brasington a otvorený bol v roku 1950. Špecifický vajcovitý tvar, ktorý trať má, nebol zámerom. Pri jej užšom konci totiž majiteľ pozemku Sherman Ramsey nechcel narušiť rybník, v ktorom žili čereble pestré a tak musel Brasington navrhnúť takýto kompromis. Tradičná adresa pretekov NASCAR hostí preteky už od roku 1950, séria Xfinity sa tu jazdí od svojho vzniku v roku 1982. V minulosti boli dokonca obyvatelia mesta vyzvaní, aby pár dní pred pretekmi jazdili svojimi autami po trati, aby ju „pogumovali“ a zvýšili jej trakciu. Ďalšou tradíciou v Darlingtone je takzvaný „Darlington Stripe“. Ide o situáciu, keď pretekár, ktorý štartuje na trati prvýkrát obtrie svoje auto o safer bariéru.

Preteky v Darlingtone minulý rok ponúkli neskutočnú drámu, v ktorej o výhru bojovala v poslednom kole hneď trojica jazdcov. Divoký finiš skončil radosťou Noaha Gragsona. Úvodný segment sa niesol v pokojnom duchu, jediná výrazná zmena prišla hneď v úvode na čele pretekov. Víťaza kvalifikácie Brandona Jonesa už v 4. kole predbehol Noah Gragson a to sa až do konca prvej časti nezmenilo. Počas žltej fázy Anthony Alfredo doslova nabral na svoje auto JH Nemecheka a preteky sa pre neho skončili. V druhom segmente pokračovali boje až do 65. kola, kedy sa rozpršalo nad zákrutou číslo 2 a dážď postupne prešiel na celý ovál. V 67. kole, osem kôl pred oficiálnou polovicou pretekov, boli vyvesené červené vlajky, ktoré trvali vyše dve a pol hodiny.

Po dlhej pauze viedol pole ku zeleným vlajkám Gragson, ktorý si však vedenie neudržal a druhú časť ovládol jeho tímový kolega Justin Allgaier. Záverečný segment priniesol len jeden incident, pri ktorom sa roztočil Brandon Jones a žltú fázu využili jazdci na posledný plánovaný pit-stop. O všetkom sa rozhodovalo v záverečných tesných súbojoch a víťaza napokon určilo až posledné kolo. O triumf bojovali Creed, Larson a Gragson. Po miernom kontakte prvých dvoch menovaných sa dopredu predieral Gragson, ktorý podobne ako Creed skončil mierne v bariére. Jazdec JRM sa z toho dostal a nakoniec preťal cieľovú čiaru ako prvý, keďže Sheldon Creed sa poslednú štvrtinu záverečného kola viezol obtierajúc sa o safer bariéru.

Minulý víkend sa jazdilo na Daytona International Speedway a opäť sa potvrdilo, že ide o trať, ktorá dvíha divákov zo sedadiel. Allgaier bol penalizovaný za to, že jeho Chevrolet #7 JR Motorsports vo štvrtok trikrát neprešiel predkvalifikačnou kontrolou. Štartoval zo zadnej časti poľa a po prvom kole bol nútený odpykať si trest prejazdu boxami spolu so štyrmi ďalšími autami. Ale Allgaier, ktorý vyhral v Daytone po dvoch druhých miestach v 25 predchádzajúcich štartoch, zostal po prvom segmente v lead lape a poskočil na tretie miesto po Stage 2, keď v boxoch bral len palivo.

Allgaierova bitka s Creedom nasledovala po masívnom incidente v 3. zákrute v samom závere, ktorý poslal preteky do predĺženia. Neskorý pokus o blok Trevora Baynea chvíľu po reštarte v 99. kole zo 100 pripravil o víťazstvo mnohých uchádzačov. Bayne sa pri reštarte podelil o prvý rad s Allgaierom. Austin Hill bol za Baynom v hornej stope a urobil odvážny pohyb smerom do vonkajšku, no Bayne sa posunul, aby ho zablokoval, ale prišlo ku kontaktu. Jazdec JGR zabočil do vonkajšej bariéry a za ním zavládol chaos. Celkovo išlo o deväť áut, vrátane áut Johna Huntera Nemecheka a Josha Berryho. Prvý pokus v overtime nevyšiel, nakoľko na zadnej rovinke sa v problémoch ocitlo osem áut. Druhý reštart už vyšiel, aj keď v nájazde do posledného kola tam bolo jedno roztočené auto v zadnej časti, preteky však ostali pod zelenými vlajkami a v poslednom kole to bol tesný súboj o víťazstvo. Allgaier napokon preťal cieľovú čiaru ako víťaz s náskokom 0,005 sekundy pred Sheldonom Creedom vo štvrtom najtesnejšom finiši v histórii Xfinity Series.

Preteky na Darlington Raceway štartujú v sobotu po 21:30, s priamym prenosom na Arenasport 1 sa prihlásime o 22. hodine po skončení futbalového zápasu holandskej Eredivisie. Komentátorom bude tradične Vladimír Kováč.