• Zjazdové lyžovanie

Vlhová po druhom mieste v slalome: „Mikaela bola silnejšia“

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vľavo) obsadila druhé miesto v slalome Svetového pohára v americkom Killingtone 26. novembra 2023. Zvíťazila domáca lyžiarka Mikaela Shiffrinová (uprostred) a tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (vpravo). Zdroj: FOTO TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila na druhom mieste v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v americkom Killingtone. Na domácu víťazku Mikaelu Shiffrinovú stratila 33 stotín sekundy. Američanka si pripísala jubilejný 90. triumf v prestížnom seriáli, čím zlepšila svoj rekord. Tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,37).

Vlhová vyrovnala svoje maximum z Killingtonu, v tomto americkom stredisku obsadila druhú priečku piatykrát v kariére a pripísala si 69. pódium vo SP. Posunula sa na priebežné druhé miesto v celkovom poradí a tretie v bodovaní disciplíny.

„Som spokojná so svojou jazdou v druhom kole. Prvé mi však nevyšlo podľa predstáv a preto som dnes prehrala a skončila druhá. Mikaela bola silnejšia, ako ja,“ uviedla slovenská pretekárka podľa agentúry AP. Shiffrinová svojím 55. triumfom v slalome potvrdila pozíciu líderky celkového poradia SP i priebežnej klasifikácie disciplíny.

Vlhová štartovala v prvom kole s číslom šesť a mala pomalší úvod ako Shiffrinová. Držala však rytmus a na druhom medzičase mala takmer rovnaký čas s Američankou. V strmine sa prezentovala svojím typickým agresívnym štýlom, ale v závere stratila a zaradila sa na tretie miesto. Domáca päťnásobná víťazka nastúpila s trojkou a od prvých bránok sa dostala do ideálneho tempa.

Pred druhým medzičasom mala menšie zaváhanie, no predviedla silný záver a na Lenu Dürrovú získala dve desatiny. Nemka predviedla dynamickú jazdu, problémy jej urobili len terénne nerovnosti. Blízko k pódiu boli aj Holdenerová a Popovičová. Ďalšie pretekárky už výrazne zaostávali, šiesta domáca Paula Moltzanová mala manko 1,21 sekundy na svoju reprezentačnú kolegyňu.

Jazda nevyšla Rakúšanke Katharine Liensbergerovej, ktorá vypadla. Slovenskej lyžiarke reprezentujúcej Česko Martine Dubovskej patrila siedma pozícia so stratou 1,26 s.

V druhom kole chcela zaútočiť z priebežnej štvrtej pozície Holdenerová. Švajčiarka mala veľký náskok pred dovtedajšou líderkou Martou Rossettiovou z Talianska. Postupne však stratila rytmus, točila sa až pod bránou, ale v cieli jej to stačilo na priebežné prvé miesto. Vlhová chytila rytmus od prvých bránok a dostala sa do správneho tempa.

Bez zaváhania zvládla aj strmú časť a v cieli mala viac ako sekundový náskok nad Holdenerovou. Dürrová mala k dobru len deväť stotín a už na druhom medzičase bola v červených číslach. Nemka mala problémy v závere a nestačilo jej to ani na pódium. Shiffrinová išla dostatočne rýchlo, zabrala na strmine a dosiahla šieste víťazstvo v Killingtone.

„Ďakujem fanúšikom, že boli veľmi hluční. Dodali mi energiu, ktorá mi veľmi pomohla k víťazstvu. Je to pre mňa špeciálny triumf na tomto mieste. Chcela som veľmi vyhrať a teším sa, že sa mi to podarilo. Verím, že to bola dobrá show pre divákov,“ uviedla pre televíziu FIS Shiffrinová, ktorá bola najrýchlejšia v oboch kolách.

výsledky nedeľného slalomu SP žien v Killingtone:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,02 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,33 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,37, 4. Lena Dürrová (Nem.) +1,56, 5. Marta Rossettiová (Tal.) +1,74, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,01, 7. Andreja Slokarová (Slov.) +2,18, 8. Paula Moltzanová (USA) +2,19, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +2,25, 10. Zrinka Ljutičová (Chor.) +2,26

celkové poradie SP (po 5 z 45 súťaží):
1. Shiffrinová 350 b. 2. VLHOVÁ 266, 3. Hectorová 224, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 200, 5. Dürrová 190, 6. Holdenerová 131
poradie v slalome (3 z 11): 1. Shiffrinová 250, 2. Dürrová 190, 3. VLHOVÁ 180, 4. Hectorová 124, 5. Holdenerová 114, 6. Leona Popovičová (Chor.) 107