• Futbal

Eredivisie: Zdecimovaný Ajax Amsterdam v Aréne Johana Cruijffa proti AZ Alkmaar

Ajax Amsterdam je slávny klub s bohatou históriou a leskom. Je obdivuhodné, čo klub z Holandska počas svojej existencie dokázal. Momentálne sa však zmieta v obrovskej kríze nebývalého rozmeru. Prežíva doslova katastrofálny úvod do nového ročníka Eredivisie. Samozrejme, na jednej strane sú výsledky, na tej druhej samotná hra a atmosféra okolo klubu a mužstva, kde to tiež škrípe. A veľmi. Ajax potrebuje von z krízy. A čo viac by mu mohlo pomôcť, ako keby dnes zdolal silný a vždy ambiciózny AZ Alkmaar? Alebo to bude opačne – opäť sa, po remíze na ihrisku AEK Atény v Európskej lige, ešte viac pohužve do trápenia? Dozvieme sa už dnes, v nedeľu 8. 10. 2023 o 14:30 v priamom prenose na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.

Odlepiť sa od pomyselného dna

Čítate dobre – Ajax Amsterdam do dnešného domáceho zápasu s AZ Alkmaar nastúpi ako 16. mužstvo v tabuľke! Pritom, tak dobre to vyzeralo. V prvom kole prišla výhra nad Heracles Almelo v pomere 4:1. No následne domáca porážka s Go Ahead Eagles, v 3. kole remíza na ihrisku Excelsioru 2:2. Čo je však podstatné, mužstvo Mauriceho Steijna dokázalo postúpiť cez play- off Európskej ligy do skupinovej fázy cez bulharský Ludogorec Razgrad (4:1, 0:1).

V B- skupine Európskej ligy prišla najprv domáca remíza s francúzskym Olympique Marseille 3:3, vo štvrtok spomínaná druhá remíza, tentokrát na ihrisku gréckeho AEK Atény. Do vedenia v tomto zápase išiel Ajax v 30. min po premenenej penalte Stevena Bergwijna, hostia na konečných 1:1 vyrovnali v 74. min Domagojom Vidom. Po 2 zápasoch je však Ajax na 3. mieste skupiny s 2 bodmi. Najbližšie ho čaká dvojzápas s mužstvom Roberta De Zerbiho – s anglickým Brightonom.

Mužstvo sa však absolútne urgentne potrebuje výsledkovo a herne chytiť v Eredivisie. Je v kríze. V kŕči. Útlme. Každým rokom stále mladšie a mladšie mužstvo sa potrebuje napiť výrazného elixíru  – aby si začalo veriť a taktiež, aby utlmilo nespokojnosť svojich fanúšikov. Tá vyvrcholila hlavne po katastrofálnom De Klassieker s Feyenoordom Rotterdam (0:4) pred dvomi týždňami. Dosť, čo sa muselo dohrávať na dvakrát, nakoľko v prvom zápase vyčíňali fanúšikovia Ajaxu. Na ihrisku to bola z jeho strany hotová potupa. Blamáž. Mužstvo absolútne nevedelo držať krok so zverencami Arneho Slota.

Dnes je však nový deň a nový zápas. Ajax sa musí pozbierať. V Aréne Johana Cruijffa proti AZ Alkmaar. Ako sme už spomenuli, odrazovým mostíkom môže byť remíza 1:1 z Atén. „Je to škoda, že sme po tom, čo sme sa ujali vedenia, presvedčivejšie nešli za víťazstvom. Tento tím potrebuje víťazstvo! Videl som však tím, ktorý si vytvoril šance a stál vysoko v tomto ťažkom zápase. To mi dáva dobrý pocit. Ale som taktiež kritický a vidím, že ešte nie sme úplne von z krízy. Musíme sa zlepšiť – niekoľkokrát sme boli chaotickí v útoku, čo súpera posilnilo. Vyzerali sme neisto a loptou sme strácali ju až príliš ľahko. Na našu bránku išlo aj veľa striel. Zlepšuje sa to, ale nie je to dosť dobré. Začína sa to komunikáciou: môžete tým mnohému zabrániť. Musíme rásť. Dúfam, že už čoskoro dosiahneme víťazstvo,“ hovoril po zápase tréner Maurice Steijn, pod ktorým je poriadne roztrasená stolička.

Je dosť možné, že ak Ajax Amsterdam proti Alkmaaru nevyhrá, lež prehrá, pre Steijna to bude labutia pieseň pri mužstve. Bude to však ťažké – AZ je v tejto sezóne zatiaľ neporazený. „Očakávam otvorený zápas. Súper je v skvelej forme, na vrchole sú už roky. Stále budujeme tím a každý týždeň robíme pokroky. Každý vyšiel z posledného zápasu bez zranení a dnes očakávam bojovný a za každých okolností  súdržný Ajax,“ zakončil Maurice Steijn. Mužstvo je v tabuľke Eredivisie na 16. mieste s bilanciou 1 víťazstvo, 2 remízy a 2 prehry so skóre 7:10 a 5 bodmi. Zápas minulého kola vo Waalwijku sa bude dohrávať v neskoršom termíne. Minulý týždeň sa nedohral pre zranenie brankára domácich.

Zatiaľ neporazení a plní odhodlania

AZ Alkmaar zažíva diametrálne odlišnú sezónu ako jeho súper. Úspešnú. Mužstvo je v tabuľke aktuálne na 2. mieste s bilanciou 6 víťazstiev, 1 remíza, so skóre 20:3 a 19 bodmi. 2 body stráca na suverénny PSV Eindhoven, ktorý zvládol do víťaznej podoby všetkých 7 kôl doterajšieho ročníka Eredivisie. Alkmaar v poslednom ligovom zápase vyhral nad Fortunou Sittard 4:0. Cez týždeň mal pohárové povinnosti, keď sa v rámci E- skupiny Konferenčnej ligy predstavil na domácom trávniku proti poľskej Légii Varšava, ktorú zdolal 1:0 po góle Pavlidisa z 52. min. V 65. min bol pritom vylúčený M. Lahdo.

V tábore AZ si cenia momentálnu formu v Eredivisie a neporazení by chceli vyjsť aj po dnešnom zápase v Amsterdame. Tak to cíti aj tréner Pascal Jansen „Je mi ľúto situácie v Ajaxe, niekedy to máte v klube ťažké. Musíte si tým prejsť, ale vo futbale je možné všetko. Tak to niekedy chodí aj v našej profesii. Viem si predstaviť, že sa Maurice Steijn necíti dobre. My sa však pozeráme na seba. Do Amsterdamu ideme s dôverou vo vlastné schopnosti, pretože momentálne sme vo forme. Je tu jasnosť a vízia. Dúfam, že to bude skvelý zápas,“ hovoril kouč hostí.

Pokračoval. „Naša príprava na zápas nie je iná, ako obvykle. Pozeráme sa na silu a slabšie stránky súpera. Inak tomu nie je ani teraz. Z posledných deviatich zápasov Eredivisie medzi Ajaxom a AZ vyhral 5 náš klub od sezóny 2018/2019. AZ je jediným klubom, ktorý vyhral viac ako trikrát proti Ajaxu,“ hovoril Pascal Jansen.

Proti svojmu bývalému klubu môže nastúpiť Riechedly Bazoer, ktorý bol v uplynulom období zranený. Vynechal pár posledných zápasov. Trénoval už však s tímom a mohol by byť výraznou oporou AZ v strede obrany v dnešnom zápase. „V každom prípade je to stále nevyriešené. V týždni mohol čiastočne trénovať, aj v modelových situáciách. Ak bude na predzápasovom tréningu vyzerať dobre, je veľká šanca, že sa v nedeľu vráti do tímu a proti Ajaxu nastúpi,“ zakončil Pascal Jansen.

Posledných 5 zápasov medzi Ajaxom a AZ Alkmaar:

  1. 5. 2023 Ajax – Alkmaar 0:0
  2. 9. 2022 Alkmaar – Ajax 2:1
  3. 5. 2022 Alkmaar – Ajax 2:2
  4. 3. 2022 Alkmaar – Ajax 0:2 (holandský pohár)
  5. 12. 2021 Ajax – Alkmaar 1:2

Ajax Amsterdam sa zmieta  kríze. Prehĺbi ju ešte viac jeho protivník? Nenechajte si ujsť zápas 8. kola holandskej Eredivisie, v ktorom Ajax Amsterdam hostí AZ Alkmaar. Zápas sa odohrá v nedeľu 8. 10. 2023 od 14:30 h a odvysielame ho na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.