• Futbal

Feyenoord Rotterdam na De Kuip proti neobľúbenému súperovi – Vitesse Arnhem

Úradujúci holandský majster Feyenoord Rotterdam je po dvoch úvodných remízach na začiatku ročníka Eredivisie opäť v starom – dobrom rozpoložení. Víťaznom. Zverenci trénera Arneho Slota totižto vyhrali posledných 6 zápasov a opätovne sa výrazne prihlásili o majstrovské slovo. Dočkajú sa dnes v rámci 9. kola šťastnej sedmičky? Nebudú to mať vôbec ľahké! Mužstvo, ktorého súčasťou sú Dávid Hancko, Leo Sauer a Ondřej Lingr totižto narazí na súpera, ktorý ho v minulej sezóne zdolal – Vitesse Arnhem. Tento celok, ktorý trénuje slávny Phillip Cocu má akiste aj tentoraz bodové ambície. Nenechajte si aj preto ujsť náš priamy prenos, ktorý pre vás odvysielame v sobotu 21. 10. 2023 od 21:00 h na stanici Arena Sport 1. Odkomentuje ho náš Ivan Bacho.

 

Zmena na brankárskom poste

 

Feyenoord Rotterdam má fantasticky zložené mužstvo. Je na ňom vidieť rukopis inteligentných, rozumných a odborných rozhodnutí. V tejto sezóne to môže dotiahnuť ďaleko nielen v Eredivisie, ale aj v pohárovej Európe a nemyslíme tým len Ligu majstrov, v ktorej účinkuje. Mužstvo ako celok pritom chytilo skvelú formu, ale aspoň tak tomu bolo pred reprezentačnou prestávkou, keď odohralo niekoľko vskutku vydarených stretnutí. Naposledy v Eredivisie zverenci Arneho Slota vyhrali na trávniku Zwolle 2:0, keď sa dvakrát strelecky presadil top kanonier Santiago Giménez, ktorý je aj v tejto sezóne nezastaviteľný. A čoraz viac si pýta pozornosť absolútne top klubov sveta.

 

Lenže už aj mužstvo z De Kuip sa začína radiť k top európskej smotánke. Svedčia o tom aj jeho výkony v Lige majstrov, kde najprv Feyenoord zdolal Celtic Glasgow na vlastnom štadióne 2:0, aby neskôr prehral, a to dosť nešťastne, 2:3 na trávniku španielskeho Atlética Madrid. Bola to smolná prehra, pod ktorú sa jedným presným zásahom podpísal aj Slovák Dávid Hancko.

 

Teraz na klub čaká náročný program – dnes to bude súboj proti Vitesse Arnhem, mužstvu, ktoré mu pripravilo prehru v záverečnom kole minulej sezóny. Tá musí byť sťaby výkričník pred zápasom. V stredu je tu potom súboj na De Kuip, keď sa v Holandsku od 18:45 h v rámci skupinového zápasu Ligy majstrov predstaví talianske Lazio Rím. Takto o týždeň v nedeľu hrajú Rotterdamčania v jame levovej – na ihrisku v tejto sezóne skvelého Twente Enschede. Aj preto musia dnešnému zápasu pripísať čo najvyšší možný význam. Nepodceniť ho a vyhrať, aby dokázali držať krok s 1. PSV Eindhoven (bez straty bodu, 24 bodov) a s Twente a AZ Alkmaar, na ktoré stráca zo 4. miesta – bilancia 6 víťazstiev, 2 remízy so skóre 28:6 a 20 bodmi.

 

Tréner Arne Slot je pred zápasom s Arnhemom obozretný. „Na súpera máme pomerne čerstvé spomienky a nehodláme sa čosi podceniť. Je nám jasné, že mužstvo je po reprezentačnej prestávke v inej hernej a tréningovej dynamike, ako pred ňou. Viacerí moji hráči odohrali náročné kvalifikačné zápasy, čo treba brať na zreteľ. Sme však motivovaní uspieť. Konkurencia v Eredivisie je obrovská. Vitesse rešpektujeme, má skúseného trénera, odborníka, neprídu k nám odovzdane. Budú bojovať a na to musíme byť pripravení. Uvedomujeme si dôležitosť každého zápasu. Tento sobotňajší chceme vyhrať a otočiť ho na svoju stranu,“ hovoril domáci kouč.

 

Na tlačovej konferencii taktiež prezradil, že uskutoční zmenu na brankárskom poste – Timona Wellenreuthera nahradí už zdravý Justin Bijlow, jednotka mužstva z minulej sezóny. „Timon odviedol v poslednej dobe vynikajúcu prácu. Viem si predstaviť, že je pre neho ťažké urobiť krok späť, ale nikdy som sa netajil tým, že Justin Bijlow je náš prvý brankár. Jednotka. Plne mu dôverujeme. Justin je fit, vyzerá sviežo a vyžaruje zo seba, že je veľmi nadšený, že začne opäť chytať,“ hovoril domáci tréner. V dnešnej zostave s určitosťou uvidíme Slováka Dávida Hancka. Druhý náš futbalista, stále 17- ročný Leo Sauer si v tejto sezóne Eredivisie pripísal zatiaľ 4 štarty, ten posledný proti Zwolle (15 minút). Počas asociačného termínu bol s A- mužstvom Slovenska a bolo by ideálne, keby znova nabral hernú prax. Na ihrisku očakávame aj Ondřeja Lingra, nakoľko je zranený chorvátsky krídelník Luka Ivanušec.

 

S rešpektom voči súperovi

 

 Vitesse Arnhem prichádza De Kuip ako zdatný súper. Klubové turbulencie sú, zdá sa, už nenávratne preč. Mužstvo, ktoré vedie Phillip Cocu chce byť aktívne, nebezpečné a túži bodovať. Lež vyhrať. Tak, ako sa mu to podarilo 28. mája 2023 v poslednom zápase minulej sezóny, keď Feyenoord zdolal 1:0. Vtedy majstrovský Feyenoord. Vo Vitesse si však uvedomujú, že to bola jediná prehra z 28 ligových zápasov ich súpera v tomto kalendárnom roku.

 

Hotujú sa na ďalšiu výhru, no podľa nášho mienenia budú radi za čo i len bodík proti fantasticky rozbehnutému protivníkovi. Platí však ešte jedna štatistika! Klub z Arnhemu bol neporazený v posledných troch návštevách štadióna De Kuip v Eredivisie a posledné domáce víťazstvo Feyenoordu nad Vitesse sa datuje na 30. septembra 2018.

 

Tréner Phillip Cocu má pred dnešným zápasom patričný rešpekt. „Feyenoord začal súťaž nešťastne, s dvomi remízami na začiatku, ale odvtedy odviedol vynikajúcu prácu s veľmi dobrou sériou víťazstiev. Hrajú dobre zápasy, majú veľa individuálnej kvality a zvyčajne sú veľmi silní primárne na De Kuip. Bude to celkom výzva, ale nikdy sa nevzdáme vopred. Minulý rok sme ukázali, že proti špičkovým tímom vieme zahrať, a tak musíme ísť aj do tohto zápasu. Sledoval som taktiež, ako sa darilo našim hráčom, ktorí hrali za svoje národné tímy. Väčšina z nich prišla do tréningového procesu šťastne a fit. To bolo pre nás najdôležitejšie. Pred mesiacom bola situácia horšia,“ hovoril tréner hostí.

 

Obranca Ramon Hendriks hovoril o ambíciách mužstva, ktoré je v tabuľke na 11. mieste s bilanciou 2 víťazstvá, 1 remíza a 5 prehier so 7 bodmi takto: „Feyenoord Rotterdam je veľmi súdržný tím, ktorý si týždeň čo týždeň prechádza ťažkými skúškami. Sú veľmi dobrí futbalovo, čo ukázali minulý rok, no v tejto sezóne robia to isté. Sú očividne pripravení znovu vyhrať Eredivisie. Musíme vstúpiť do zápasu s rovnakou intenzitou, bojovať jeden za druhého ako tím a dúfať, že na De Kuip dosiahneme želaný výsledok,“ zakončil.

 

.Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Feyenoordom a Vitesse:

 

28. 5. 2023 Feyenoord – Vitesse 0:1

7. 8. 2022 Vitesse – Feyenoord 2:5

15. 1. 2022 Feyenoord  – Vitesse 0:1

3. 10. 2021 Vitesse – Feyenoord 2:1

25. 4. 2021 Feyenoord – Vitesse 0:0

 

Nenechajte si ujsť jednu z chuťoviek programu 9. kola holandskej Eredivisie. Zápas na De Kuip Feyenoord Rotterdam – Vitesse Arnhem odvysielame v sobotu 21. 10. 2023 o 21:00 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Ivan Bacho.